Aštuntasis Sofijos festivalis prasidėjo veržliu atidarymo koncertu

Balandžio 13-osios vakarą Kulių kultūros centre prasidėjo aštuntasis Sofijos festivalis, šiemet pristatantis naują, pavasarišką „rūbą“ – „Sofijos pavasario“ programą. Per savo gyvavimo metus festivalis įgijo didelį būrį draugų, tad salėje vos tilpo visi susirinkę į atidarymo koncertą „Vieną vakarą nerūpestingą“. Ir vakaras tikrai buvo nerūpestingas – pilnas jaunatviškos ekspresijos, kūrybiškumo ir muzikos garsų. Po tokio veržlaus atidarymo kuliškių ir kitų šventės bičiulių laukia ir kita ne mažiau įdomi veikla.

Atidarymo šventėje – penkiasdešimt aktorių

Septynerius metus Kulių miestelį garsinęs Sofijos festivalis šiemet vyks net du mėnesius – nuo balandžio 13 iki birželio 22 dienos. Sveikindama atidarymo dalyvius renginio sumanytoja, prodiuserė Raimonda Masalskienė pabrėžė, kad naujasis formatas bus patogesnis bendruomenės ir kūrėjų poreikiams. Prodiuserė juokavo: „Dabar kuliškiai nesakys, kad į festivalį kasdien eina tarsi į darbą. Renginiai vyks šeštadieniais, tad eisime į juos lyg į šventę.“
Koncertas „Vieną vakarą nerūpestingą“ stebino atlikėjų gausa. „Penkiasdešimt aktorių šiandien gros ir dainuos scenoje – ir visi jie pedagogo, aktoriaus ir režisieriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus Valentino Masalskio ir kompozitorės Nijolės Sinkevičiūtės mokiniai“, – prieš prasidedant koncertinei daliai, kalbėjo vakaro gide prisistačiusi Vilija Matačiūnaitė.

Žavėdami jaunatviška energija, kūrybiškumu, laisvu buvimu scenoje autorinę kolektyvų muziką, bardų dainas, muzikinius pasirodymus iš spektaklių „Būti Alisa“, „Ugnies medžioklė su varovais“ ir „Amerika pirtyje“, aranžuotus liaudies kūrinius atliko aktorių grupės „Graži ir ta galinga“, ÆMOTION, „Kopanugaris“, „Pinigautojai“, „Amerika pirty“, „Kvadrobika“, „Alisos septetas“, trupė „p. s.“ ir KJT, „Liukas“. Scenoje pasirodė solistai Evelina ir Gytis Šimelioniai, V. Matačiūnaitė, Aurimas Bareikis bei kiti atlikėjai.
„Šį vakarą mes – penkios Valentino Masalskio studentų laidos – susirinkome iš visos Lietuvos kampelių, užsienio, nes mūsų mokytojas švenčia 70 metų jubiliejų“, – gausaus susibūrimo priežasties neslėpė jaunimas.
Ir jubiliatas neišvengė studentiškų apkabinimų – po to, kai koncertinę programą uždarė įspūdingai nuskambėję harmonizuoti liaudies kūriniai, dėstytojas pakviestas į atlikėjų būrį, kad kartu pasimaudytų galingų aplodismentų jūroje ir dar kartą pajaustų buvusių ir dabartinių studentų meilę ir dėkingumą.

Festivalio programoje – parodos, paskaitos, diskusijos, koncertai ir spektakliai

Kaip minėjome, kultūros šventė – Sofijos festivalis – tęsis du mėnesius. Jo metu bus pristatyta plati kultūros ir edukacijos renginių programa, nes bendruomenės telkimas kultūrinėje, edukacinėje veikloje buvo viena esminių Kuliuose gyvenusios Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės veiklos krypčių.
Renginio organizatoriai tikina, kad į Kulius verta atvažiuoti kiekvieną šeštadienį iki pat birželio pabaigos. Unikaliose „Kultūros virenės“ – pernai duris atvėrusios, autentiškai rekonstruotos bendruomenės erdvės – patalpose bus atidaryta grafiko Eimučio Markūno ir skulptoriaus Mykolo Saukos paroda. Čia vyks ir paskaitos: apie geriausias ir skaitomiausias knygas pasikalbėti kvies rašytojas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius, pranešimą apie modernųjį meną skaitys pedagogas Ričardas Jankauskas, o filosofas Alvydas Jokubaitis pasiūlys diskutuoti apie estetinę politikos prigimtį. „Sofijos pavasaryje“ vyks ir konferencija „Solo kultūrinis verslas regione: kaip sukurti vertę?“.
Po „Kultūros virenės“ skliautais vėl susitiks Kulių knygų klubas – organizatoriai kviečia iš anksto pasiruošti diskusijai apie vienatvę perskaičius dvi knygas: Olivios Laing „Vienišas miestas“ ir Giedrės Žalytės „Gamtos terapija“.

Muzikos renginiai yra neatsiejama Kulių kultūrinio gyvenimo dalis. „Sofijos pavasario“ programoje – Klaipėdos kamerinio orkestro koncertas ir susitikimas su jo vadovu, violončelininku Mindaugu Bačkumi, elektroninės muzikos vakaras su Martynu Bialobžeskiu ir muzikinis susitikimas „Sofijos pasaulis“, kuriame S. Kymantaitės-Čiurlionienės tekstus žemaitiškai skaitys saksofonininkas Petras Vyšniauskas, gros pianistė Aleksandra Žvirblytė.
„Sofijos pavasaryje“ bus ir teatro premjerų – spektaklį „Vasaros diena“ pristatys Klaipėdos jaunimo teatras ir režisierius Paulius Pinigis. Renginių programoje taip pat numatyti virtualios realybės filmų seansai, susitikimas su S. Kymantaitės-Čiurlionienės kūrybos tyrinėtoja dr. Nida Gaidauskiene, o festivalį Kulių parke po Vaižganto ąžuolais uždarys tarptautinis Vilniaus choras „The Garfunkels“.

Rita Stančiukienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto