Kamera prie daugiabučio: saugumas, savivalė ar suvaržyta laisvė

Antrus metus policija miesto viešąsias erdves stebi vaizdo kameromis ir teigia, kad tai garantuoja viešąją tvarką bei didesnį mažeikiškių saugumą. Tačiau ne veltui, o už abonentinį mokestį.
Viena iš mieste registruotų įmonių ant kai kurių daugiabučių gyvenamųjų namų taip pat sumanė pastatyti vaizdo kameras ir stebėti kiemus. Gyventojus papiktino, jų neatsiklausus, peršama paslauga.


PAPIKTINO SAVIVALĖ
Į redakciją kreipėsi Naftininkų g. 30-ojo namo gyventojai. Žmonės piktinosi, kad UAB „Kompiuterinis langas“ darbuotojai be jų sutikimo jau tiesia kabelius ir rengiasi montuoti stebėjimo kameras. Gyventojai įsitikinę, kad pirmiausia bendrovė turėjo pasiklausti žmonių, ar jie nori tokios paslaugos, ar leidžia name šeimininkauti, o tik po to atlikti bandymus ir statyti kameras.
Be to, mažeikiškiai sako nesuprantą, kodėl ši paslauga jiems primetama iš UAB „Kompiuterinis langas”, piktinosi, kad be niekieno žinios buvo vedžiojami kabeliai, sienose gręžiamos skylės.
„Jaučiamės kaip bandomieji triušiai“, – emocijų neslėpė ponia Danutė, viena iš Naftininkų gatvės 30ojo namo gyventojų.
PRIEVARTOS NEBUS
UAB „Kompiuterinis langas“ savininkas Linas Prušinskas iš pradžių „Santarvę“ patikino, kad kol kas tik atliekami bandymai, o kameros bus paliktos ir veiks tik sutikus namo gyventojams.
„Dar 2004 metais yra surinkti daugelio namo gyventojų parašai, kurie leidžia mums kabinti lokalinius kabelius. Tad atskirų leidimų nereikia“, – įsitikinęs bendrovės vadovas.
L. Prušinsko teigimu, kiemuose montuojamos kameros yra aukštos kokybės. Gerai vaizdas matomas ir jį priartinus.
„Kiekvienas butas turės atskirą kodąslaptažodį, kurį įvedęs savo kompiuterio monitoriuje galės matyti savojo kiemo vaizdą. Visa filmuota medžiaga bus archyvuojama apie du mėnesius.
Reikalui esant pagal nufilmuotą medžiagą bus galima išsiaiškinti norimus dalykus. Vaizdą rodys mūsų kabelinės televizijos kanalas, taip pat jį bus galima stebėti internetu“, – aiškino L. Prušinskas.
ATSAKYS
PATYS GYVENTOJAI
Filmuota medžiaga gyventojai galės disponuoti kaip norės. Paklaustas, ar nebus internete piktnaudžiaujama filmuotais vaizdais, L. Prušinskas atsakė, kad nuo to niekas nėra apsaugotas.
„Už platinimą bus atsakingas pats žmogus, kuris tai padarė. Kameromis bus stebimas tik kiemas, tai yra vieša vieta, kurioje niekas negali uždrausti nei filmuoti, nei fotografuoti“, – sakė L. Prušinskas.
Saugumo sumetimais kameras reguliuoti ir sukinėti galės tik UAB „Kompiuterinis langas“ darbuotojai.
„Gautųsi chaosas, jei kiekvienas vartotojas sugalvotų kamerą pasisukti taip, kaip jam atrodo naudinga. Žinoma, bus atsižvelgta į gyventojų pageidavimus, kokią konkrečią vietą jie nori matyti“, – sakė L. Prušinskas.
PAKEITĖ TAKTIKĄ
Naftininkų g. 30-ąjį namą administruojančios įmonės „Tavo pastogė“ direktorė Elena Stanulienė „Santarvei“ sakė apie L. Prušinsko bendrovės pradėtus darbus nieko nežinanti, leidimo nedavusi, bendradarbiavimo sutarčių nepasirašiusi.
Direktorė informavo, kad Naftininkų g. 30-ojo namo gyventojai parašė oficialų raštą, kuriame pasisako prieš planuojamą „Kompiuterinio lango“ veiklą, ir surinko parašus. Dokumentas perduotas bendrovės vadovui.
L. Prušinskas patikino, kad artimiausiu metu kabeliai bus nuimti, kamerų bendrovė nebeįrengs.
„Kompiuterinio lango“ savininkas teigia nebedarantis tos pačios klaidos, kaip su Naftininkų g. 30-ojo namo gyventojais. Pirmiausia yra kalbamasi su žmonėmis, o tik po to pradedami bandymo darbai.
REAGUOJA
TIK PASISKUNDUS
„Santarvės“ žiniomis, apie dešimtyje daugiabučių namų jau yra pradėti kamerų montavimo darbai. Vieno namo gyventojai jau ja naudojasi.
Kitus Naftininkų gatvės kvartalo namus, kurių kiemai taip pat patektų į „stebėtojų“ akiratį, administruojančios įmonės UAB „Admituras“ direktorius Antanas Barvydis taip pat tikino nieko nežinąs apie privačios bendrovės ketinimus statyti kameras.
„Bet kokiu atveju pirma reikėtų atsiklausti žmonių, o tik po to pradėti montavimo darbus“, – įsitikinęs ir A. Barvydis. Jis taip pat patvirtino, jog labai sunku sukontroliuoti tai, kas vyksta.
„Reaguojame iš karto, kai tik gauname nusiskundimą, nes geriausiai viską mato ir žino patys gyventojai“, – sakė A. Barvydis.
SUNKU
SUKONTROLIUOTI
E. Stanulienė „Santarvei“ sakė, kad sunku sukontroliuoti, kas vyksta ant namų stogų ir laiptinėse.
„Kol nėra sudaryta sutarčių su įmonėmis, sunku yra jas drausminti. Pernai patvirtintose Gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrenginių naudojimo taisyklėse nėra apibrėžta, ką gali leisti ar uždrausti namus administruojanti įmonė. Kol kas mes bejėgiai“, – bėdojo bendrovės vadovė.
Direktorė pripažino, kad daugiabučius namus administruojanti įmonė nesidomėjo, kaip toliau vyksta kamerų montavimas. Jokių papildomų veiksmų nesiėmė.
„Tai ne mūsų paslauga ir ne mes gausim už tai pinigus. Todėl nelabai domimės, kas ir kaip vyksta,“ – paaiškino E. Stanulienė.
PRIVALO SUDERINTI
Visi daugiabučiame name vykdomi darbai turi būti suderinti tiek su gyventojais, tiek su administruojančia įmone – tai patvirtino ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas.
„Pati paslauga ir sumanymas tikrai nėra blogas, nes žmonės jaustųsi saugesni. Stebėjimo kameros padeda išaiškinti nusikaltimus bei užkirsti jiems kelią. Apie tai byloja mieste pastatytos kameros, kurių naudingumu jau niekas neabejoja. Tačiau paslauga gyventojams turi būti kokybiška – užfiksuotas vaizdas ryškus ir aiškus, priešingu atveju nėra prasmės kamerų statyti“, – įsitikinęs. R. Sakalauskas.
„Santarvės“ kalbintas mažeikiškis teisininkas įsitikinęs, jog ne visada galima vadovautis surinktais 51 proc. gyventojų parašais. Be to, prieš kelerius metus parašai buvo rinkti dėl kabelinės ir interneto kabelių išvedžiojimo, o ne dėl kamerų, ir todėl reikėtų iš naujo gauti gyventojų sutikimą. Be to, bet kuris žmogus gali civiline tvarka ginti savo teisėtus interesus ir inicijuoti procesą dėl filmavimo viešoje vietoje.
TEKS MOKĖTI
Kiemų stebėjimas kameromis bus mokamas. Dabar „Kompiuterinis langas“ yra numatęs imti iš buto penkių litų mėnesinį mokestį. Tokie planai taip pat piktina gyventojus. Ypač vyresnio amžiaus, kurie teigia kieme nelaikantys jokio turto ir kiemo stebėjimas jiems nereikalingas.
„Net jei žmogus ir neturi kieme saugomo turto, kamera jam pravers. Turbūt daugelis yra girdėjęs, kad žmonės užpuolami tiesiog prie laiptinės. Kameros ne tik padėtų išaiškinti užpuolikus, bet ir sustabdytų nusikaltėlį, nes padidėja galimybė būti sučiuptam. Be to, kameros praverstų ir vagystės iš buto atveju. Vagys daiktus juk turėtų išsinešti į lauką, o ten juos užfiksuotų stebėjimo kamera, tad nusikaltimas būtų daug greičiau išaiškintas“, – įsitikinęs L. Prušinskas.
Nuotr. Jono STRAZDAUSKO.: L. Prušinskas (viduryje) Naftininkų g. 30ojo namo gyventojams pažadėjo, kad jei dauguma pasisakys prieš stebėjimo kameras, jos nebus sumontuotos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto