Pedagogų atlyginimai: viena ranka davė, kita – atėmė

Dėl naujosios pedagogų darbo užmokesčio skaičiavimo tvarkos profesinė sąjunga prakalbo apie įspėjamąjį streiką
Nuo rugsėjo 1-osios daliai mokytojų atlyginimas iš tikrųjų ne didėja, o mažėja.
Mokyklų vadovai taip pat nesulaukė žadėtų 500 litų atlyginimo padidėjimo.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga prakalbo apie įspėjamąjį streiką. KAI KURIEMS PEDAGOGAMS ATLYGINIMAI MAŽĖS
Švietimo ir mokslo ministerija skelbia, kad, pasikeitus pedagogų bei švietimo įstaigų vadovų atlyginimų skaičiavimo tvarkai, visų bendrojo lavinimo, profesinių mokyklų, ikimokyklinių ir neformaliojo švietimo įstaigų mokytojų atlyginimas padidės 60–70 litų, o švietimo įstaigų vadovų atlyginimas vidutiniškai išaugs 500 litų.
„Ministerijos pateikta informacija tėra akių dūmimas. Rajono mokytojų atlyginimas, jei darbo krūvis nesikeitė, vidutiniškai kilo 33 litais“, – „Santarvei“ sakė Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkė Judyta Čejauskienė.
Anot pašnekovės, kai kuriems mokytojams atlyginimas net sumažės, nes mokyklose mažėja vaikų, pedagogams mažėja krūviai. Be to, dėl papildomai apmokamos 1 valandos kai kuriems mokytojams teks atsisakyti pamokų.

MOKĖS UŽ PAPILDOMUS DARBUS
Nuo rugsėjo 1-osios mokytojams bus sumokama už vieną valandą papildomo darbo. Tokių darbų sąraše – darbų planavimas, renginių organizavimas, ruošimasis renginiams, vidaus auditas, metodinė veikla ir kitkas. Mokytojas iš aštuonių sąrašinių darbų turės pasirinkti vieną.
„Tai kuriozas. Ir anksčiau, ir dabar kiekvienas mokytojas dirba visus išvardintus darbus, o bus mokama tik už vieną“, – replikavo mokyklų vadovai Rimantas Gricius, Genoveita Gricienė, Birutė Liutkuvienė, Ramunė Badaukienė.
Anot mokyklų direktorių, papildomos valandos apmokėjimas ne visiems mokytojams palankus. Didžiausią atlyginimo padidėjimą pajus jauni, tik pradedantys dirbti, jokios kategorijos neturintys ar nedideliu krūviu dirbantys mokytojai. Tokiems mokytojams atlyginimas gali padidėti iki 70 litų, tuo tarpu kitiems – per pusę mažiau.

VIENA RANKA DUODA, KITA – ATIMA
Ministerijos politika tokia: mokytojas negali dirbti daugiau kaip 36 valandas per savaitę. Apmokėjimas už valandą papildomo darbo yra privalomas. Kai kuriose mokyklose mokytojai dirba maksimaliu krūviu, t.y. 36 valandas per savaitę. Dėl „stogo“ darbo krūviui tokiems mokytojams teks atsisakyti pamokų.
„Matematikai, lituanistai, dirbantys maksimaliu krūviu, vienoje klasėje turi po penkias savaitines pamokas. Dėl papildomų darbų valandos vienos pamokos neatsisakysi, teks atsisakyti vienos klasės. Dėl šito mokytojas neteks apie poros šimtų litų“, – pastebėjo „Ventos“ vidurinės mokyklos direktorė R. Badaukienė.

MOKYKLOS VADOVAMS MAŽĖJA KRŪVIS
Apgauti jaučiasi ir seniau dirbantys bei vadybines kategorijas turintys mokyklų direktoriai bei jų pavaduotojai. Nors darbo užmokesčio koeficientas jiems pakeltas, atlyginimai išliks kokie ir buvę arba truputį mažės.
Anksčiau į etatą būdavo įtrauktos devynios privalomos vesti pamokos, dabar – tik penkios.
„Už tą patį atlyginimą mums sumažintas darbo krūvis. Taip ir reikėtų traktuoti situaciją, o ne klaidinti visus, jog atlyginimai padidinti“, – replikavo R. Badaukienė.
Sodų vidurinės mokyklos direktorės B. Liutkuvienės manymu, teisingiausias sprendimas būtų, jei kokia dešimčia litų būtų didėjusi bazinė alga (dabar yra 115 litų), pagal kurią skaičiuojamas darbo užmokestis.

NORI PAPILDOMŲ PAMOKŲ
Pagal Darbo kodeksą žmogui leidžiama per savaitę dirbti 48 valandas. Sumažėjus privalomų pamokų, daugiau kaip pusė mokyklų vadovų panoro prie 40 savaitinių valandų prisidurti dar 8 valandas, pagal atskirą Darbo sutartį vesdami pamokas.
Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus teigimu, ar bus patenkintas mokyklų vadovų noras užsidirbti papildomai, priklausys nuo Savivaldybės tarybos sprendimo.
„Jeigu rajono politikai tam pritars, griežtai kontroliuosime, kad dėl papildomų pamokų nenukentėtų vadybinis darbas“, – teigė A. Stonkus.

SOCIALINIAMS PEDAGOGAMS – „PLIKA ALGA“
Naujoji pedagogų apmokėjimo tvarka daug sumaišties, netikrumo sukėlė ne tik švietimo įstaigose.
Vaikų našlaičių ir senelių globos namų direktorė Birutė Vaičkienė „Santarvei“ sakė, kad dėl naujojo dokumento nukentės apie 20-ies šios įstaigos darbuotojų atlyginimai.
„Pagal ministro įsakymą socialinių pedagogų darbo užmokestis didinamas 5 proc., tačiau panaikinami anksčiau taikyti 15 proc. priedai. Auklėtojoms nebebus mokamas 5 proc. atlyginimo priedas. Šiuos priedus darbuotojai gaudavo už tam tikras socialines funkcijas, darbą su sunkiau auklėjamais vaikais“, – paaiškino direktorė.
Priklausomai nuo išsilavinimo, kategorijos ir darbo stažo, socialinių pedagogų ir auklėtojų atlyginimai mažės nuo 10 iki 50 litų.
„Ne tiek svarbu, kokia suma mažėja atlyginimas. Pats faktas, kad mažėja, nuteikia liūdnai. Darbas sunkėja, viskas brangsta“, – teigė įstaigos vadovė.

KREIPĖSI Į VALDŽIOS ATSTOVUS
Globos namų direktorė B. Vaičkienė dėl mažėjančių darbuotojų atlyginimų kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją. Buvo paaiškinta, jog padėti galėtų įstaigos steigėja, t.y. Savivaldybė.
B. Vaičkienė prašymą palikti iki šiol galiojusio dydžio darbo užmokestį įteikė ne tik Savivaldybės administracijos direktoriui, bet ir Savivaldybės merui, Savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkei.

SPRĘS RAJONO POLITIKAI
„Mano ir administracijos nuomone, žmogus neturi nukentėti“, – „Santarvei“ teigė Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.
Direktorius Globos namų prašymą perdavė Finansų skyriui, kad išsiaiškintų situaciją. Jeigu iš tikrųjų atlyginimai mažėja, administracija ruoš sprendimo projektą pakeisti koeficientus, kad alga liktų kaip ir anksčiau“, – paaiškino B. Kryžius, pridūręs, kad galutinį žodį tars Savivaldybės taryba.
Nuo teigiamo sprendimo rajono biudžetas nenukentėtų, nes Globos namų mokos fondas apskaičiuotas pagal iki rugsėjo 1 dienos galiojusius atlyginimus.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto