***SKAITYTOJO NAUJIENA*** Ugnies skulptūromis – į senąsias baltų tradicijas

Seminarą vedė Klaipėdos universiteto Baltų kalbotyros ir etnologijos katedros profesorius Rimantas Balsys. Gintauto Griškėno nuotrauka

Nors ūkanotas buvo trečiadienis tačiau į Sedos jaunimo centro „Būk savas“ organizuotą seminarą, kuris vyko kaimo sodyboje, gausiai rinkosi iš anksto užsiregistravę, per pažįstamus, draugus sužinoję apie renginį įvairaus amžiaus dalyviai iš Žemaičių Kalvarijos, Platelių, Sedos seniūnijos, Mažeikių rajono. Seminaro tema tikrai buvo neįprasta: Klaipėdos universiteto baltų kalbotyros ir etnologijos katedros profesorius Rimantas Balsys seminaro dalyvius supažindino su senosiomis baltų tradicijomis, ugnies reikšme baltų kultūroje, dievų ir šventosios ugnies Gabijos garbinimu ir jų atvaizdavimu gamtoje: kai kurie augalai ar gyvūnai būdavo persikūniję į jų garbinamus dievus, figūros ar formos simbolizuodavo tam tikrą reikšmę, šiaudinių skulptūrų darymo technika.Pertraukėlės metu, vaišindamiesi namine gira, riestainiais, vaisiais, seminaro dalyviai nekantraudami jau piešė eskizus, kokias šiaudines skulptūras darys, aptarinėjo jų reikšmę, konsultavosi su profesoriumi.

Pasiskirsčius komandomis prasidėjo intensyvus darbas – vieni kalė karkasus, kiti nešė apdžiūvusią žolę, dar kiti bėgo į netoliese esantį mišką ar pievą prisiskinti trūkstamų augalų ar gėlių. Pakvietus atsipūsti ir pavalgyti žemaitiško šiupinio su rūgpieniu, ne visi norėjo atitrūkti nuo kuriamo kūrinio, kad nedingtų darbo ritmas ir neužsimirštų, ką dar reiktų įpinti į skulptūrą.
Jau pavakare, sutvarkius teritoriją ir padėjus išpintas šiaudines skulptūras džiūti, visi pasidžiaugėme ir pamatėme, kad šis seminaras ir praktinis darbas tikrai davė rezultatų. Sukurtos didelės šiaudinės skulptūros, kurios baltų kultūroje simbolizavo jų gyvenimo reikšmę.
Šis seminaras davė tikrai gerų rezultatų – skulptūras darė didelis įvairaus amžiaus žmonių būrys, išaiškėjo jaunimo ir kitų seminaro dalyvių kūrybingumas, mokėjimas šiltai bendrauti, sukurto grožio pajautimas ir pasidžiaugimas.
Seminaro dalyviai pageidavo, kad ši idėja Sedoje prigytų ir sukviestų juos kiekvienais metais.
Visos skulptūros bus demonstruojamos Sedos miesto aikštėje liepos 27 d. išvakarėse ir sudeginamos leidžiantis saulei Sedos ežere.
Valerija RUMBUTIENĖ
Sedos Jaunimo centras „Būk savas“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto