Kova dėl valdžios: mažiau entuziazmo, daugiau išskaičiavimo

Likus dviem savaitėms iki pirmojo naujos kadencijos Savivaldybės tarybos posėdžio (jis turėtų įvykti balandžio 12ąją – V. S.), derybos dėl valdančiosios koalicijos formavimo pradedamos iš naujo.
Padėties šeimininkais tapo penkis mandatus turintys socialdemokratai – formuoti Mažeikių rajono valdžią jiems siūlo ir Tėvynės sąjunga, ir partija „Tvarka ir teisingumas“.

IŠ DAUGUMOS
TAPO MAŽUMA

Antradienį paaiškėjo, kad tuojau po rinkimų suformuota ir parašais sutvirtinta koalicija nebegali vadintis valdančiąja. Jokių argumentų nepateikę iš jos pasitraukė Tėvynės sąjungos (3 mandatai) ir Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos (4 mandatai) atstovai.
Šią koaliciją kol kas vis dar sudaro 13 naujos kadencijos Tarybos narių: partija „Tvarka ir teisingumas“ (6 mandatai), Valstiečių liaudininkų sąjunga (3 mandatai), Socialdemokratų sąjunga (2 mandatai), Darbo partija (2 mandatai).
Kadangi į Savivaldybės tarybą yra išrinkti 27 politikai, šių partijų junginys tapo mažuma, nebegalinčia formuoti Mažeikių rajono valdžios.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Mažeikių skyriaus lyderis Kęstutis Bartkevičius „Santarvei“ sakė, kad koalicijos partneriai aptarė visus galimus variantus, tačiau jų detalizuoti nenorėjo. Jis neneigė, kad svarstoma galimybė derėtis su Socialdemokratų partija.
„Manau, kad laikas – mūsų sąjungininkas. Jokių erezijų nekeliame ir susidariusią situaciją vertiname realiai. Žinau, kad per tas dvi savaites daug kas gali nutikti ir daug ką gali lemti Vilniaus pozicija“, – svarstė K. Bartkevičius.
PARTIJOS EILINIS
Prieš rinkimus buvęs Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos narys, o po rinkimų konservatoriumi tapęs Vilhelmas Džiugelis nebuvo linkęs kalbėti apie pasitraukimo iš koalicijos priežastis. Esą apie tai jau buvo rašyta straipsnyje „Valdžios troškimas stipresnis už susitarimus“ (kovo 27 d. „Santarvėje“). „Dabar jokių žingsnių nesiimu, sėdžiu savo kabinete ir ruošiuosi paskutiniam posėdžiui“, – tikino meras.
V. Džiugelis taip pat nenorėjo kalbėti ir apie pokalbius su socialdemokratų derybininkais, tačiau neneigė, jog jo kandidatūra yra siejama su mero postu, o Bronius Kryžius įvardijamas kaip Savivaldybės administracijos direktorius.
Beje, tarp politikų sklando kalbos, jog svarstoma galimybė vicemerų kėdes skirti Tėvynės sąjungos narei Liudvikai Daliutai Domarkienei ir Naujosios sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkui Viktorui Bugnevičiui.
„Santarvei“ pasidomėjus, kaip V. Džiugelis vertina perspektyvą vėl dirbti su buvusiu bendrapartiečiu, o dabar socialdemokratu B. Kryžiumi, meras pareiškė esąs eilinis Tėvynės sąjungos narys, derybų nevedąs, todėl nežinąs, su kuo gali tekti dirbti.
JAUTĖSI KAIP „PRIELIPOS“
Kol kas neaišku, ką nuspręs trys Tarybos nariai, rinkimuose dalyvavę kaip Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos rėmėjai (šios partijos sąraše tik vienas V. Džiugelis buvo partinis – V. S.). Mero teigimu, jie turės patys nuspręsti, į kurią pusę pasukti.
Tačiau konservatoriai juos jau laiko savais. Tėvynės sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Rimantas Gricius „Santarvei“ sakė, kad dar pirmadienį partijos taryboje buvo nuspręsta priimti socialdemokratų siūlymą jungtis į koaliciją. Priežastis – V. Džiugeliui tapus konservatoriumi, „pasikeitė Tarybos narių svoris“.
„Buvome trys, dabar tapome septyni. Daugiau nei dvigubai pastiprėjome“, – džiaugėsi konservatorius.
R. Griciaus teigimu, po rinkimų suformuotoje valdančiojoje daugumoje konservatoriai jautėsi kaip „prielipos“ – be jų sutikimo į koaliciją buvo priimti Socialdemokratų sąjungos ir Darbo partijos nariai.
„Bartkevičius be mūsų sutikimo, slaptai pasikvietė tas dvi partijas. Buvome šokiruoti, domėjomės, kodėl pasikeitimai nebuvo derinti su mumis. Jis pareiškė, kad jeigu nenorime jungtis, galime eiti lauk – jiems užteks ir septyniolikos. Pasitarę su Vilniumi, nutarėme padėti būti valdžioje“, – kalbėjo R. Gricius.
Dabar Tėvynės sąjunga ketina socialdemokratams „padėti būti valdžioje“. Juolab raštiškame kvietime jungtis Socialdemokratų partija konservatoriams siūlo mero ir vicemero postus.
R. Gricius pripažįsta, kad labai trapi būtų 14 Tarybos narių (7 konservatoriai, 5 socialdemokratai ir 2 Naujosios sąjungos atstovai – V. S.) dauguma, todėl viliasi, jog prie jų prisijungs trys Valstiečių liaudininkų sąjungai atstovaujantys Tarybos nariai.
SVARSTYS
VISUS PASIŪLYMUS

Antradienį Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas Jonas Jurkus gavo konservatorių sutikimą pradėti derybas.
Socialdemokratų derybininkė Irena Macijauskienė patikino, kad kol kas jokių oficialių derybų nebuvo.
„Jokių naujų persiformavimų nėra – mes, socialdemokratai, vis dar esame opozicijoje. Tiesa, konservatoriams pasiūlymas buvo išsiųstas, nes dabar jie turi daugiausia mandatų. Tačiau naujos valdžios modelių gali būti įvairių, nes tarp Bartkevičiaus ir Džiugelio perbėgo juoda katė. Svarstysime visus pasiūlymus, nes mums prarasti nėra ką, juk vis tiek esame opozicijoje“, – sakė socialdemokratė.
Partijos kolegei pritarė ir Gintautas Šmaižys. Jo nuomone, per tas dvi savaites gali įvykti daug kas įdomaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto