Daugiabučio gyventojai nebenori įsileisti verslininkų

Naftininkų gatvės 5ojo namo gyventojai priešinasi, kad jų name įsikurtų komercine veikla užsiimančios įmonės. Statybos leidimą išdavę bei darbų priežiūrą vykdantys specialistai pažeidimų neįžvelgė. Sustabdyti butų rekonstrukciją galėtų nebent teismas. Abi konfliktuojančios pusės neatmeta galimybės teisybės ieškoti teisiniu keliu. GYVENTOJAI NEBESUTINKA
Nesutarimai tarp namo gyventojų ir vieno buto naujųjų savininkų tapo žinomi ne tik Savivaldybei, Mažeikių butų ūkiui, bet ir Mokesčių inspekcijai, Policijos komisariatui.
„Žmones kursto, prieš mus nuteikia Gerika. Matyt, pats norėjo įsigyti šį butą“, – įtarimus „Santarvei“ išsakė rugsėjo pradžioje butą tame name įsigiję Arūnas Norkus ir Romas Rimkus.
Arūnas Gerika neneigia rinkęs gyventojų parašus, ieškojęs pagalbos valstybės institucijose.
„Gyvenu virš buto, kuris taps komercinėmis patalpomis. Negaliu ramiai stebėti, kaip dulkėse skęsta laiptinė, mano butas. Dažnai namo parvyksta bronchine astma sergantis studijuojantis sūnus, jam reikia švarios aplinkos“, – argumentus dėstė vyras.
A. Gerikos teigimu, komercinėmis patalpomis butą besiruošiantys paversti žmonės apie savo ketinimus neinformavo artimiausių kaimynų. Mažeikiškis mano, kad be jų parašų Savivaldybės administracijos tarnautojai neturėję teisės išduoti leidimo statyboms.

PASIRAŠO ANTRĄ KARTĄ
Gyventojai priešinasi ne tik A. Norkaus ir R. Rimkaus, bet ir UAB „Mažeikių fasado artelė“ planams namo pirmojo aukšto du butus paversti kontoromis.
„Butą įsigijome prieš metus. Iš Savivaldybės gavome leidimą, pradėjome remontą. Darbams įsibėgėjus sužinome, kad gyventojai persigalvojo ir kreipėsi į Savivaldybę. Tokia žinia pribloškė“, – prisipažino bendrovės direktorė Aida Kulišauskienė.
A. Norkus rodo dokumentus, tarp kurių yra ir buto savininkams palankūs gyventojų parašai.
„Jeigu nepavyks konflikto išspręsti taikiai, kreipsimės į teismą. Patyrėme išlaidų įsigydami butą, rengdami projektą. Trauktis nežadame“, – ryžtingai nusiteikę buto savininkai A. Norkus ir R. Rimkus.
„Santarvės“ pašnekovai patikino, kad jų kaimynystė gyventojams netrukdytų.
„Čia nebus jokios gamybos ar parduotuvės. Į kontorą mūsų klientams įrengsime atskirą įėjimą“, – paaiškino jie.
Namo gyventojų tai neguodžia, nes dėl šito jie nebetektų prie namo esančios vejos lopinėlio.

TRŪKO INFORMACIJOS
A. Gerika kritiškai vertina tai, kad parašus dėl leidimo butuose įsikurti įmonėms rinko patys suinteresuoti asmenys.
„Taip galima žmonėms apsukti galvas, pažadais išvilioti reikalingus parašus“, – samprotavo pašnekovas.
Anot „Mažeikių fasado artelės“ direktorės A. Kulišauskienės, žmonės nėra tokie kvaili. Bene trijų mėnesių prireikę, kol surinko reikiamą skaičių parašų. Ne vienam gyventojui tekę projektą rodyti, į nepatogius klausimus atsakinėti.
Direktorė neneigė, kad buvę ir pažadų. Statybomis užsiimanti bendrovė planavusi namo duris pakeisti, stogą sutvarkyti. Ne dėl parašų, bet kad ir patiems būtų jaukiau tvarkingame name.
Artelė turi kontorą Sedos gatvės daugiabutyje. Direktorė patikino, kad kuriantis tame name pasipriešinimo nesulaukė.
„Naftininkų gatvės 5 namo gyventojai kovoja su įsivaizduojamais priešais“, – replikavo A. Norkus.

SUSIRINKIMO ŠAUKTI NEBŪTINA
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojas Antanas Barvydis „Santarvei“ sakė, kad bendrovės administruojamų namų butuose yra įsikūrę 300 parduotuvių, įmonių. Toks atvejis, kai gyventojai atsisako savo ankstesnių parašų, bene pirmasis.
A. Barvydis paaiškino, kad pagal galiojančius įstatymus buto paskirtį keičiantis savininkas gyventojų nuomonę turi išsiaiškinti viešo aptarimo arba apklausos būdu.
„Namų gyventojai nesusirenka net į ataskaitinius susirinkimus. Sužinoti jų nuomonę galima tik apklausos būdu“, – sakė pavaduotojas ir paaiškino, kad tai turi padaryti pats projekto vykdytojas.
„Mažeikių butų ūkio“ atstovai, prieš tvirtindami gyventojų parašus, dar sykį apklausia sutikimą pasirašiusius žmones. Taip norima įsitikinti, ar žmonės suprato, už ką pasirašė, ar nejautė spaudimo.
„Procedūra nebuvo pažeista. Anuliuoti parašus gali nebent teismas“, – paaiškino A. Barvydis.

SIŪLĖ KREIPTIS Į TEISMĄ
Savivaldybės vyriausiasis specialistas Konstantinas Šakys informavo, kad, išduodamas statybos leidimus, vadovaujasi Statybos techniniu reglamentu. Jame nurodoma, kad reikalingas namo bendraturčių sutikimas.
„Reglamente neišskiriami artimiausi kaimynai. Jeigu „už“ pasirašo 50 proc. plius 1 gyventojas, vadinasi, žmonės neprieštarauja, jog gyvenamosios patalpos būtų keičiamos į tinkamas komercinei veiklai“, – paaiškino specialistas.
K. Šakys sakė, kad dėl gyventojų pasipriešinimo verslininkams ne visada pavyksta įsikurti daugiabučiuose. Tačiau nėra buvę, kad gyventojai persigalvotų tada, kai leidimas išduotas, vyksta statybos darbai.
„Nematau, kad būčiau pažeidęs leidimų išdavimo tvarką, įstatymus. Tegu gyventojai kreipiasi į teismą, galbūt jis kažką įžiūrės“, – replikavo specialistas.

PAŽEIDIMŲ NEĮŽVELGĖ
Ar teisėtai Naftininkų gatvės 5 namo butai pertvarkomi į komercines patalpas, domėjosi Telšių apskrities viršininko administracijos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros Mažeikių skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Pikturna.
Specialistas „Santarvei“ sakė, kad pažeidimų neįžvelgė: yra leidimai, projektai.
„Šis namas – ne ypatingas statinys. Rekonstrukciją gali bet kas atlikti. Atestuota firma privalo dirbti tada, kai yra stambiaplokščių konstrukcijos. Šio namo sienos mūrinės, pertvaros – tik per pusę plytos. Leidimas reikalingas ne dėl vidaus darbų, o tik todėl, kad keičiamas fasadas“, – paaiškino specialistas.
R. Pikturna pastebėjo, kad daugelis verslininkų jau suvokia, jog būtina dirbti tvarkingai, turint projektą, leidimus. Tačiau vis dar užfiksuojama dirbančių ir be dokumentų. Už tokius pažeidimus mažiausia bauda – vienas tūkstantis litų.

TRIUKŠMĄ BŪTINA VALDYTI
Visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė sakė, kad Triukšmo valdymo įstatymas įpareigoja laikytis atitinkamų reikalavimų, dirbti kultūringai. Įstaiga turi prietaisus triukšmo decibelams matuoti, dulkėtumo koncentracijai nustatyti. Tačiau dėl butų remontų keliamų nepatogumų daugiabučių namų gyventojai kreipiasi labai retai.
„Sienų ardymas, kalimas, gręžimas – trumpalaikiai nepatogumai. Visiems gyventojams anksčiau ar vėliau tenka remontuoti savo butus, tad daugelis supranta ir kitus“, – samprotavo I. Macijauskienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
R. Rimkus, A. Norkus kaimynui B. Miliui bandė įrodyti, kad turi teisę atlikti buto rekonstrukciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto