Gydymo įstaigos pešasi dėl pacientų

Mažeikių ligoninė siekia priversti šeimos gydytojus savo pacientams teikti pagalbą visą parą. Pagal su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis pasirašytą sutartį, jų nedarbo valandomis sunegalavę gyventojai turi teisę kreiptis į ligoninės priėmimo skyrių. Trūkstant gydytojų ligoninė reikalauja, kad budėti imtų patys šeimos gydytojai, tačiau rasti kompromiso nepavyksta.


KREIPĖSI Į SAVIVALDYBĘ
Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu šeimos gydytojai pagalbą turi teikti visą parą. Vykdyti šią prievolę jiems padeda Mažeikių ligoninė. Pagal su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis sudarytą sutartį, jų pacientams ligoninėje pagalba, išskyrus būtinąją, turėtų būti suteikta tik tada, kai šios nedirba – naktį, poilsio bei švenčių dienomis.
Už tokią pagalbą įstaigos ligoninei per metus sumoka po vieną litą nuo prisirašiusio paciento.
Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius „Santarvei“ sakė, kad įstaiga nebenori prisiimti svetimų darbų, nes organizuojant gydytojų budėjimą susiduriama su rimtomis problemomis.
„Pacientai į ligoninę plūsta ir darbo valandomis, šitaip savotiškai ignoruodami pačių pasirinktus gydytojus. Dėl menkos žaizdelės, pakilusio kraujospūdžio, persišaldymo, vaistų susileidimo, prastos savijautos žmonės turėtų kreiptis į savo polikliniką. Ir greitoji neretai atveža ligonius, kuriems nereikalinga skubi pagalba“, – teigė direktorius.
Ligoninės duomenimis, budėjimo metu darbo dienomis į priėmimo skyrių vidutiniškai kreipiasi apie 50 ligonių, o savaitgaliais ir švenčių dienomis – trigubai tiek. Apie 60 proc. jų padėti turėtų šeimos gydytojai.
„Ligoniai neinformuojami, kad jei jo šeimos gydytojas atostogauja ar nedirba dėl kitų priežasčių, jį turėtų priimti kitas įstaigos gydytojas. Be abejo, yra pacientų, kurie perprato sveikatos sistemos trūkumus ir, nenorėdami laukti savo poliklinikų eilėse, dėl nedidelių negalavimų atvyksta į priėmimo skyrių. Čia susidaro dvi pacientų eilės – tų, kuriems reikalinga skubi, būtinoji pagalba, ir tų, kuriems reikalinga šeimos gydytojų pagalba. Dėl šito ligoninės gydytojai negali tinkamai atlikti savo pareigų – gydyti ligoninėje gulinčių ligonių, vėluoja pagalba priėmimo skyriuje. Kyla ligonių nepasitenkinimas, nukenčia ligoninės įvaizdis“, – vardijo problemas A. Lidžius.
PAGALBOS
PRAŠO STEIGĖJO
Dėl budėjimo kylančias problemas ligoninės vadovas išdėstė ir rašte, skirtame Savivaldybės merui Vilhelmui Džiugeliui. A. Lidžius nuogąstauja, kad nesiimant jokių veiksmų Mažeikius gali ištikti Tauragės likimas – kai dėl gydytojų trūkumo teko uždaryti vidaus ligų skyrių. Būtent tokio skyriaus gydytojams ir Mažeikiuose tenka didžiausias krūvis. „Santarvė“ bene prieš ketverius metus rašė, kad gydytojams tenka dirbti viršvalandžius, dviem ir daugiau etatų.
Ligoninės administracijai vis sunkiau sekasi formuoti visų profilių budinčių gydytojų komandą, o ypač – terapinio. Situaciją gelbsti kitų įstaigų medikai. Šiuo metu ligoninėje budi 11 terapinio profilio gydytojų, iš jų tik 6 dirba ligoninėje.
Mažeikių rajono sveikatos priežiūros įstaigose dirba 36 šeimos gydytojai. Ligoninės administracija mano, kad jie patys turėtų teikti paslaugas visą parą.
A. Lidžius prašo steigėjo poilsio ir švenčių dienomis bei nuo 17 val. iki 7 val. darbo dienomis įvesti šeimos gydytojų budėjimą Mažeikių ligoninės priėmimo skyriuje.
ŠEIMOS GYDYTOJAI
BUDĖTI NESUTINKA
Ligoninės prašymą pirminės sveikatos priežiūros įstaigų direktoriai aptarė su gydytojais, vėliau – vadovų pasitarime. Savo vieningą nuomonę įstaigų vadovai raštu išsakė Savivaldybės merui – šeimos gydytojai nesutinka budėti naktį.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius „Santarvei“ sakė, kad sunku būtų įgyvendinti ligoninės pageidavimą dėl šeimos gydytojų budėjimo. Esą tai labai padidintų išlaidas darbo užmokesčiui, kurios įstaigų biudžete su įmokomis „Sodrai“ sudaro apie 90 proc., ir sukeltų grėsmę įstaigų veiklai.
„Rajono šeimos gydytojų amžiaus vidurkis – per 50 metų. Kai kurie gydytojai tiesiai šviesiai pareiškė, kad atneš pažymas, jog dėl sveikatos būklės negali dirbti naktį. Dalis gydytojų pareiškė, kad nutrauks Darbo sutartį, jeigu bus verčiami budėti naktį“, – situaciją komentavo direktorius.
KIEKVIENAS –
UŽ SAVO TIESĄ
Kilusią problemą įstaigų vadovai nesėkmingai bandė išsiaiškinti Savivaldybėje vykusiame pasitarime – kiekvienas buvo už savo tiesą. Ginčuose išaiškėjo, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigų ir ligoninės vadovai tuos pačius dokumentus supranta skirtingai. Esą reikalavimas šeimos gydytojams budėti ne darbo metu nėra įteisintas nei įstatymais, nei sveikatos apsaugos ministro įsakymais, nei sutartyse su Ligonių kasa.
Be to, jie tikino vykdantys sutarties ir ministro įsakymo reikalavimą visą parą užtikrinti pirmines ambulatorines paslaugas.
„Įstaigoje yra skelbiami visų šeimos gydytojų telefonai. Pacientai gali bet kuriuo paros metu konsultuotis telefonu, o jei reikia, gydytoją išsikviesti ir į namus“, – aiškino A. Stankevičius.
Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio tai neįtikino. Jis suabejojo, kad pacientai žino apie tokią galimybę, o tuo labiau – šeimos gydytojų telefonus. Manoma, kad pirminės sveikatos priežiūros centrai pacientams per mažai teikia informacijos apie teikiamas paslaugas.
VIETOJ KOMPROMISO –
RIETENOS
Mažeikių ligoninė per metus iš pirminės sveikatos priežiūros įstaigų už suteiktas ambulatorines paslaugas gauna apytiksliai 60 tūkstančių litų.
Pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovai sutiko ligoninei mokėti dvigubai. Arba pasiūlė Mažeikiuose pasinaudoti Plungės ligoninės patirtimi ir įteisinti mokamas paslaugas pacientams, kurie jas nori gauti ne pas šeimos gydytoją, o ligoninės priėmimo skyriuje (plungiškiui tokios paslaugos kainuoja apie 40 litų – B. R.). Esą padidėjusios pajamos leis ligoninei operatyviau rasti trūkstamų gydytojų, sumažinti terapinio profilio gydytojų krūvį.
Ligoninės direktoriaus pavaduotoją Vytautą Džiugą supykdė tokie siūlymai.
„Siūlote mums, kaip spręsti jūsų problemas – kiek pinigų sukaupti, kokią sutartį pasirašyti, kaip personalo ieškoti. Net siūlote neteisėtus veiksmus – imti mokestį. Jums valstybė perveda pinigus, kad aptarnautumėte prisirašiusį žmogų, o jūs siūlote apmokestinti antrą kartą“, – replikavo pavaduotojas.
Įsiplieskus ginčams, vieni kitiems ėmė vardinti darbo trūkumus, klaidas, net pagąsdino, kad „atsargiai, neįkyriai“ pacientams rekomenduos kreiptis į kitų miestų gydytojus.
Tačiau ir po to nepavyko rasti kompromiso. Buvo nutarta rinktis trečią kartą ir pasikviesti Ligonių kasos atstovus.
„Jei toliau nesusišnekėsime, galima bus pagalvoti apie vadovų kompetenciją“, – V. Džiugelis taip kreipėsi į A. Stankevičių.
PROBLEMA
TURĖS BŪTI IŠSPRĘSTA
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė teigė, kad nei viena, nei kita pusė nėra šimtu procentų teisi. Esą ligoninės darbą, ir kartu pacientų aptarnavimą, palengvintų priėmimo skyriuje visą parą budintis gydytojas. Savivaldybės gydytoja viliasi, kad kompromisą padės rasti Ligonių kasa, į kurią kreiptasi pagalbos.
Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas (Telšių apskričiai) Paulius Rumbutis, kalbėdamas su „Santarve“, dėl kilusios problemos pirmiausia ėmė kaltinti… pačius pacientus.
„Ligoninės budintis gydytojas turi užtikrinti tik būtinąją pagalbą, tačiau jam tenka teikti ir konsultacinę pagalbą. Gyventojai naudojasi sveikatos sistemos ypatybėmis, gerumu. Jiems daug geriau kreiptis į ligoninę po darbo, nei į polikliniką darbo metu. Nėra eilių ir tyrimai padaromi labai greitai. Gydytojas tik diagnozuodamas gali pasakyti, pacientui reikalinga būtinoji ar ambulatorinė pagalba“, – teigė pašnekovas.
Telšių apskrityje, kaip ir daugelyje kitų rajonų, šeimos gydytojų funkcijas pasibaigus pirminės sveikatos priežiūros įstaigų darbo laikui perima ligoninės. Kol kas konfliktas dėl šito buvo iškilęs tik Plungėje. Po dviejų mėnesių ginčų, įvedus mokestį už ambulatorines paslaugas, kompromisas rastas.
„Mažeikiuose kompromisas irgi turės bus rastas. Lidžius, matyt, nori didesnių pinigų. Ligoninė – nėra privati Lidžiaus įstaiga. Sprendimą priims steigėjas – Savivaldybės taryba. O dėl šeimos gydytojų, nenorinčių budėti, matyt, gerai gyvena, kad nenori užsidirbti“, – samprotavo P. Rumbutis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Mažeikių ligoninės vadovų teigimu, ne visada skubi pagalba reikalinga ir greitosios atvežtiems pacientams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto