Pastaba Kultūros skyriaus vedėjai – dėl taurės vyno

Iš atostogų grįžusios Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Angelės Rupkutės laukė tarnybinė nuobauda. Valdininkei pastaba skirta už darbo metu pakeltą „vieną taurę vyno“.
A. Rupkutė neslepia vartojusi alkoholio, tačiau dėl poveikio kaltina įtampą ir nuovargį.

DĖKOJO SVEČIAMS NEBLAIVI?
Pagarba žmogui ir valstybei – Kultūros skyriaus vedėjai A. Rupkutei pastaba buvo skirta pažeidus būtent šį valstybės tarnybos tarnautojų veiklos etikos principą. Tai „Santarvei“ patvirtino Savivaldybės Personalo skyriaus vyresnioji specialistė Vanda Jadvyga Rubinaitė.
Valdininkei nemalonumai prasidėjo po birželį vykusios Žemaičių dūdų šventės. Tuo metu viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad rajono kultūros vadovė, į sceną užlipusi apdovanoti šventės svečių, jiems dėkojo „vos liežuvį apversdama“.
Vos pasirodžius tokiai informacijai, Savivaldybės meras Antanas Tenys sukvietė rajono valdžios atstovus pasitarti, kaip reaguoti į tokį pranešimą.
Jau kitą dieną Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu buvo sudaryta komisija, turėjusi ištirti situaciją dėl galimai neblaivios A. Rupkutės.

RĖMĖSI PRISIPAŽINIMU
Komisijai vadovavęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Šiurys „Santarvei“ patvirtino, kad A. Rupkutė raštiškame paaiškinime neneigė, kad buvo išgėrusi. Moteris paaiškino, kad priimdama svečius ji išgėrusi vieną taurę vyno.
„Ji paaiškinime paminėjo, kad buvo labai įtemptos dienos, reikėjo ruoštis šventei, visi žmogiškai suprantame, kokie didžiuliai krūviai slegia, – kalbėjo pašnekovas. – Ji parašė, kad ta vyno taurė suveikė neadekvačiai, ne taip, kaip būtų paveikusi pailsėjusį žmogų.“.
Pirmininkas prasitarė, kad buvo svarstyta peržiūrėti renginį užfiksavusią vaizdinę medžiagą, tačiau šis žingsnis būtų buvęs „vaikiškas“.
„Mes priėjome prie išvados, kad jeigu žmogus negriuvo ir nevirto, ir nesnaudė, tad kaip nuspręsti iš vaizdinės medžiagos, kad jis gali būti neblaivus? Iš pažiūrėjimo – svyravonesvyravo, pynėsi liežuvis ar nesipynė, – žinote, būtų sudėtinga teisti žmogų, pačiam nemačius, – samprotavimais dalijosi S. Šiurys ir pridūrė: – Paprasčiausiai mums užteko (A. Rupkutės – K. V.) prisipažinimo. Mes jai pareiškėme pastabą, kad darbo metu ji neturi teisės gerti tos vyno taurės. Ir ateičiai jai yra duotas signalas, kad daugiau mes netoleruosime tokių vyno taurių.“

