Turto valdymo skyrius nori valdyti, bet ne prižiūrėti?

Savivaldybės administracija ruošiasi kreiptis į teisėtvarką, kad verslininkai atlygintų žalą dėl suniokoto nuomojamo turto. Damoklo kardas pakilo ir virš Turto valdymo skyriaus vedėjo Juozo Sperausko galvos. Tarnybinio tyrimo metu bus bandoma išsiaiškinti, ar valstybės tarnautojas tinkamai atliko savo pareigas.


NUTRAUKTOS
NUOMOS SUTARTYS
Savivaldybės taryba įpareigojo Savivaldybės administracijos direktorių Bronių Kryžių nutraukti prieš terminą negyvenamųjų patalpų nuomos sutartis su sveikatingumo viešąja įstaiga „Helijas“ bei Mažeikių kultūrinės veiklos ir užimtumo asociacija. Dar vasario mėnesį sudaryta darbo grupė apžiūrėjo verslininkų naudojamą turtą ir nustatė, kad ne tik nesilaikoma nuomos sutarčių, bet ir padaryta žala.
Savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Antanas Naujokas „Santarvę“ informavo, kad kai tik kontrolieriai nustatys žalos dydį, bus kreiptasi į teisėtvarką dėl jos atlyginimo. Neatmetama galimybė, jog Savivaldybės turto niokotojų laukia ir baudžiamoji atsakomybė.
„Jeigu įžvelgsime nusikalstamos veikos, teks kreiptis į prokuratūrą“, – paaiškino juristas.

UŽ NUOMĄ – SKOLOS
Prieš trejus metus Tarybos sprendimu viešajai įstaigai „Helijas“ ne konkurso būdu iki 2031 metų buvo išnuomota tūkstantis kvadratinių metrų Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro patalpų.
Už visą plotą per mėnesį buvo imamas simbolinis 20 litų mokestis. Iki spalio mėnesio įstaiga už komunalines paslaugas buvo skolinga per 45 tūkstančius litų.
Prieš ketverius metus taip pat už simbolinį mokestį 20 metų Mažeikių kultūrinės veiklos ir užimtumo asociacijai buvo perduotos patalpos Ventos g. 8A. Tačiau patalpų nuomotojas nesugebėjo laiku atsiskaityti už nuomą, nors prieš porą metų, atsižvelgiant į asociacijos pirmininko Algirdo Petravičiaus prašymą, dėl skolos grąžinimo sudarytas mokėjimo grafikas. Šiuo metu asociacija, kurios veikla mįslinga, Savivaldybei už komunalines paslaugas skolinga 24 tūkstančius litų.

SIENAS GRIOVĖ
BE LEIDIMO
Skolos – tai tik viena medalio pusė, kita – padaryta žala. Darbo grupės nariai, apžiūrėję asociacijos naudojamas patalpas, nustatė, kad jų būklė prasta ir vis blogėja. Patalpos nenaudojamos trejus metus, iš jų dvejus – nešildomos. Visose patalpose išmontuoti šildymo sistemos radiatoriai, sugadinta elektros instaliacija.
Dar daugiau pažeidimų darbo grupė užfiksavo apžiūrėjusi „Helijo“ nuomojamas patalpas. Nuomininkas, neturėdamas leidimo statybos darbams, išardė apie 40 procentų ketvirto ir apie 70 procentų penkto aukšto patalpų vidaus pertvarų, nuplėšė grindų dangą.
Be to, nebuvo įvykdytas reikalavimas per 15 kalendorinių dienų nuo sutarties pasirašymo dienos apdrausti patalpas nuomotojo naudai nuo žalos, padarytos dėl stichinių nelaimių ir kitų draudiminių įvykių.

VEIKLOS PROGRAMOS
SUBLIUŠKO
„Helijas“ neįvykdė mažeikiškiams duoto pažado įrengti treniruoklius, kitas sportui ir sveikatinimui skirtas priemones, sporto sales.
Kaip muilo burbulas subliuško ir Mažeikių kultūrinės veiklos ir užimtumo asociacijos investicinės veiklos programa. Pagal ją, asociacijai suteiktos patalpos turėjo tapti puikiu traukos centru ir būti naudojamos daugiafunkcinei kultūros, užimtumo, paslaugų centro veiklai organizuoti, ją plėtoti ir misijai įgyvendinti.
O ta misija, ant kurios prieš ketverius metus „užkibo“ rajono politikai, atrodė viliojančiai. Asociacija ketino įdiegti naujas technologijas ir jas pritaikyti miesto poreikiams, drauge su verslininkais, Lietuvos ir net užsienio visuomeninėmis organizacijomis rengti bendrus projektus, pagal galimybes tenkinti Mažeikių miesto kultūrinius, laisvalaikio, pramogų bei užimtumo poreikius.
Buvo žadama sukurti iki 20 darbo vietų, tačiau, kaip prisipažino asociacijos pirmininkas A. Petravičius, jis vis dar be pagalbininkų – vienas.

PROJEKTUI
TEBEIEŠKOMA
INVESTICIJŲ
A. Petravičiaus pristatytos asociacijos investicinė programos mastai siekė 700 tūkstančių litų. Didžiąją pinigų sumą – 620 tūkstančių litų – buvo planuojama išleisti patalpoms remontuoti, įrangai ir inventoriui įsigyti. Tačiau geri ketinimai taip ir liko popieriuje.
Kai Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komitete buvo svarstomas patalpų nuomos klausimas, A. Petravičius politikų dar prašė susilaikyti nuo nuomos sutarties nutraukimo. Esą yra parengtas projektas, apie jį žinąs ir Seimo narys (A. Petravičius yra Seimo nario Stanislovo Giedraičio padėjėjas – B. R.). Asociacijos pirmininkas prasitarė, kad projektui įgyvendinti jau lyg ir yra pažadėta pinigų.
Komiteto nariai šį kartą buvo akylesni nei prieš ketverius metus, kai leido nuomoti patalpas. Jie iki Tarybos posėdžio arba bent posėdžio metu panoro pamatyti tą paslaptingą projektą. Tačiau A. Petravičius nei projektą pateikė, nei pats posėdyje pasirodė.
Kai kurie politikai šnibždėdamiesi replikavo: ar iš tikrųjų įmanoma iš valstybės biudžeto atsiriekti pinigėlių neaiškiems projektams vien todėl, kad esi parlamentaro padėjėjas? Tuo labiau kad Mažeikiuose nesėkmingai paramos ieško savo darbais žinomos visuomeninės organizacijos.

ATSAKOMYBĖ
IR VALDININKAMS
Už Savivaldybės turtą atsakingas Turto valdymo skyrius. Tad nieko keisto, kad Ekonomikos komitete politikai akmenukus dėl patalpų nuomos sutarčių nepaisymo metė į skyriaus vedėjo Juozo Sperausko daržą. Komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys stebėjosi, kad valstybės tarnautojas nekontroliavo situacijos, nesiėmė jokių veiksmų neteisėtam patalpų griovimui sustabdyti.
Opozicijos lyderio Kęstučio Bartkevičiaus teigimu, Savivaldybės administracijos direktorius turėtų atsižvelgti į vedėjo kompetenciją ir išspręsti tą klausimą. Tai jis siūlė įrašyti ir į protokolą. Politikui pritarė ir kiti komiteto nariai, pastebėję, kad J. Sperauskas neretai prastai parengia sprendimų projektus, nesugeba atsakyti į kylančius klausimus.

VEDĖJUI
NEGAILĖJO KRITIKOS
K. Bartkevičiaus teigimu, krizė žmonėms duoda galimybę pasireikšti, pasižiūrėti, kas įmanoma padaryti.
„Yra blogai su Savivaldybės turto valdymu. Negalima išnuomoti turto ir nematyti, neanalizuoti, kaip jis naudojamas. Kai tokia situacija, kai savivaliaujama, būčiau ne vieną tarnybinį pranešimą įteikęs – merui, administracijos direktoriui, statybų inspektoriui“, – samprotavo pašnekovas.
Politikas mano, kad dėl tokios situacijos kaltos ir personalijos.
„Yra jaunų žmonių, mokančių užsienio kalbų, daug ką išmanančių. Dabar tokį sąstingį Savivaldybėje jaučiame. Galbūt reikia sukeisti vadovą su vadovu, vieną skyrių su kitu? Gal jis (J. Sperauskas – B. R.) išsikrovė, gal jis mato kitas galimybes“, – svarstė K. Bartkevičius.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ prisipažino šiuo atveju negalįs nesutikti su opozicija.
„Vedėjas daro gėdą visai Savivaldybės administracijai, atsakomybę vis deleguodamas kitiems. Manau, kad vieną kartą turi trenkti griaustinis. Su administracijos direktoriumi ta tema kalbėsimės prie keturių akių ir gana griežtai“, – ryžtingai buvo nusiteikęs meras.

ATLIKS
TARNYBINĮ
PATIKRINIMĄ
Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius bent iki šiol labai gerai vertino Turto valdymo skyriaus vedėjo J. Sperausko darbą. Iš 132 administracijoje dirbančių valstybės tarnautojų, tik 17ai, tarp jų ir minėtam valdininkui, suteikta aukščiausioji – pirma – kvalifikacijos klasė. Toks įvertinimas suteikia galimybę kas mėnesį gauti 30 procentų atlyginimo priedą.
B. Kryžius „Santarvei“ sakė, kad labai gerai J. Sperausko veikla buvo įvertinta praėjusiais metais, už šiuos metus vertinimas dar tik bus.
„Manau, kad dalis tiesos yra. Klausimus valstybės tarnautojai turi parengti atsakingiau. Nenoriu komisijai užbėgti už akių. Kai gausiu protokolą, nukreipsiu vedėjai (Personalo administravimo skyriaus – B. R.) dėl tarnybinio tyrimo atlikimo“, – teigė pašnekovas, pasiteiravus, kaip jis vertina politikų mestus kaltinimus J. Sperauskui.

VEDĖJAS
SAVO KALTĖS
NEPRIPAŽĮSTA
Turto valdymo skyriaus vedėjas J. Sperauskas teigė nesijaučiąs kaltas dėl to, kad nuomininkai netinkamai naudojo Savivaldybės patalpas.
„Turto valdymas nereiškia turto saugojimo. Apie turto prižiūrėjimą negali būti nė kalbos“, – samprotavo pašnekovas.
J. Sperauskas nesuvokia ir to, kodėl dėl nuomininkų savivalės statybos jis turėjo kreiptis į Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrių, esą Turto valdymo skyriuje nėra nė vieno statybininko. Ar tik vedėjas nebus pamiršęs, kad toks žingsnis net buvo įrašytas darbo grupės (ji aiškinosi, ar laikomasi patalpų nuomos sutarčių), kurios vadovas jis buvo, išvadose?
„Yra statybos skyrius, Materialinio aprūpinimo skyrius. Kiekvienas turi sąsajas su turtu“, – nuo atsakomybės, kalbėdamas su „Santarve“, kratėsi Turto valdymo skyriaus vedėjas.
Nuotr. Sigito STRAZDAUKO.: A. Petravičius buvusiame „Oruvos“ administraciniame pastate nuomojamas patalpas prieš ketverius metus ketino paversti puikiu traukos centru.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto