Daugiabučiuose šeimininkauja kas netingi

Gyventojai kenčia nuo daugiabučiuose namuose savavališkai šeimininkaujančių įvairių ryšių tiekėjų – lydosi elektros laidai, genda buities technika, niokojamas bendro naudojimo patalpos. Namus administruojančios įmonės, už paslaugą iš gyventojų lupančios nemažus pinigus, nesugeba apginti jų turto. Bandymai tai daryti neryžtingi arba pasiklysta valdininkų kabinetuose.


SUTRIKO ELEKTROS
TIEKIMAS
Praėjusią savaitę dėl interneto paslaugų tiekėjų savivalės suliepsnojo AB „VST“ skyriui priklausantys įrenginiai. Dėl išsilydžiusių laidų elektros sutrikimų patyrė ne tik senamiesčio gyventojai, bet ir kai kurios firmos.
AB „VST“ Mažeikių skyriaus viršininko Arvydo Šemetos teigimu, savavaliaujantys interneto paslaugų tiekėjai – aktuali problema visoje bendrovės aptarnaujamoje teritorijoje. Savavališkai naudodamiesi bendrovei priklausančiais elektros stulpais ar chaotiškai tiesdami kabelius tarp elektros stulpų (virš ar po elektros laidais), jie gadina elektros įrangą – susilietę laidai kibirkščiuoja, įvyksta trumpas sujungimas, genda elektros įrenginiai, sutrinka elektros energijos tiekimas.
„Mažeikių mieste ši problema itin opi. Interneto tiekėjai nejaučia atsakomybės už saugią įrangos eksploataciją. Laidus tiesia, kur nori ir kaip nori – nerengia ir nederina jokių projektų, nesilaiko elementarių saugumo reikalavimų“, – akcentavo A. Šemeta.
Skyriaus vadovai ne kartą kalbėjosi su interneto tiekėjais, prašė laikytis saugios įrenginių eksploatacijos reikalavimų, bet viskas veltui.
GYVENTOJAI
PATIRIA NEPATOGUMŲ
„Santarvę“ ir anksčiau yra pasiekę mažeikiškių prašymai sudrausminti internetinio ryšio tiekėjus. Dažniausiai dėl jų netvarkingų veiksmų nukenčia daugiabučių namų gyventojai.
„Problemų turime ne tik su interneto, bei ir telefoninio bei kitokio ryšio tiekėjais. Jie savavališkai šeimininkauja daugiabučiuose, nuplėšia spynas, pragręžia stogus, išplėšia elektros skydines, nutraukia laidus. Dėl jų veiksmų genda šaldytuvai, televizoriai, kompiuteriai, kita įranga“, – bėdas vardijo UAB „Mažeikių butų ūkis“ generalinis direktorius Vidmantas Stonkus.
Pašnekovas teigė, kad ne kartą bandęs susitarti su paslaugos tiekėjais, tačiau geranoriškus prašymus jie ignoruoja.
JAUČIASI BEJĖGIAI
Daugiabučius namus administruojančios įmonės negalėtų įvardyti, kas yra namų stogus antenomis ar kita įranga „puošiančio“ turto šeimininkai.
„Jie namuose šeimininkauja savavališkai – nei prisistato, nei projektus derina“, – apgailestavo daugiabučius namus administruojančios UAB „Admituras“ direktorius Antanas Barvydis.
Direktorius sakė, kad teoriškai savavaliautojams būtų galima surašyti Administracinių teisės pažeidimų protokolus, tačiau praktiškai – rajono butų ūkį administruojančioms įmonėms rankos surištos.
„Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad protokolai surašomi, nuobauda skiriama už taisyklių pažeidimus. Mes tokių taisyklių, kurios reglamentuotų elektroninių ryšių infrastruktūros įrenginių naudojimą, neturime“, – paaiškino A. Barvydis.
NESUSIKALBĖJO
IR SU VALDININKAIS
Prieš porą metų Ryšių reguliavimo tarnyba patvirtino Elektroninių ryšių infrastruktūros įrengimo ir naudojimo taisykles. Butų ūkis jas pritaikė Mažeikių rajonui. Taisyklių projektas bene pavasarį buvo pristatytas Savivaldybei. Jos buvo aptartos ir Savivaldybėje vykusiame pasitarime, kuriame dalyvavo kabelinės televizijos, interneto paslaugų tiekėjai, ryšininkai bei kitų suinteresuotų įmonių atstovai.
„Mūsų iniciatyvą kažkas užgesino. Taisyklių projektą įteikėme Algimantui Kiudului (Savivaldybės specialistas – B. R.), tačiau jos dingo kaip į vandenį“, – replikavo „Mažeikių butų ūkis“ generalinis direktorius Vidmandas Stonkus.
„VST“ Mažeikių skyriaus viršininkas A. Šemeta taip pat pasigedo valdžios atstovų įsipareigojimų vykdymo. Jis prisiminė bene prieš pusę metų Savivaldybėje vykusį pasitarimą, kuriame buvo diskutuojama dėl interneto įrangos montavimo ir eksploatavimo įstatyminės bazės, bendros tvarkos parengimo, interneto tiekėjų atsakomybės, nuobaudų taikymo.
„Savivaldybės atstovai įsipareigojo parengti interneto įrangos montavimo ir eksploatavimo tvarką. Anot A.Šemetos, kol kas apie tokios tvarkos egzistavimą neteko girdėti.
UŽSIGULĖJO VALDININKO
STALČIUJE
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas A. Kiudulas, „Santarvei“ pasidomėjus, koks taisyklių projekto likimas, atsakė: „Jos kaip ir pas mane“.
Vėliau jis paaiškins, kad kai kuriems taisyklių punktams priešinosi ryšių tiekėjai. Buvo laukta jų pasiūlymų.
„Bet tas reikalas kaip ir nutrūko. Iš jų pusės iniciatyvos nebebuvo ir mes su jais nebebendravome“, – priežastis nurodė pašnekovas.
A. Kiudulas teigė, kad šis klausimas turi būti sprendžiamas „kitu lygiu“, esą jis netyčia į „tą sūkurį įsisukęs“, nes tuo metu nebuvę nei Savivaldybės administracijos direktoriaus nei jo tiesioginio viršininko – Turto valdymo skyriaus vedėjo.
TAISYKLĖS –
NE SAVIVALDYBĖS REIKALAS
Turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas, kalbėdamas su „Santarve“, suabejojo, ar Savivaldybės reikalas kištis į daugiabučių namų reikalus. Esą nėra tokio teisinio dokumento, pagal kurį Savivaldybė galėtų priiminėti taisykles ir nurodyti daugiabučiams namams, kaip jie turėtų elgtis. Anot jo, gyventojai patys turėtų pasitvirtinti tokias taisykles. Jas galėtų inicijuoti namus administruojančios įmonės.
„Bent man taip atrodo, „iš paukščio skrydžio“ pasižiūrėjus. Yra daug juridinių dalykų. Kaip mokslinį darbą išstudijuoti – jiems reikėtų mažiausiai dviejų savaičių, o aš turiu labai daug darbų“, – aiškino pašnekovas.
Tačiau tiek laiko J. Sperauskui neprireikė norint patvirtinti savo išsakytą mintį. Po šio pokalbio praėjus geram pusvalandžiui, sulaukėme jo skambučio. Vedėjas informavo peržiūrėjęs daugiabučių namų administravimo nuostatus ir juose neradęs, kad Savivaldybė turėtų tvirtinti panašias taisykles.
„Reikia atsakyti į visus raštus, raštų srautas didelis, nebuvo ypatingos kontrolės“, – atsakė J. Sperauskas į klausimą, kodėl apie tai nebuvo informuotas taisyklių iniciatorius „Mažeikių butų ūkis“.
Ramybės valdininkams nedrumstė ir mokesčius už namų administravimą imantis „Admituras“.
„Audžiam tą mintį. Bandysime sugrįžti prie šio klausimo“, – patikino A. Barvydis.
REIKIA GYVENTOJŲ SUTIKIMO
Ryšių reguliavimo tarnybos Teisės departamento direktorė Lina Rainienė „Santarvei“ yra sakiusi, kad nuosavybė yra neliečiama ir gerbiama. Norint įrengti elektroninių ryšių infrastruktūrą reikia gauti raštišką gyventojų (daugiau kaip pusės) sutikimą.
Be to, nutiesti oro ryšio linijoms, reikia parengti statinio projektą ir gauti statybos leidimą. Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiojo specialisto Konstantino Šakio teigimu, iki šiol nei vienas internetinio ryšio tiekėjas nėra prašęs tokio leidimo.
Neseniai susikūrusio Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė sutiko, kad problema egzistuoja. Ir kabelių „voratinklis“ nepuošiąs miesto.
„Kol kas dar nespėjau įsigilinti į visas problemas, tačiau žinau, kad jos egzistuoja. Reikia mėginti kalbėtis. Turi būti kažkokie sprendimai“, – samprotavo vedėja.
Galbūt, kad mažai kalbamasi, valstybės institucijų tarnautojai neišsiaiškina, kas už ką atsakingas.
Pavyzdžiui, D. Štakonaitė mano, kad savavališkus statinius, tarp jų ir interneto tiekėjų savavališkus darbus daugiabučiuose namuose, turėtų užfiksuoti statybų inspektorius. Telšių apskrities viršininko administracijos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros specialistas Rimantas Pikturna atšauna nesiruošiąs laipioti stogais ir taip darbo turįs užtektinai. Esą gyventojai turi rūpintis savo turtu.
PRIEKAIŠTAI
VALDININKAMS
„MegaNet“ interneto tinklo Mažeikių padalinio vadovas Gintautas Sabaliauskas sutiko ne su visais kaltinimais ryšių tiekėjams. Anot jo, butų ūkiai neretai jiems bando „nurašyti“ savo darbo trūkumus.
„Mums kliūva ir už tai, kad per sienų siūles vanduo bėga“, – replikavo pašnekovas.
G. Sabaliauskas apgailestavo, kad nutrūko prasidėjusios derybos su butų ūkiais ir Savivaldybe. Jis pats Savivaldybei pristatęs bendradarbiavimo sutarties pavyzdį, kurią gavo iš Kauno.
„Nesavavaliaujame, gyventojai mus įsileidžia. Jeigu būtų pasirašyta tokia sutartis, mes iš anksto butų ūkius informuotume apie savo darbus. Jie galėtų atsiųsti specialistą, kuris mus kontroliuotų“, – teigė pašnekovas.
G. Sabaliauskas pasigedo Savivaldybės geranoriškumo. Interneto tiekėjai norėtų, kad valdininkai jiems iš anksto, prieš kokį pusmetį, praneštų apie kasinėjimo darbus.
„Per tą laiką mes parengtume projektą, pasiruoštume būsimiems darbams. Šiandien norėdami orinius kabelius pakloti po žeme, susiduriame su dideliais sunkumais“, – pastebėjo interneto tinklo padalinio vadovas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Daugiabučių namų gyventojai jaučiasi bejėgiai prieš jų nuosavybėje šeimininkaujančius įvairių ryšių tiekėjus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto