Vargšų milijonai – politikų rankose

Baigiantis metams paaiškėjo, kad rajono gyventojams išmokėjus visas socialines pašalpas, liko nepanaudota 4,7 mln. litų. Valdininkai tikina, kad šie pinigai sutaupyti ne vargšų sąskaita, o dėl to, jog beveik trečdaliu sumažėjo socialiai remtinų žmonių, nes nemažai remtinųjų išvyko uždarbiauti į užsienį.
Keletas šimtų tūkstančių litų bus išleista vargšams paremti, tačiau labiausiai sutaupytais pinigais džiaugsis socialinės įstaigos, seniūnijos.
PARAMOS GAVĖJŲ MAŽIAU
Galime spėti, kad vargingai gyvenantys žmonės, sužinoję apie sutaupytus milijonus, ims pliekti valdininkus, jog tai padaryta vargšų sąskaita.
Ir „Santarvė“ yra sulaukusi ne vieno skundo, kad paramos prašantiems žmonėms Socialinės paramos skyriaus darbuotojai užtrenkia duris.
„Visos socialinės išmokos, pašalpos, kompensacijos yra reglamentuotos įstatymais. Jeigu žmogaus socialinė padėtis atitinka įstatymo nuostatas, jis gauna paramą, jei ne – negauna. Valstybės skirtų tikslinių dotacijų liko todėl, kad pagal įstatymus jų pašalpoms ar kitoms išmokoms negalėjome skirti. Teiginys, kad pinigai sutaupyti vargšų sąskaita, tėra spekuliacija“, – „Santarvei“ teigė Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė.
Skyriaus vyriausiasis buhalteris Leonas Ramanauskas pridūrė, kad logiška, jog pinigų liko, nes beveik trečdaliu sumažėjo paramos gavėjų. Pernai jų buvo iki 4800.
„Nemažai žmonių emigravo į užsienį, atsiradus laisvų darbo vietų, sumažėjo bedarbių. Didėjo minimali alga, senatvės pensijos, daug žmonių dirbo viešuosius darbus, skiriant piniginę paramą atsirado turto įvertinimas. Nemažai žmonių nebeteko teisės į socialines išmokas ir dėl sugriežtėjusios socialinės paramos skirstymo tvarkos“, – paaiškino L. Ramanauskas.

TIK SOCIALINEI PARAMAI
Ir ankstesniais metais rajone likdavo nuo 1,8 iki 2 milijonų litų valstybės skirtų lėšų socialinėms išmokoms ir kompensacijoms, tačiau jos nukeliaudavo į Savivaldybės biudžetą. Be abejo, Savivaldybė galėjo pasinaudoti įstatymų spraga ir sutaupytus pinigus panaudoti „skylėms lopyti“.
„Pinigai vis tiek būdavo panaudojami to paties rajono reikmėms“, – su „Santarvės“ replika nesutiko Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiemet nutarė panaikinti galimybę manipuliuoti sutaupytomis dotacijomis. Liepos mėnesį ministrė pasirašė įsakymą, kuris nurodo, jog nepanaudotos tikslinės dotacijos turi būti skiriamos tik socialinei paramai.
B. Kryžius patikino, kad pinigai buvo skirstomi vadovaujantis ministerijos patvirtintais dokumentais. Įstaigos, tarnybos Socialinės paramos skyriui teikė paraiškas, pagal jas buvo rengiami pinigų skirstymo siūlymai, sprendimo projektai. Juos svarstė Savivaldybės tarybos komitetai, galutinį žodį lapkričio pabaigoje tarė Taryba.

NUMATYTA PADENGTI SKOLAS
Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Gagienė džiaugėsi, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija leido sutaupytas lėšas panaudoti ir nepasiturintiems gyventojams už komunalines paslaugas sumokėti. Mūsų politikai sutiko, kad būtų sumokėta iki 6 tūkst. litų skolos. Plungėje, pavyzdžiui, ši suma per pusę mažesnė.
Šia parama galėjo pasinaudoti šeimos ar vieniši žmonės, jei vienam asmeniui pajamos per paskutinius 3 metus buvo ne didesnės negu 300 litų per mėnesį. Norintys pasinaudoti parama turi įrodyti, jog skola susidarė ne dėl piktybiško nemokėjimo.
Socialinės paramos skyrius iki gruodžio 15 dienos priiminėjo įsiskolinusių gyventojų prašymus. Ketvirtadienį vykusiame Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komiteto posėdyje Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius informavo, kad žmonių, galinčių pretenduoti į paramą, nėra daug – bene 30.

PALENGVINS NEĮGALIŲJŲ DALIĄ
B. Kryžius džiaugėsi, kad sutaupyti milijonai leis įgyvendinti neįgaliųjų socialinės integracijos 2005–2012 metų programos kai kuriuos projektus. Numatyta K. Jagmino mokyklos aplinką pritaikyti kurtiesiems, neįgaliesiems pritaikyti Moksleivių namų, Sedos vidurinės, Buknaičių Henriko Nagio mokyklų, Mažeikių ligoninės, Mažeikių senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro, UAB „Sveikata šeimai“ ir kitų įstaigų aplinką, skverus ir aikštes.
200 tūkst. litų skirta įrengti liftą Mažeikių specialiojoje mokykloje, 81 tūkst. litų – modernizuoti „Vilties erdvės“ specialiosioms dirbtuvėms. Iš viso aplinkai neįgaliesiems pritaikyti planuojama išleisti apie 1,5 mln. litų. Per 52 tūkst. litų skirta Aklųjų ir silpnaregių tarybai kompiuterinei įrangai Brailio raštu įsigyti.

PARAMA DARBUOTOJAMS
Socialinės paramos gavėjų būrį papildė ir socialines paslaugas teikiančios įstaigos: Socialinių paslaugų tarnyba, Vaikų našlaičių ir senelių globos namai bei Nakvynės namai – joms atrėžta 1,7 mln. Lt sutaupytų lėšų.
Globos namų direktorė Birutė Vaičkienė džiaugėsi, kad netikėtai gautas milijonas litų leis stipriai pagerinti įstaigos buities sąlygas: keičiami santechnikos mazgai, remontuojami tualetai, prausyklos, visa tai pritaikoma neįgaliesiems žmonėms. Didžioji pinigų suma bus išleista senelių korpusui sutvarkyti, baldams pirkti.
Įstaiga planuoja įsigyti mikroautobusą, o jeigu liks lėšų – ir automobilį.
643 tūkst. litų, iš jų 65 tūkst. litų automobiliui pirkti, skirta Socialinių paslaugų tarnybai.
Nuo vargšų likę milijonai gerokai palengvins seniūnijų socialinių darbuotojų darbą. 160 tūkst. litų skirta naujoms darbo vietoms įsirengti, pusė milijono litų – apsirūpinti transportu socialiniam darbui organizuoti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė „Santarvei“ sakė, kad savivaldybėms nedraudžiama remti socialines paslaugas teikiančių įstaigų, darbuotojų.
„Galima pirkti transportą, steigti darbo vietas, remontuoti patalpas, teikti kitokią paramą. Visa tai padės gerinti socialiai remtiniems žmonėms teikiamas paslaugas“, – įsitikinusi pašnekovė.

IŠLEISTI – NEDAUG LAIKO
Sutaupytas lėšas būtina panaudoti iki gruodžio 31 dienos, o iki sausio 5 dienos ministerijai reikės pateikti ataskaitas. Nepanaudotos lėšos turės būti grąžintos į valstybės biudžetą.
Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius tiki, kad mažeikiškiams neteks grąžinti pinigų. Vyksta konkursai, atrankos, kai kurie darbai jau pradėti. Anot jo, dėl užsitęsusio pinigų skirstymo kalta Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tik lapkričio mėnesį pateikusi kai kuriuos dokumentus.
Ministerijos skyriaus vedėja D. Buivydaitė nesutinka su kaltinimais. Anot jos, ministrė liepos mėnesį savo įsakymu patvirtino ir tvarkos aprašą, ir savivaldybės pinigus įstaigoms, teikiančioms socialines paslaugas, galėjo skirstyti jau rugsėjo mėnesį.
Savivaldybės Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys sutinka, kad dėl vėlai paskirstytų pinigų kilo šiokia tokia įtampa, tačiau jis tragedijos nemato. „Statybos firmos darbus atlieka greitai, be to, pagal sutartį už darbus joms galima sumokėti avansu ir taip apsisaugoti nuo nepanaudotų pinigų likučio“, – sakė G. Šmaižys.
Beje, galbūt laiko spaudžiami, politikai be didelių ginčų pritarė Savivaldybės administracijos parengtam sutaupytų milijonų skirstymo projektui.
Nuotr. iš redakcijos archyvo:
Sutaupyti milijonai pagerins socialines paslaugas teikiančių įstaigų, bet ne skurstančių žmonių dalią.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto