Ikimokyklinio ugdymo įstaigas išgelbės krepšelis?

Lopšeliams-darželiams planuojama taikyti valstybės finansuojamą krepšelį. Tai darbuotojams užtikrintų stabilų atlyginimą.
Jei šalies valdžia nesiims priemonių ikimokyklinių įstaigų finansavimui užtikrinti, profesinės sąjungos grasina streikuoti.


RUOŠIAMAS PROJEKTAS
„Jeigu mes turėtume krepšelį, mes būtume apsaugoti nuo Savivaldybės letenėlės,“ – krepšelio svarbą lopšeliuose-darželiuose aiškino Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, kaip ir mokykloms, krepšelis būtų finansuojamas iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos, todėl tai garantuotų stabilų atlyginimą.
Penktadienį apie krepšelio įvedimą Žemaitijos regiono pedagogai ir profesinių sąjungų atstovai diskutavo su Telšiuose viešėjusiu švietimo ir mokslo viceministru Vaidu Baciu.
Po susitikimo J. Čejauskienė „Santarvei“ sakė, kad ministerijos atstovas pažadėjo, jog krepšelio „kontūrus“ pristatys kovo 11-ąją.
Kad projektas ruošiamas, patvirtino ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
„Dabar renkame informaciją, darome suvestines, ataskaitas, apibendrinimus, siunčiame į ministeriją. Pasibaigtų spekuliacijos, aiškinimai, kad Savivaldybė neturi pinigų ir neduoda jų. Būtų krepšelis, būtų metodika, ir viskas būtų aišku,“ – apie krepšelio naudą kalbėjo vedėjas.

VAIKŲ UŽTEKTINAI
Mokykloms mokinio krepšelis įvestas prieš aštuonerius metus. Jį sudaro lėšos mokytojų atlyginimams, kvalifikacijai tobulinti, mokinių pažintinei veiklai, vadovėliams, mokymo priemonėms įsigyti ir kt. Vienam sutartiniam mokiniui šiemet skiriama 3310 litų.
Finansavimą įstaigoms pradėjus teikti pagal krepšelio skaičiavimo metodiką, kiekvienas vaikas mokykloms tapo aukso vertės.
Dėl to sunku išgyventi mažai mokinių turinčioms švietimo įstaigoms, ypač kaimo mokykloms.
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus mano, kad lopšeliai-darželiai su šia problema nesusidurs – darželinukų rajone pakankamai.
Trylika rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų šiuo metu lanko apie 2200 vaikų. Švietimo skyriaus skaičiavimu, vienas darželinukas „kainuoja“ apie 500 litų. Trečdalį šios sumos padengia tėvai, likusiuosius pinigus – Savivaldybė.
A. Stonkaus manymu, tokio dydžio turėtų būti ir lopšeliams-darželiams skirtas krepšelis.

NENORI KOMENTUOTI
Kol valdžios atstovai skaičiuoja galimus krepšelio projektus, pačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai apie naują lėšų paskirstymo būdą kol kas kalba nenoriai.
„Priklausys nuo to, kokia bus krepšelio skaičiavimo metodika. Niekas neatliko jokių skaičiavimų. Bet aš nemanau, kad jei visas išlaidas reikėtų dengti iš krepšelio, mes išgyventume,“ – Tirkšlių darželio direktorė Laima Norvaišienė nesileido į diskusijas apie krepšelio pliusus ir minusus.
Lopšelio-darželio „Gintarėlis“ vadovė Irena Buivydienė taip pat nenorėjo vertinti planuojamo krepšelio.
„Gal geriau būtų, nes darbuotojų atlyginimai būtų stabilūs. Iš kitos pusės, krepšelis gali būti minusas, jeigu vaikų skaičius mažas,“ – svarstė direktorė ir pridūrė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje darželinukų kol kas netrūksta.
I. Buivydienė viliasi, kad projekte bus numatyta, jog krepšelio lėšų, kaip ir mokyklose, negalima perskirstyti – kad pinigų niekas nenurėžtų.

IMTŲ IŠ MOKYKLŲ
Po susitikimo su švietimo ir mokslo viceministru, profesinės sąjungos atstovė J. Čejauskienė sakė, kad bene daugiausia diskusijų kilo dėl to, iš kur krepšeliui gauti pinigų. Jų valstybės biudžete nėra.
Viceministras V. Bacys penktadienį išdėstė ministerijos poziciją: išeitis – panaudoti sutaupytas mokinio krepšelio lėšas.
Pagal naują Biudžeto sandaros įstatymą, mokyklų sutaupytos lėšos bus grąžintos į valstybės biudžetą, nebepaliks savivaldybėse.
Pasiteiravus, ar gerai, kad iš mokykloms skirtų lėšų, dalis atiteks lopšeliams-darželiams, profesinės sąjungos atstovė patikino, kad ministerija turėtų ieškoti kitų resursų.
„Iš krepšelio mes išlaikome pedagoginę psichologinę tarnybą, mes pamaitiname neformalaus ugdymo įstaigas, netgi egzaminų centrą. Dabar ant vidurinių mokyklų uždėti dar ir darželius – truputį sunkoka ir nelabai garbinga. Jie neieško kitų būdų, kur rasti pinigų, tik mato vienintelį dalyką – išsunkti tuos pačius, – piktinosi J. Čejauskienė. – Tačiau tegul geriau tie sutaupyti pinigai atitenka mūsų rajono vaikams, nei jie grįžtų į Kubiliaus (Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus – K. V.) fondą ir būtų panaudoti fejerverkams ar kokios pilies restauracijai.“

KETINA STREIKUOTI
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovai dėl krepšelių ikimokyklinėms įstaigoms derasi ne pirmą kartą.
Šįkart pedagogų teises ginantys atstovai parengė kreipimąsi, kurį išsiuntinėjo visoms šalies valdžios institucijoms.
„Mes daugiau nebekentėsime, ir jei nebus imtasi konkrečių veiksmų, ruošimės visuotiniam lopšelių-darželių darbuotojų streikui. Kito kelio nematome,“ – tikino profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė J. Čejauskienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Iš valstybės biudžeto skiriamas krepšelis lopšelių-darželių darbuotojams garantuotų stabilų atlyginimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto