Abejonės dėl etikos – iš abiejų pusių

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą dėl Savivaldybės tarybos narių Kęstučio Bartkevičiaus, Sauliaus Šiurio ir Virginijos Eidimtienės veiksmų. Etikos sargai aiškinsis, ar politikai nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. Jokios savo kaltės neįžvelgiantys mažeikiškiai neetiškumu kaltina pačią komisiją.


AIŠKINOSI SAVO INICIATYVA
Tai ne pirmas kartas, kai mažeikiškiai politikai patenka Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratin. Neseniai etikos sargams dėl kelionės į Angliją teko aiškintis Savivaldybės merui Vilhelmui Džiugeliui. Komisijos išvados jam buvo nepalankios. Nustatyta, kad priėmęs Verslininkų asociacijos jam ir žmonai dovanotą kelionę į Londoną meras supainiojo viešuosius ir privačius interesus.
Komisija tyrimą dėl V. Džiugelio atliko sulaukusi mažeikiškės Daivos Šideikienės skundo.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas „Santarvei“ teigė, kad šį kartą skundo nebuvo – komisija mažeikiškiais politikais susidomėjo savo iniciatyva.
„Atliekant tyrimą dėl V. Džiugelio buvo pasidomėta visais Tarybos nariais, atliktos privačių interesų deklaracijų patikros. Įtarimas kilo dėl K. Bartkevičiaus, S. Šiurio ir V. Eidimtienės veiksmų. Jie yra Verslininkų asociacijos nariai ir turėtų nusišalinti nuo klausimų, susijusių su šia asociacija, svarstymo“, – teigė pašnekovas.
Etikos sargai jau pradėjo tyrimą dėl šių politikų. Anot sekretoriato vadovo, tokie tyrimai trunka apie tris mėnesius.
STIPRINAMAS
PREVENCINIS DARBAS
G. Sakalauskas informavo, kad bene prieš porą metų komisija pradėjo orientuotis į prevencinį darbą. Analizuojamos ir kitų rajonų tarybos narių privačių interesų deklaracijos. Kai kyla neaiškumų, matyti rizika, pradedamas tyrimas. Pašnekovo teigimu, apie pusėje tyrimų konstatuojama, kad pažeistos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatos.
„Tyrimas nėra blogai. Kaip tik siekiama išsiaiškinti ir panaikinti abejones, kurios kyla visuomenei“, – samprotavo pašnekovas.
G. Sakalauskas informavo, kad iš principo visi asmenys, kurie turi privatų interesą, turi nusišalinti nuo sprendimų svarstymo. Ar tai neparalyžiuotų tarybos darbo, jeigu, pavyzdžiui, joje daugelis – vienos kurios nors srities atstovai?
„Būna, kad sakoma, jog taryboje daugiau nei pusė žemdirbių, ir esą nebus galima priimti su žemės ūkiu susijusių sprendimų. Visada galima rasti išeitį. Galima taip suskaidyti sprendimo projektus, kad kiekvienas politikas galėtų balsuoti, nepažeisdamas viešųjų ir privačių interesų“, – teigė komisijos sekretoriato vadovas.
SUŽINOJO IŠ SPAUDOS
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis, kuriame nuspręsta pradėti tyrimą dėl minėtų mažeikiškių Tarybos narių, įvyko pirmadienį. Apie komisijos sprendimą patys politikai sužinojo tik iš „Santarvės“.
„Informacija jau platinama viešojoje erdvėje, nors nepateikta nieko konkretaus, kuo mes kaltinami. Skambina sūnus studentas, teiraujasi giminaičiai, pažįstami, neturiu ką atsakyti, nes nesu informuotas. Čia juk Vyriausioji etikos komisija. Manau, kad ji pati elgiasi neetiškai“, – neslėpė nepasitenkinimo K. Bartkevičius, UAB „Mažeikių Varduva“ vadovas.
„Miegu ramiai. Mano sąžinė šiuo atveju rami ir skaidri kaip krištolas. Čia kažkoks nesusipratimas“, – iš „Santarvės“ išgirdusi apie komisijos veiksmus, teigė V. Eidimtienė, Šiaulių banko Mažeikių filialo valdytoja.
Dėl to, kad atsidūrė įtariamųjų sąraše, ne mažiau stebėjosi ir S. Šiurys. „Mažeikių Varduvoje“ mažmeninės prekybos direktoriaus pavaduotoju dirbantis politikas teigė Verslininkų asociacijos veikloje nedalyvaujantis.
„Tegu pateikia kaltinimus, o tada žiūrėsime. Dabar net neaišku, ką komentuoti“, – teigė politikas.
UŽKLIUVO
TRYS SPRENDIMAI
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija apie sprendimą pradėti tyrimą dėl mažeikiškių politikų neinformavo ne tik jų, bet ir Tarybos sekretoriato. „Santarvė“ pabandė išsiaiškinti, kokie politikų veiksmai galėjo sukelti etikos sargų įtarimus.
Savivaldybės mero padėjėja Vida Keršienė prisiminė, kaip Vyriausioji tarnybinės etikos komisija bene prieš porą mėnesių prašė pateikti informaciją, kokius per 2007–2008 metus Taryba yra priėmusi sprendimus, susijusius su Verslininkų asociacija. Tokių sprendimų buvo bene penkiolika, daugelis jų susiję su UAB „Mažeikių šilumos tinklai“.
„Ši įmonė yra Savivaldybės. Paaiškinome, kad negalime nepriimti su jos darbu susijusių sprendimų“, – teigė mero padėjėja.
Atmetus su Šilumos tinklais susijusius sprendimus, liko tik trys, turintys ryšį su Verslininkų asociacijos veikla. Vienu buvo pritarta pagal panaudos sutartį asociacijai skirti Savivaldybės patalpas, kitu – pritarta pasirašyti Savivaldybės ir Mažeikių verslininkų asociacijos sutartį, dar kitu – patvirtinta viešųjų darbų programa.
Savivaldybės tarybos sekretorė Izoleta Savickaja prisiminė, kaip prieš gerą mėnesį Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijai išsiuntė beveik 60 lapų įvairių dokumentų. Etikos sargai prašė minėtų Tarybos sprendimų projektų, paaiškinamųjų raštų ir kitų dokumentų, kurių pagrindu parengti projektai. Tekę siųsti ir trijų Tarybos posėdžių protokolus, balsavimo rezultatus, posėdžiuose dalyvavusių Tarybos narių sąrašus.
VERSLAS
TARNAUJA VISIEMS
M. Eidimtienė neprisiminė, kaip balsavo tvirtinant Tarybos sprendimus, dėl kurių ji su kolegomis pateko į etikos sargų akiratį.
„Aš atstovauju ir valytojai, ir mokytojai, ir kaimynui – kiekvienam mažeikiškiui. Man nesvarbu, kokiai jis partijai priklauso, kokiam klubui ar asociacijai. Protu nesuvokiama, kodėl Verslininkų asociacija jau yra blogai, ją reikia išskirti“, – stebėjosi politikė.
Mažeikiškė prisipažino nusivylusi tokia biurokratija. Anot jos, visi turėtų galvoti, kaip įveikti krizę, kaip padėti žmonėms išgyventi sunkmetį, o ne tokiais dalykais trukdyti normalų darbą.
Panašiai kalbėjo ir K. Bartkevičius. Jis neslėpė balsavęs už minėtus Tarybos sprendimus.
„Negaliu nebalsuoti už verslą ar už viešuosius darbus. Dzindzilin. Balsavau ir balsuosiu“, – atšovė politikas, neseniai išrinktas Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentu.
Anot Tarybos nario, jeigu verslas klestės, bus visiems geriau – daugės mokesčių, bus išlaikomos darbo vietos.
K. Bartkevičius informavo, kad Verslininkų asociacija nepasinaudojo Savivaldybės patalpomis, nes ten reikėję didelio remonto. Asociacija įsikūrė nuomojamose komercinėse patalpose.
PRIVAČIŲ INTERESŲ
NEPAINIOJA
K. Bartkevičius ir V. Eidimtienė patikino, kad Tarybos nario mandato privatiems interesams nenaudoja. Buvusi „Edzaro“ vadovė prisiminė, kad jos įmonėje prieš keletą metų pagal viešųjų darbų programą yra dirbusi viena moteris, tačiau pati verslininkė tada nebuvo Tarybos narė.
K. Bartkevičius irgi savo įmonėje yra įdarbinęs viešuosius darbus dirbančius žmones, tačiau tai irgi buvę seniai.
„Aš neinicijavau nė vieno sprendimo projekto, susijusio su verslu ar Verslininkų asociacija. Juos rengia Savivaldybės administracija“, – teigė politikas.
Tarybos narys patikino, kad nusišalintų nuo balsavimo, jeigu būtų svarstomi klausimai, susiję su „Mažeikių Varduva“ ar jo šeimos nariais.
„Kokie Mažeikiuose viešieji ir privatūs interesai? Mes visi esame kaip tos pupelės katile verdamos, vienas kitą kiaurai matome. Kita vertus, Taryboje – 27 nariai. Sakykime, ateina koks Vardenis Pavardenis ir prašo „pramušti“ žemės sklypą. Kaip „opozicionieriui“ įtikinti visus, kad jie balsuotų, kaip man reikia. Rankos surištos“, – tikino opozicijos lyderis K. Bartkevičius (opozicijai atstovauja ir S. Šiurys bei V. Eidimtienė).
UŽKLIUVO
BENDRADARBIAVIMO
SUTARTIS
Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ne pirmą kartą užkliuvo tarp Verslininkų asociacijos ir Savivaldybės pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Kai meras V. Džiugelis komisijai bandė paaiškinti, kad į Angliją vyko vadovaudamasis sutartimi, buvo pasakyta, jog tokia sutartis su lobistine organizacija negali būti pasirašyta.
Verslininkų asociacijos prezidentas K. Bartkevičius stebisi tokiu požiūriu. Anot jo, sutartimi neieškoma palankesnių sprendimų privatiems interesams. Ji skatina verslininkus prisidėti prie organizuojamų renginių, su Savivaldybe paikeisti informacija, diskutuoti.
Savivaldybės meras V. Džiugelis taip pat teigiamai vertina tokią sutartį. Ar, atsižvelgiant į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pastabas, ji bus nutraukta, meras negalėjo pasakyti. Ne tik jis pats, bet ir Verslininkų asociacijos prezidentas dar bandys aiškintis su komisija.
MERAS
POLITIKUS UŽTARĖ
Anot K. Bartkevičiaus, galima nueiti į lankas, ir kas antrą Tarybos narį įtarti supainiojus viešuosius ir privačius interesus. Esą ūkininkas negalėtų balsuoti, kai svarstomi žemės ūkio klausimai, pedagogas – kai švietimo, medikas – kai sveikatos apsaugos.
Opozicijos lyderio nuomone, vadovaujantis etikos sargų samprotavimu, apkaltinti supainiojus viešuosius ir privačius interesus galima visus socialdemokratus. Juk jie balsavo „už“, kai iš Specialiosios aplinkos rėmimo programos buvo skiriama parama Šilumos tinklams, kurių vadovas yra socialdemokratų lyderis Jonas Jurkus.
„Kaip ir norėčiau apginti kaltinamus politikus. Balsuodami jie gal ir nesusimąstė. Kokie ten vieši ar privatūs interesai? Iš jų pusės piktybiškumo neįžvelgiu. Yra tokių situacijų, kad sunku žinoti ir kaip elgtis“, – supratingai kalbėjo V. Džiugelis.
Anot mero, minėti sprendimo projektai buvo patvirtinti be jokių ginčų, jeigu trys Tarybos nariai ir būtų susilaikę – balsavimo rezultatas nebūtų pasikeitęs.
Tarybos pirmininkas sakė neprisimenąs tokio atvejo, kad „už“ ir „prieš“ būtų balsuota po lygiai ir jo balsas būtų lemiamas.
V. Džiugelis prisipažino, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimas dėl kolegų sukėlė painiavą, gimsta įvairių pamąstymų.
„Mano sūnus dirba Šilumos tinkluose. Vadinasi, kaip ir negalėčiau balsuoti, kai priimami sprendimai, susiję su įmonės veikla. Bet jei nebalsuosiu, kai bus tvirtinamos šilumos kainos, galiu būti apkaltintas politikavimu ir panašiai“, – samprotavo meras.
Nuotraukos Sigito STRAZDAUSKO : S. Šiuriui, K. Bartkevičiui ir V. Eidimtienei dėl balsavimo gali tekti aiškintis etikos sargams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto