Mažeikiškė pradėjo kovą su verslininku

UAB „Taumona“ darbininkė Antanina Endriukaitienė įmonės savininką Aleksą Kateivą kaltina algų mokėjimu „vokeliuose“. Jos skundai pasiekė Valstybinę mokesčių bei Darbo inspekcijas. Prieš šešėlinę ekonomiką ir atlyginimus vokeliuose užsimojusi mažeikiškė rengiasi piketui. Savo teisę oficialiai gauti visą uždirbtą atlyginimą ji pasiryžusi ginti ir teisme. DALĮ PINIGŲ GAUDAVO NELEGALIAI
A. Endriukaitienė „Taumonoje“ staliumi pradėjo dirbti nuo 2004 metų.
„Nors nuo pat pradžių dirbdavau po 8–10 ir daugiau valandų, net šeštadieniais, tačiau oficialiai buvau įforminta tik puse etato. Slėgė skolos, labai reikėjo darbo ir pinigų, todėl ir sutikau su tokiomis darbdavio sąlygomis“, – „Santarvei“ prisipažino moteris.
A. Endriukaitienė teigė pasirašydavusi keliuose lapuose, tačiau nežinojo, kaip mokama – pagal dirbtas valandas, įkainius ar pelną.
„Man buvo teigiama, kad už apvadą mokama po 40 centų, tačiau jokių įkainių nesu mačiusi. Susirašydavau visus atliktus darbus, tačiau mano skaičiavimai nuo darbdavio skirdavosi“, – teigė moteris.
A. Endriukaitienė mano, kad atlyginimą „vokeliuose“ gaudavo ir kiti įmonės darbuotojai.
„Gal ir ne visi, bet kai kurie – tikrai“, – pasitaisė ji.

DĖL PINIGŲ KILO KONFLIKTAS
Anot A. Endriukaitienės, A. Kateiva pats kaltas, jog ji metė jam iššūkį. Jis vis kartodavęs: daugiau darbų mokėsi – daugiau uždirbsi. Moteris pasakojo labai stengusis, greitai išmokusi daugybę operacijų, darbo su įvairiomis staklėmis. Dėl to, kai rudenį buvo atleistas meistras, jai teko imtis ir jo darbų.
„Darbų gerokai padaugėjo, tačiau atlyginimo niekas didinti neskubėjo. Į rankas pastaruoju metu gaudavau iki 850 litų“, – konflikto priežastis aiškino moteris.
A. Endriukaitienė, padidėjus darbo krūviui, reikalavo, jog darbdavys jai mokėtų bent 1200 litų. Kai šis nesutiko, ji pagrasino teismu ir viešumu.

PALAIKANČIŲJŲ NĖRA DAUG
„Ėmiausi kovos ir nebesustosiu, eisiu iki galo“, – ryžtingai nusiteikusi mažeikiškė.
Moteris prasitarė abejojanti, ar Mokesčių bei Darbo inspekcijos imsis ją ginti. Dėl to ir kitais būdais bando atkreipti dėmesį į problemą.
„Santarvėje“ ji išspausdino skelbimą, kviesdama atsiliepti žmones, kurie nukentėjo nuo „Taumonos“ ar nuo jos vadovo A. Kateivos.
Į jos kvietimą burtis atsiliepė nedaug žmonių. Buvo tokių, kurie skambino tik norėdami pasišaipyti ar išprovokuoti.
Bendradarbiai taip pat neskuba palaikyti Antaninos. Kai kuriems net nepatinka jos sukeltas skandalas, nes žmonės, anot jos, gali nebetekti neoficialių atlyginimų.
Antradienį prie „Taumonos“ vyks piketas. Jo organizatorė teigė, kad piketo tikslas – ne tik atkreipti dėmesį į netvarką šioje įmonėje, o apskritai į šešėlinę ekonomiką ir atlyginimus „vokeliuose“.

SU KALTINIMAIS NESUTINKA
„Taumonos“ savininkas ir direktorius A. Kateiva nelabai noriai kalbėjo apie kilusį skandalą.
Institucijos atliks tyrimą, tada viskas ir paaiškėsią.
Verslininkas nesiėmė vertinti ir A. Endriukaitienės, kaip darbuotojos, sugebėjimų. Esą dar neišrastas toks matuoklis.
„Mūsų įmonėje dirba 105 žmonės, 120čiai, skaičiuojant su išėjusiais, atlyginimas yra per mažas. Ko gero, taip yra ir kitur. Bet aš negaliu mokėti europietiškų atlyginimų, nes nėra nei tokių technologijų, nei žmonių sąmonė dar tokia. Niekas nediskutuoja ir apie tai, kad Lietuvos įmonių našumas yra mažas, jis neatitinka gaunamo atlyginimo“, – replikavo pašnekovas.
1997 metų savivaldybių tarybų rinkimuose A. Kateiva 8 numeriu buvo įrašytas į Lietuvos liberalų sąjungos sąrašą. Pasigirsta spėjimų, kad galbūt A. Endriukaitienės veiksmai susiję su artėjančiais rinkimais.
„Nesu politikas, nežadu dalyvauti rinkimuose. O ir tada tik buvau įrašytas į sąrašą, nesiruošiau būti Tarybos nariu“, – politikos dėl kilusio skandalo neįžvelgė verslininkas.

NEMALONUMAI – NE PIRMĄ KARTĄ
A. Kateiva „Santarvei“ prasitarė, kad konfliktas su darbuotojais dėl atlyginimo buvo kilęs ir prieš kokius devynerius metus. Nepatenkinti žmonės net kreipėsi į teismą.
„Darbuotojai gaudavo apie 2 tūkstančius litų, o reikalavo 5 tūkstančių. Nusižengimo teismas neįžvelgė, pasiūlė pasirašyti taikos sutartį“, – prisiminė verslininkas.
2003 metais A. Kateivos įmonę tikrino Mokesčių inspekcija. Buvo rasta pažeidimų, skirta bauda. Iki šiol tebevyksta mokestiniai ginčai, nes verslininkas nesutiko su institucijos sprendimais.

VIEŠUMAS TYRIMUI KENKIA
Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Rima Podelienė priminė, kad kilus neaiškumams gyventojai gali kreiptis į inspekcijos pareigūnus ar paskambinti pasitikėjimo telefonu 1882.
Aiškintis skundus yra paskirti atsakingi pareigūnai, nereikėtų baimintis dėl informacijos nutekėjimo.
„Jeigu skundas pirmiau paviešinamas spaudoje, o tik paskui jį gauna institucijos, daug sunkiau yra nustatyti pažeidimus, nes darbdavys spėja juos likviduoti“, – teigė pareigūnė.
Mokesčių inspekcijos duomenimis, pasitikėjimo felefonu jau skambino per 40 mažeikiškių. Dažniausiai sulaukiama pranešimų apie atlyginimus „vokeliuose“.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
A. Endriukaitienė, pirmoji Mažeikiuose viešai prakalbusi apie atlyginimus „vokeliuose“, bendradarbių palaikymo nesulaukė, tačiau „sudėti ginklų“ ji nežada.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content