Nesumokėta bauda gali padvigubėti mums nežinant

Šiais metais nemažai naujovių pasiekė kelių eismo dalyvius. Tai ir sugriežtinta atsakomybė, ir padidėjusios baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimus. Netikėtumas laukia tų, kurie pavėlavo susimokėti jiems skirtas baudas.


PAVĖLAVO SUMOKĖTI
Iki šių metų pradžios policija dokumentus dėl baudos išieškojimo perduodavo į pažeidėjo darbovietę. Dabar tvarka pasikeitė.
Nesusimokėjus baudos per nustatyta laikotarpį – keturiasdešimt dienų, skolos išieškojimas perduodamas antstoliams. Turbūt niekam ne paslaptis, kad jiems įsikišus išieškomos piniginės sumos padvigubėja ar net patrigubėja.
Savo kailiu šią naštą turbūt jau patyrė ne vienas žmogus. Šokas ištiko ir mažeikiškį Algirdą (vardas pakeistas), kuriam buvo skirta 300 Lt bauda už kelių eismo taisyklių pažeidimą.
Vaikinas per nustatytą laikotarpį, keturiasdešimt dienų, baudos nesumokėjo. Todėl jo namus pasiekė antstolių siųstas dokumentas – rengimas įvykdyti sprendimą. Jame buvo išvardintos vykdymo išlaidos: bendrosios vykdymo išlaidos – 60 Lt, išlaidos, susijusios su atskirų vykdymo veiksmų atlikimu: raginimas – 5 Lt, pervedimo išlaidos – 1 Lt, patvarkymas paskirstyti išieškotas lėšas – 5 Lt, patvarkymas grąžinti vykdymo dokumentą – 5 Lt , patvarkymo nuorašas – 6 Lt, pašto išlaidos – 5 Lt ir atlyginimas antstoliui (jis priklauso nuo išieškomos sumos dydžio) – 200 Lt.
Nesunku suskaičiuoti, kad, be paskirtosios 300 Lt baudos, mažeikiškiui teks sumokėti dar antra tiek – 287 Lt.
PALENGVINO
POLICIJOS DARBĄ
Mažeikių rajono policijos komisariato laikinai einantis viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio viršininko pareigas Nerijus Gurauskas sakė, kad tvarka pasikeitė nuo šių metų sausio 1-osios dienos.
Anksčiau baudos sumokėjimo terminas buvo trumpesnis – penkiolika dienų, o dabar jis pailgintas iki keturiasdešimties dienų. Jam pasibaigus policija visus reikalingus dokumentus išsiunčia antstolių kontorai, kuri savo ruožtu išieško baudą.
„Tai palengvino mūsų darbą, nes nereikia patiems ieškoti pažeidėjo darbo vietos ir pan. Be to, pasitaikydavo ir tokių atvejų kai pažeidėjai nurodydavo įmones, kuriose neva dirba, tačiau tokių net neegzistuoja arba nėra nurodytu adresu“, – aiškino pareigūnas.
N. Gurausko teigimu, pernai buvo išieškota tik per 43 proc. visų skirtų baudų.
KOMENTAVO
PAKEITIMUS
Išsamiau įstatymų pakeitimus pakomentavo antstolė Elena Miliauskienė.
„Administracinių teisės pažeidimų kodekse, 314 str., yra nurodyta, kad jeigu pažeidėjas per keturiasdešimt dienų nuo nutarimo skirti baudą įteikimo dienos nesumoka baudos, tada nutarimas atiduodamas vykdyti antstoliui“, – sakė antstolė.
Bylose, kur bauda yra iki 200 Lt, antstoliai siunčia siūlymą ir duoda terminą susimokėti baudą ir bendrąsias vykdymo bei pašto išlaidas pačiam.
„Jeigu suma viršija 200 Lt, mes neprivalome siųsti jokio dokumento. Laikoma, kad jam jau buvo duotas terminas – anksčiau minėtas keturiasdešimt dienų. Tokiu atveju mes galime pradėti priverstinius veiksmus. Tai yra galima daryti užklausas darbovietėje, žinoma, jei žmogus dirba. Jeigu nedirba, tikrinamos sąskaitos banke ir pan. Daug kas priklauso nuo baudos dydžio. Jei bauda labai didelė, tikrinama, ar žmogus turi nekilnojamojo turto, transporto priemonę ir pan. Yra ieškoma būdų, kaip galėtume išieškoti skirtą baudą“, – aiškino E. Miliauskienė.
Antstolės teigimu, pastaruoju metu pastebima tendencija, kad žmonės susimąsto ir stengiasi laiku susimokėti baudas, nes nenori turėti reikalų su antstoliais.
„Mes irgi žmonėms patariame nelaukti, o tvarkytis visus piniginius reikalus, nes tiek bauda, tiek patirtos išlaidos bus išieškotos“, – kalbėjo ji.
SUMOKĖJAI – PRANEŠK
E. Miliauskienė sakė, kad būna įvairių žmonių ir įvairių nesusipratimų, Esą kai kurie ne viską žino, kai kurie ne viską supranta.
„Pasitaiko atvejų, kai, tarkim, žmogus jau būna sumokėjęs baudą, bet dėl kažkokių priežasčių nepateikė kvito policijai. Pastaroji nežino, kad jis jau yra sumokėjęs, todėl dokumentai pasiekia antstolius. Tokiu atveju žmogus, žinoma, būna nepatenkintas. Tada pradedame žiūrėti, kas ir kur. Kad to neatsitiktų, reikėtų iš karto, sumokėjus baudą, nunešti kvitą į policiją“, – įspėjo antstolė.
E. Miliauskienė patikino, kad bet kokiu atveju galima rasti išeitį. „Reikalui esant baudą galima mokėti dalimis. Tai yra baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki dvejų metų atsižvelgiant į skirtos baudos dydį.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Antstoliams išieškant baudas sumos dvigubėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto