Daugiabučio gyventojai nuo pavasario neapsisprendžia, kas turėtų remontuoti jų namo stogą.
Prakiurusį stogą namo gyventojai galėtų suremontuoti gerokai pigiau, nei siūlo daugiabutį administruojanti įmonė. Tačiau privačiai samdomi stogdengiai nesuteikia remonto garantijų.
Dvi namo gyventojų stovyklos niekaip negali sutarti dėl galutinio sprendimo, aistras kursto ir UAB „Tavo pastogė“, prašanti pinigų už neatliktus darbus.
SĄMATOS NEPATEIKĖ
Žemaitijos gatvės 19-ojo namo pirmosios laiptinės gyventojai nusprendė suremontuoti vandenį praleidžiantį stogą. Surinko parašus ir su prašymu kreipėsi į namą administruojančią įmonę UAB „Tavo pastogė“.
Bendrovė, nepateikusi remonto darbų sąmatos, prie mokesčių už komunalines paslaugas namo gyventojams kiekvieną mėnesį pridėjo po 100 ir daugiau litų, priklausomai nuo buto kvadratūros. Gyventojai iš pradžių manė, kad mokėti už stogo remontą jiems reikės du ar tris mėnesius. Pasidomėjus paaiškėjo, kad „Tavo pastogei“ tokias sumas teks mokėti pusę metų, nes stogo remonto darbų sąmata siekia beveik 10 tūkstančių litų.
IEŠKOJO IŠEIČIŲ
Tokia suma daliai gyventojų pasirodė per didelė, todėl laiptinės komendantė Joana Urbonavičienė ėmėsi ieškoti kitokių, pigesnių, variantų stogui suremontuoti. Ji kartu su kaimyne Bela Vorona, kurį laiką stebėjusios, kaip yra tvarkomas šalia esančio buvusio darželio stogas, kreipėsi į čia besidarbuojančius žmones: ar jie nesutiktų sutvarkyti ir jų laiptinės stogo ir kiek tai kainuotų.
Stogdengiai pasakė, kad gali sutvarkyti stogą už 4 tūkst. litų. Jie esą dirbtų išsiėmę verslo liudijimą ir per kelias dienas, jei orai leistų, stogą suremontuotų.
PASIDALIJO Į DVI STOVYKLAS
Moterys su šia džiugia (jų nuomone) žinia parskubėjo į namus ir apie tai papasakojo kaimynams. Pasklidus žiniai namo gyventojai ėmė diskutuoti, kas geriau: tvarkyti stogą už 10 tūkst. litų ir gauti įmonės garantiją dėl kokybės, ar pasikliauti paprastais darbininkais, liaudiškai vadinamais „chalturščikais“, ir stogą susitvarkyti perpus pigiau, bet be dokumentu patvirtintos garantijos.
Kilo didelis ginčas, kaimynai pasidalijo į dvi stovyklas: vieni pasisakė už brangesnį variantą, kiti – už pigesnįjį.
GINČAI DĖL PARAŠŲ TIKRUMO
J. Urbonavičienė iš penkiolikos butų surinko 10 parašų ir nunešė raštą į „Tavo pastogę“, sakydama: dauguma namo gyventojų nenori UAB „Tavo pastogės“ paslaugų, nes susirado pigesnį variantą.
„Tavo pastogės“ direktorė Elena Stanulienė laiptinės komendantei pareiškė, kad šie parašai negalioja – tikresni yra pirmieji parašai.
Norėdama galutinai sudėti taškus bendrovės vadovė sušaukė Žemaitijos g. 19-ojo namo pirmosios laiptinės gyventojų susirinkimą ir paprašė jų pasirašyti iš naujo.
„Pasirašyti gali tik butų savininkai, todėl parašai ir buvo renkami susirinkimo metu, kad būtų įsitikinta, jog iš tiesų pasirašė savininkai, o ne juose gyvenantys nuomininkai ar kiti žmonės“, – „Santarvei“ vėliau paaiškino E. Stanulienė.
Kad toks būdas tesėtas, patvirtino ir laikinai einantis rajono savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjo pareigas Michailas Norbutas.
„Oficialiai parašus gali rinkti tik namų bendrijų pirmininkai, namus administruojanti įmonė arba žmogus, su kuriuo kaimynai yra pasirašę jungtinės veiklos sutartį. Priešingu atveju gyventojų parašai gali išreikšti tik jų nuomonę, bet jokios juridinės galios neturi“, – teigė M. Norbutas.
NESUTARIMAI DĖL SOCIALINIO BŪSTO
Žemaitijos g. 19-ojo namo pirmojoje laiptinėje yra du Savivaldybei priklausantys butai – jie skirti gyventojams kaip socialinis būstas. „Tavo pastogė“ šiuos butus priskaičiavo kaip „norinčius“ stogą tvarkyti pagal bendrovės pateiktą sąmatą, nors ir nesikreipė į savininką – Savivaldybę – dėl jos nuomonės.
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Rima Podelienė „Santarvei“ sakė, kad Savivaldybė prie stogo remonto gali prisidėti tik tuo atveju, jei remonto imasi namą administruojanti įmonė. „Stogo remontuoti negali bet kas. Atliekant remonto darbus yra privalomi juridinę galią turintys dokumentai, kuriuos gali pateikti tik administruojanti įmonė. Jei gyventojai nori samdyti „chalturščikus“, tai jie tai turi daryti savo lėšomis ir prisiimti visą atsakomybę už atliktus darbus“, – tvirtino R. Podelienė.
J. Urbonavičienė teigė, kad žmonės, pasisakantys už pigesnį stogo remontą, yra pasiruošę pasidalinti tiems dviem butams tenkančią remonto dalies sumą ir ją padengti, – net tokiu atveju remontas jiems vis tiek kainuosiąs pigiau, nei tektų mokėti „Tavo pastogei“.
KAINAVO SVEIKATĄ
J. Urbonavičienė ir B. Vorona patikino „Santarvę“, kad susirinkimas dėl parašų rinkimo buvęs tik „parodomasis cirkas“ – renginys konfliktui sukelti.
Susirinkimas baigėsi kaimynų susistumdymu ir net smūgiais. Į kilusį konfliktą teko įsikišti ir policijos pareigūnams.
„Ginčai dėl stogo remonto jau daug kam pagadino sveikatą. Vieno buto šeimininkė, garbingo amžiaus moteris, neatlaikė psichologinio spaudimo ir pasirašė sutinkanti, kad stogą tvarkytų „Tavo pastogė“. Taip bendrovė įgijo vieno balso persvarą,. Po poros dienų nuo įtampos šiai moteriai pašlijo sveikata ir ji atsidūrė ligoninėje“, – net kaimynės ligą prie konflikto padarinių priskiria J. Urbonavičienė.
KREIPĖSI Į VALDŽIĄ
Praradusios viltį taikiai išspręsti stogo remonto problemą J. Urbonavičienė ir B. Vorona kreipėsi į rajono merą Antaną Tenį. Moterys jį patikino: pasisako ne prieš stogo remontą, kuris yra būtinas. Tik jos nesuprantančios, kodėl tokios didelės bendrovės „Tavo pastogė“ nurodytos kainos.
„Daugiau nei trisdešimt metų dirbau statybų srityje ir tikrai pakankamai išmanau apie stogų dengimą. Nerealu, kad 110 kvadratų plotelio remontas gali kainuoti 10 tūkstančių litų“, – pasipiktinimo neslėpė J. Urbonavičienė.
Meras A. Tenys pažadėjo situaciją išsiaiškinti. Jis pavedė „Tavo pastogei“ nepradėti remonto darbų, kol nebus iš naujo persvarstyta sąmata ir apsvarstytos visos remonto galimybės.
J. Urbonavičienė „Santarvei“ sakė abejojanti, kad persvarsčius sąmatą kas nors keisis, nes kitoms laiptinėms stogas buvo tvarkomas už panašias sumas.
E. Stanulienė „Santarvei“ sakė, kad ši sąmata dar gali keistis. Gali būti, kad ji ne sumažės, o atvirkščiai, dar išaugs, nes tikrosios kainos paaiškės atlikus remonto darbus.
„Tavo pastogės “ valdybos pirmininkas Romaldas Paradnikas „Santarvei“ sakė, kad sunku vertinti sąmatą ar kaip nors kitaip paveikti remonto darbų kainas, kadangi įmonė stogą remontuoti numato savo jėgomis.
„Uždarosios akcinės bendrovės neprivalo skelbti viešųjų pirkimų remonto darbams, todėl pakoreguoti kainas yra sudėtinga. Be to, nė viena įmonė nenori dirbti veltui. Žinoma, kainos turi būti suderintos su gyventojais ir gautas daugumos sutikimas“, – sakė R. Paradnikas.
AR VERTA MOKĖTI UŽ GARANTIJĄ?
J. Urbonavičienė ir B. Vorona kruopščiai suskaičiavo, kiek gali kainuoti remontui reikalingos medžiagos ir darbas. Jų teigimu, niekaip nesusidaro 10 tūkst. litų. Daugų daugiausia – 5 tūkstančiai.
Įvertindamos stogo būklę ir sudarydamos savo sąmatą moterys sakė besivadovavusios asmenine patirtimi, nes prieš septynerius metus kaimynai bendromis jėgomis patys lopė stogą.
„Susitvarkėme patys, ir be jokių garantijų stogas puikiai laikė septynerius metus. Ir iki šiol puikiausiai laiko, nepraleidžia vandens. Abejoju, ar kokia kita įmonė gali duoti tiek metų garantijos. Tuo labiau kad „Tavo pastogė“ labai nekokybiškai sutvarkė kitų mūsų namo laiptinių stogus. Per tokį stogą eini kaip per samanas – visur oro pūslės. Siūlių kraštai atsilupinėję, daug kur galima pirštą užkišti. Parapetai niekur nepakeisti, nors jų pakeitimas buvo įtrauktas į sąmatas. Tai negi toks darbas vertas garantijos, už kurią mums tektų mokėti papildomus šešis tūkstančius?“ – retoriškai klausė J. Urbonavičienė.
„Santarvės“ žurnalistams drauge su gyventojais užlipus ant suremontuoto stogo, akį rėžė margaspalviai lopai. Siūlės daugelyje vietų atšokusios, su nemažais tarpais.
„Sklido kalbos, kad remontuojant stogą dingo keli ritiniai stogo dangos, tai statybininkai užlopė tuo, ką turėjo. Įtarimai tuomet krito ant pačių darbininkų… Tai kokią garantiją gali suteikti įmonė, jei net už joje dirbančius nepatikimus žmones neatsako?“ – stebėjosi J. Urbonavičienė.
Elijaus KNIEŽAUSKO nuotr.: J. Urbonavičienė rodė UAB „Tavo pastogė“ suremontuoto stogo dangos pūsles ir skyles – jos nuomone, tai brangus, bet nekokybiškas darbas.