Sodų vidurinėje – respublikinis folkloro festivalis

Praėjusį savaitgalį Sodų vidurinėje mokykloje įvyko antrasis respublikinis vaikų ir moksleivių folkloro festivalis „Ir parnešė paukščiai ant sparnų pavasarį…“. Jame dalyvavo 12 įvairių mūsų rajono ugdymo įstaigų kolektyvų ir pavienių atlikėjų bei svečių iš Plungės miesto bei Šiaulių rajono. ŠVENČIA DEŠIMTMETĮ
Festivalio koordinatorė Mažeikių švietimo skyriaus vyriausioji specialistė, etnokultūros koordinatorė Violenita Juškevičiūtė džiaugėsi, kad į antrąjį folkloro festivalį susirinko gausus būrys pasakorių, dainininkų ir šokėjų, nepamirštančių liaudies tradicijų ir jas aktyviai puoselėjančių.
Sodų vidurinės mokyklos folkloriniam ansambliui „Obelėlė“ šie metai jubiliejiniai – kolektyvas švenčia dešimtuosius savo gyvavimo metus. Ansamblio vadovė Laimutė Gelžinienė sakė jaučianti, kaip, išgirdus liaudies dainą, pamačius šokį, suvirpa vaikų širdys. „Aš manau, kad liaudies papročių, tradicijų puoselėjimas liks mokinių širdyse visam gyvenimui“, – teigė vadovė.
MAŽIAUSIEMS VOS ŠEŠERI
Žiūrovus džiugiai nuteikė į programą privertę įsijungti, visus su pavasariu pasveikinę, vandeniu apšlakstę patys mažiausieji festivalio dalyviai – lopšeliodarželio „Buratinas“ folkloro kolektyvas „Popa“.
Jam vadovaujanti Audronė Memgaudienė sakė, kad kolektyvas, kuriame dalyvauja 6–7 metų vaikai, sudarytas iš įvairių grupių naujų narių.
Pernai festivalyje dalyvavę „Pupos“ nariai šiemet jau pirmokai. „Negaliu atsidžiaugti vaikų noru kuo daugiau sužinoti, pamatyti, išmokti. Jie kaip kempinės sugeria kiekvieną mano žodį, pamokymą. Vaikai po truputį mokosi žemaitiškai. Tėvų paprašiau anketoje pažymėti, kokia kalba bendraujama namuose, tad daugelis parašė, kad literatūriškai, labai retai žemaitiškai. Nesuprantu, kodėl, bet gimtosios tarmės kažkodėl gėdijamasi“, – apgailestavo A. Memgaudienė.
TIKISI PERGALĖS
„Vyturio“ pradinės mokyklos antros klasės mokinys, pasakorius Modestas Kvedaras gražia, sodria žemaičių tarme porino istoriją „Kas melagis, tas ir vagis“. Berniuko mokytojos Valės Pocienės teigimu, šį talentą ji atrado pernai – Modestas tada dalyvavo mokyklos skaitovų konkurse. Šiais metais pasakorius laimėjo rajono ir apskrities konkursų atrankas ir balandžio pabaigoje dalyvaus respublikiniame vaikų ir moksleivių liaudies kūrybos atlikėjų konkurse „Tramtatulis“, vyksiančiame Kaune. Ten Modestas paseks keletą pasakų ir padavimą.
Pats pasakorius sakė namuose su tėvais kalbąsis bendrine kalba. Žemaitiškus tekstus berniukas išmoko nesunkiai, o iš konkurso Kaune mažeikiškis tikisi parvežti laureato vardą.
Beje, prieš keletą metų iš „Tramtatulio“ su laureato vardu grįžo kitas pasakorius – Sodų vidurinės mokyklos moksleivis Rolandas Galdikas.
LIAUDIES DAINOS
IR ŠOKIO NESIGĖDI

Antrus metus festivalyje Mažeikiuose – svečiai iš Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos. Folkloro ansamblio „Kėilelė“ vadovė Laima Domarkienė teigė, kad jų kolektyvas jau spėjo atsigauti iš po žiemos, tad nori dainuoti, šokti ir linksmintis. Ansamblį sudaro 12–16 metų amžiaus moksleiviai, tie, kurie, pasak vadovės, nesigėdija nei liaudies dainų, nei šokių.
„Mes kaip tos kielės – lekiam ir lekiam. Kur tik kviečia, ten ir stengiamės dalyvauti. Šiemet – pirmasis išvažiavimas, nes neseniai nusiritome nuo gandro sparno“, – sakė pašnekovė.
Kasmet kolektyvas rengia vis naują programą. Šiemet, norėdama pritraukti kuo daugiau klausytojų, „Kėilelė“ į savo repertuarą įtraukė ir sumodernintų liaudies dainų. „Bet programos pagrindą vis tiek sudaro senosios, autentiškos dainos“, – teigė plungiškių vadovė.
RAGINTI ŠOKTI NEREIKĖJO
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos folkloro būrelis „Žemaitukai“ ir jų vadovė Saulė Ragulienė – festivalio debiutantai. Kolektyvas, anot vadovės, susibūrė neseniai, kasmet ateina vis nauji mokiniai. Jame dalyvauja aktyviausi, iniciatyviausi mokyklos moksleiviai.
„Nesame stiprus kolektyvas, bet susibėgame, padainuojame. Dirbu aukštesniųjų klasių lietuvių kalbos mokytoja, tad su vyresniaisiais bendrauti lengviau. Nors suprantu, kad reikėtų augintis ir mažesniųjų kartą, juolab kad šiemet daug dvyliktokų paliks mokyklą.
Folkloras man – nesvetimas: esu baigusi Telšių kultūros mokyklos etnokultūros skyrių“, – sakė S. Ragulienė.
Šventė baigėsi trankia Ukrinų pagrindinės mokyklos kapelos „Kvistė“ muzika. Muzikantams ir jų vadovui Kęstučiui Šiauliui festivalio dalyvių daug raginti nereikėjo – visi aktyviai įsijungė šokin. Po to folkloro mylėtojai bendravo žemaitiškoje vakaronėje.
METUS REIKIA IŠGYVENTI
Festivalį dvejus metus iš eilės organizuojanti Sodų vidurinės mokyklos mokytoja, etnokultūros konsultantė Laima Tautkienė renginiu buvo patenkinta ir apgailestavo, kad neatvyko kviesti dar trys kolektyvai iš kitų miestų. Pedagogė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie renginio organizavimo, ir sakė, kad festivalius rengia iš entuziazmo, norėdama, kad jaunimas nepamirštų senosios muzikos, papročių.
„Norėtųsi, kad festivalyje dalyvautų kuo daugiau būrelius mokyklose lankančių vaikų. Ne tų, kurie dalyvauja profesionaliuose kolektyvuose. Į garsius festivalius mokyklų kolektyvams patekti labai sunku, čia didelė konkurencija, visai kitos darbo sąlygos, reikalavimai, galų gale ir materialinė bazė“, – teigė pašnekovė.
Paklausta, ar kitais metais vėl bus toks festivalis, L. Tautkienė sakė nepažadanti. „Viskas priklauso nuo Dievo valios, lėšų ir sveikatos. Nieko nepažadu. Metus reikia išgyventi , o tai – labai daug. Idėjų yra, entuziazmas ir noras taip pat didelis, bet tai priklauso ne nuo manęs“, – prisipažino pedagogė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: V. Juškevičiūtė, sveikindama festivalio dalyvius, išreiškė tikėjimą, kad draugystė tarp kolektyvų šiemet dar labiau sustiprės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto