Ant prekystalių – pirmosios lietuviškos daržovės

Jau skanaujame naujojo derliaus lietuviškas bulves. Prekybos centruose, turgavietėse pernykštes ir atvežtines šviežias bulves po truputį išstumia mūsų augintojų auginamos daržovės.
Gausus bulvių žydėjimas, vasara be didesnių ligų bei kenkėjų pranašauja itin gerą derlių. Anot šių daržovių augintojų, dabar viskas gamtos rankose…
Akivaizdu, kad prekyvietėse po truputį plečiasi ir kitų lietuviškų daržovių asortimentas.

DIDESNIS DERLIUS PO POROS SAVAIČIŲ
Ūkininkas iš Naujosios Akmenės birželio viduryje į Mažeikių turgų jau buvo atvežęs savo pirmojo bulvių derliaus, jį pardavė po 3,5 lito už kilogramą. Šį savaitgalį už kilogramą bulvių jis prašė 2,5 Lt. Tačiau pirkėjai iš jo galėjo įsigyti ir nestandartinių – mažų bulvių. Jų kilogramas tekainavo vos vieną litą.
Daržovių augintojas neslėpė pasitenkinimo: iki dešimtos ryto urmu parduota 300 kilogramų, o turgaus lankytojai jau nupirko penkis šimtus kilogramų bulvių.
Kad šviežios lietuviškos bulvės turi paklausą, pasakojo turguje daržovėmis prekiaujantis Vidmantas Daubaris, bulvių parsivežantis iš visos Lietuvos ūkininkų. „Santarvės“ kalbinti bulvių augintojai – viekšniškis Gediminas Paulauskas, tirkšliškis Jonas Švelnys bei Edita Vilkienė iš Kuršėnų – sakė, kad savo pirmąjį derlių planuoja imti po savaitės, kitos.
Vis dar pernykščio derliaus bulvėmis prekiaujanti (1,50 Lt už kg) kuršėniškė jau kitą savaitę tikisi atsivežti šviežių. Per trisdešimt metų daržovių ūkį turintis Jonas Švelnys taip pat žada po poros savaičių kasti ankstyvųjų bulvių derlių. Bulves ūkininkas pristatantis mokykloms, Tirkšlių darželiui, jas perka ir kiti šių daržovių prekeiviai. Ilgametis bulvių augintojas pasidžiaugė, kad šiemet jų turėtų būti nemažas derlius, ne toks, koks buvo pernai.
„Bulvės gražiai sudygusios, gausiai žydi, neužvargusios – reikia tikėtis gero derliaus, bet dabar beveik viskas priklauso tik nuo oro sąlygų“, – kalbėjo ūkininkas.

PREKYBOS CENTRUOSE – IR IMPORTINĖS, IR LIETUVIŠKOS
„Iki“ prekybos centruose nuo birželio vidurio prekiaujama lietuviškomis bulvėmis po 2,99 Lt už kilogramą, jas pristato UAB „Domeina“. Šio prekybos tinklo spaudos atstovo Valdo Lopetos teigimu, paskutiniu metu lietuviškų bulvių paklausa gerokai padidėjo.
„Norfos“ parduotuvėse iki šiol buvo prekiaujama šviežiomis bulvėmis iš Italijos. Anot atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, lietuviškos bulvės turėtų atsirasti prekyboje nuo sekmadienio, jų kilogramo kaina 1,99 – 2,09 Lt.
UAB „Grūstė“ prekių žinovė Liongina Arumienė „Santarvę“ informavo, kad lietuviškomis bulvėmis prekiaujama jau porą savaičių, jas tiekia UAB „Augma“.
„Rimi“ tinklo („Supernetto“ parduotuvė Mažeikiuose) prekyboje taip pat yra šviežių bulvių, tačiau importinių – po 2,99 Lt už kilogramą. Pasak prekybininkų, šią savaitę bus taikomos nuolaidos – numatoma kaina – 1,69 Lt už kilogramą.
Kaip mus informavo prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė, lietuviškomis bulvėmis prekiaujama jau porą savaičių, daržoves tiekia KB „Bulvių namai“, o kilogramo kaina – 2,99 Lt. Pernykščių bulvių kilogramas „Maximoje“ praėjusią savaitę kainavo 1,49 Lt.

PIRMOSIOS MŪSŲ AUGINTOJŲ DARŽOVĖS
Savaitgalį Mažeikių didžiajame turguje pirkėjai galėjo įsigyti lietuviškų svogūnų po tris litus už kilogramą, ankstyvųjų kopūstų – nuo 1,60 iki 2 litų. Morkų ryšelis kainavo iki dviejų litų, už keleto augintojų pardavinėjamų brokolių kilogramą buvo prašoma 6 litai. Žiediniai kopūstai kainavo šiek tiek pigiau – penki litai už kilogramą.
Ūkininkė E.Vilkienė sakė bandanti patenkinti net pačius įnoringiausius pirkėjus. Šį kartą į turgų kuršėniškė buvo atsivežusi pirmųjų paprikų, prieskoninių žolių, ankstyvųjų kopūstų (jų augina keturias rūšis), po savaitės, kitos ji ketina pirkėjams pasiūlyti net trijų rūšių svogūnų, morkų, baklažanų, o rugpjūtį – Pekino salotų. Rudeniop įgudusi daržovių augintoja planuoja prekiauti Briuselio kopūstais, salierų bei petražolių šaknimis.
Įvairias daržoves auginantis mažeikiškis ūkininkas G. Paulauskas jau šią savaitę planuoja prekiauti geltonąja paprika.

AR VISI PREKIAUTOJAI SĄŽININGI?
Žmonių eilės prie bulvių prekeivių rodo, kad mūsų žmonės mėgsta šią daržovę. Tik gaila, kad ne visi augintojai bulvių auginimo ir prekybos subtilybėmis panoro pasidalyti su „Santarve“.
„Jeigu žmonės tikrai prekiauja savo užauginta produkcija ir ją deklaruoja teisingai, tai kodėl reikia bijoti viešumo?“ – stebėjosi daržovių ūkį turinti kuršėniškė E. Vilkienė. Daugiau nei penkiolikos hektarų įvairiausių daržovių bei dvidešimties arų šiltnamių ūkio šeimininkė nestokoja nuolatinių klientų Mažeikių turguje bei turgelyje. Ji įsitikinusi, kad žmonėms labai rūpi, ką jie valgo, todėl turi teisę gauti išsamią informaciją.
Viekšniškis G. Paulauskas pritaria: šiandien žmonės darosi vis reiklesni. Anot ūkininko, visiškai suprantama, kad gyventojų sąmoningumas auga, kad jiems rūpi savo ir artimųjų sveikata, todėl žmonės vis labiau domisi, ką perka. Tik gaila, kad nesąžiningų prekiautojų vis dar pasitaiko.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Ūkininkai šiemet tikisi gero bulvių derliaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*