SUŽINO PER VĖLAI
Švelniausią tarnybinę nuobaudą pavaldinei skyręs Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ apgailestavo, kad apie tokius atvejus sužinoma per vėlai – kada jau nebegalima realiai patikrinti girtumo.
Paprastai užtikus neblaivų darbuotoją darbo metu, iškart kviečiama komisija, darbuotojas nuvežamas į medicinos įstaigą, kur atliekamas tyrimas.
Pasiteiravus, ar ir anksčiau su Kultūros skyriaus vedėja A. Rupkute būdavę problemų dėl alkoholio, B. Kryžius atsakė, jog tik tekę girdėti ne kartą.
„Žinoma, viskas būna pasakoma labai vėlai, arba tiesiai į akis nesakoma. Jeigu būtų buvę įrodymų, kad vedėja buvo girta… Žinoma, tai pastebėję vadovai pirmiausia turėjo nušalinti ją nuo darbo,“ – B. Kryžius kalbėjo apie Žemaičių dūdų šventės renginį.
Administracijos direktorius užsiminė, kad šiame renginyje turėjo dalyvauti mero pavaduotojas Kęstutis Bartkevičius. Tačiau vicemeras „Santarvę“ patikino šioje šventės dalyje, kada A. Rupkutė sveikino svečius, išgėrusi „vieną taurę vyno“, nebuvęs.
„Stadione vykusioje šventėje šalia nesėdėjau, vertinti negalėčiau. Tačiau po renginio rūmuose (Kultūros centre – K. V.) visi žmonės buvo pasipiktinę, sulaukėme tiesioginės kritikos ir pastabų. Nemalonu,“ – į situaciją reagavo vicemeras.

NENORĖJO KOMENTUOTI
Sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo Savivaldybės administracijos direktorius buvo pasirašęs jau daugiau nei prieš mėnesį.
Tačiau Personalo skyriaus vyr. specialistė V. J. Rubinaitė priminė, kad pagal įstatymą ant dokumento turi būti prasižengusio asmens parašas. Tad oficialiai nuobauda skirta tik dabar – A. Rupkutei grįžus iš atostogų.
„Santarvei“ susisiekus su Kultūros skyriaus vedėja A. Rupkute, specialistė paaiškino, kad nebenori šios temos eskaluoti. Komentarus paliko savo vadovams bei personalui.
„Manęs niekas netikrino. Būtų tikrinę, tegul konstatuoja faktus. Bet yra, kaip yra, – nenoriai kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, kad komisijai parašė tiesą: – Kaip aš nerašysiu, jei priėmimas buvo su vyno taure? Kiekvieną šventę darome su vyno taure. Aš negaliu sakyti, kad tos vyno taurės negėriau. Rašiau paaiškinime, kada buvo man repeticijos, kada kas, kad nusigerčiau taip, kad visiškai nepaeičiau, negalėjau spėti.“
Dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo diskutavę valdžios atstovai tvirtino žmogiškai Kultūros skyriaus vedėją suprantą, tačiau pabrėžė, kad reikia jausti ribas – kiek taurių galima pakelti arba iš viso negerti.

VERTINA IR PROFESINĖ SĄJUNGA
Pagal Valstybės tarnybos įstatymą, valstybės tarnautojams už nusižengimus gali būti skiriama pastaba, papeikimas, griežtas papeikimas ir atleidimas iš pareigų.
Tarnybinė nuobauda galioja vienus metus, tais metais specialistas nebegali būti skatinamas – prasižengimas užkerta kelią aukštesnei kvalifikacinei klasei bei atlyginimo priedams gauti.
Sprendžiant tarnybinių nuobaudų skyrimą, komisijoje dalyvauja ir profesinės sąjungos atstovai.
A. Rupkutės elgesį vertinusioje komisijoje dalyvavo Savivaldybės administracijos profesinės sąjungos pirmininkė Alvyda Purauskytė. Tačiau specialistė „Santarvei“ paaiškino, kad švelniausią tarnybinę nuobaudą gavusiai vedėjai nelabai kuo galėjusi ir padėti.
„Ji nėra mūsų profesinės sąjungos narė, tai šiek tiek ta pozicija nebuvo tokia ginanti. Be to, mūsų įstatuose yra parašyta, kad mes neginame nusikalstamos veiklos. Šiuo atveju visada diskutuoji ne tik kaip profesinės sąjungos narys, bet ir kaip kolektyvo narys,“ – sakė A. Purauskytė, atstovaujanti kone pusšimčio kolegų interesams.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: A. Rupkutė pabrėžė, kad kiekvienas svečių priėmimas organizuojamas su vyno taure.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto