Mažeikiuose – vėl trynukai!

Daiva Urbonienė juokauja, kad už ilgą pirmagimio laukimą šeimai buvo atsilyginta trynukais. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Prieš porą metų rajone po ilgos pertraukos trynukai gimė Ligitos ir Audriaus Jonušų šeimoje, o neseniai toks džiaugsmas aplankė mažeikiškių Daivos ir Arno Urbonų šeimą. Laiminga mama prisipažino, kad jos svajonė susilaukti dvynukų išsipildė su kaupu. Jeigu ne įkyrus aplinkinių dėmesys, visa kita – puiku.

Laukė dvynukų

Nei Daivos ir Arno, nei artimųjų nestebina trynukų atsiradimas jų šeimoje. Pati ji yra iš dvynukų, jos mama taip pat augo šeimoje, kur buvo dvynukų. Vyro Arno giminėje yra ne tik dvynukų, bet ir trynukų.
„Labai norėjau, kad ir mes susilauktume dvynukų. Tačiau kai sužinojau, kad gims trynukai – dar labiau apsidžiaugiau“, – emocijų neslėpė moteris.
Vienmečiams augti smagiau, o ir tėvai vienu vargu užaugina ne vieną žmogeliuką.
Daiva samprotauja, kad galbūt trynukai yra atlygis už ilgą laukimą. Jie nesą netyčiukai. Penkerius metus santuokoje gyvenanti pora jau laukusi pirmagimio.
„Su vyru dabar pasikalbame, kad jei būtų tik vienas vaikelis, neturėtume ką veikti, – šypsosi mama ir priduria: – Savo namuose dabar turime vaikų lopšelįdarželį“.

Vardus atsinešė

Daiva pasakojo, kad tada, kai dar manė, jog gims vienas vaikas, buvo išrinkę jam vardą Aronas – nes jis labai patikęs. Kitiems kūdikiams vardus suteikė, kai jie jau buvo gimę ir juos „šiek tiek pažino“.
Berniukai buvę „džentelmenai“ – leido sesei pirmajai ateiti į pasaulį. Ji pranašesnė buvo ir svoriu – svėrė porą kilogramų, kai tuo tarpu broliukai 1910 ir 1930 gramų.
Anot mamos, mergaitė energingiausia – labiausiai dėmesio reikalauja ir ant rankų jau prašosi. Dėl to ją pavadinę Ugne. Ramiausiam iš trijulės tekęs Nojaus vardas.
„Mažyliai patys atsinešė tokius vardus“, – paaiškina jų parinkimą mama.

Kol kas daugiau džiaugsmo

Daiva pripažįsta, kad su trimis mažyliais visko tris kartus daugiau – ir džiaugsmo, ir rūpesčių.
„Savo vaikai, savo ir vargai“, – teigia beveik prieš du mėnesius daugiavaike mama tapusi jauna moteris, prakalbus apie materialinius sunkumus.
Šeima materialinių nepriteklių nejaučia. Daiva iki gimstant vaikams dirbo butų ūkyje, vyras taip pat turi darbą baldų gamybos įmonėje.
Kol kas mažyliai nesuteikia ir kitų ypatingų rūpesčių – yra gana ramūs, o svarbiausia – sveiki.
Moteris pripažįsta: laisvo laiko kaip ir nelieka, ji beveik nesitraukia nuo savo mažylių. Vakarienę su vyru gamina drauge, kai šis grįžta iš darbo, o mažyliai jau būna pavalgę ir ramūs.

Sulaukia artimųjų pagalbos

Daiva pasidžiaugia, kad toje pačioje laiptinėje, aukštu žemiau gyvena mama – jos pagalba labai praverčia. Savaitgaliais užsuka ir savo pagalbą pasiūlo Arno tėvai.
Mažeikiuose gyvena ir du Daivos broliai, bet kada pagalbos gali kreiptis į brolienes. Tačiau moteris stengiasi nevarginti savo artimųjų – abu su vyru mokosi susitvarkyti su savo mažyliais.
„Vyras paima du vaikus, aš vieną. Padėjėjų nereikia“, – apie vizitus pas medikus pasakojo mama.
Daiva negaili gerų žodžių savo artimiesiems. Ypač nustebino mamos ir anytos staigmena: kai po mėnesio su mažyliais grįžo iš Kauno, jų kambarėlyje stovėjo trys lovytės, balionai, gėlės, žvakės padėjo sukurti šventinę aplinką.

Dėmesys vargina

Kai prieš porą metų Mažeikiuose gimė trynukai, „Santarvė“ ir mažylių tėvai pasigedo rajono valdžios dėmesio tokiam įvykiui. Girdėjome ne vieną pažadą, tačiau jų pildyti niekas neskubėjo.
Daivos ir Arno Urbonų šeimos rajono valdžia nepamiršo, su dovanomis atskubėjo pasveikinti mažylių, nors pati mama ir nesureikšmina tokių dalykų. Atvirkščiai. Jauna mama prisipažįsta, kad dėmesys ją vargina, netgi erzina, todėl ne visada net norisi su mažyliais eiti į lauką.
Aplinkinių dėmesys ne tik krypsta į trynukų vežimėlį, bet ir į savotišką traukinuką stumiančią mamą. Vieni užsimano nufotografuoti, kiti pakalbinti, pasižiūrėti, dar kiti ima reikšti užuojautą, patarinėti.
Mama viliasi, kad toks įkyruolių dėmesys – laikinas.
„Mūsų pasivažinėjimo maršrutas beveik visada tas pats, tai galbūt greitai nebebūsime tokie įdomūs, atsižiūrės smalsuoliai“, – samprotauja trynukų mama.

Nestebina tik dvynukai

Ne tik Mažeikiuose, bet ir apskritai Lietuvoje trynukų gimimas nėra toks dažnas reiškinys – galbūt dėl to žmonės ir neatsispiria kartais net nepadoriam smalsumui.
Be jau minėtų dviejų mažeikiškių šeimynų, prieš penkerius metus mūsų mieste trynukus pagimdė pas tėvus atvykusi, dabar Jungtiniuose Arabų Emyratuose gyvenanti mažeikiškė. Dar vieni trynukai yra gimę prieš trisdešimt metų, bet, neoficialių šaltinių teigimu, jų gyvenimo istorijos jau rašomos ne Lietuvoje.
Socialinės paramos skyriaus specialistų teigimu, dvynukų daugiau ar mažiau rajone gimsta kone kasmet. Pavyzdžiui, 2010 metais pašalpos skirtos trims šeimoms, praėjusiais – septynioms, šiemet – jau dviem.

Parama nebuvo numatyta

Valstybė išskirtinės finansinės paramos, gimus dvynukams ar trynukams, nėra numačiusi. Kaip ir įprasta, už kiekvieną vaiką skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio (1430 Lt) vienkartinė išmoka. Be to, kaip paaiškino Savivaldybės turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Laura Bušmė, kai šeima pasipildo trynukais, išimties tvarka gali būti išnuomojamas socialinis būstas. Kol kas tokių prašymų nesulaukta.
Kai  prieš porą metų rajone gimė trynukai, „Santarvė“ išsiaiškino, kad ne viena šalies savivaldybė randa būdų, kaip palengvinti gyvenimą trynukus auginančioms šeimoms. Vienos tokiai šeimai pasiūlo didesnius butus, kitos skiria vienkartines pašalpas. Mūsų rajone tokios paramos nebuvo numatyta.

Taryba priėmė sprendimą

Kaip sakoma, geriau vėliau negu niekada. 2011 metais ir mūsų rajono Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, pagal kurį tokioms šeimoms skiriama papildoma vienkartinė parama iš rajono biudžeto.
„Vienkartinė parama skiriama tokiu atveju, jei šeimos pajamos vienam žmogui neviršija trigubo minimalaus gyvenimo lygio, t. y. 1050 litų. Kitas kriterijus – šeima dvylika mėnesių iki kūdikių gimimo savo gyvenamąją vietą yra deklaravusi Mažeikių rajone“, – paaiškino Socialinės paramos skyriaus vyresnysis specialistas Petras Steponavičius.
Jeigu šios sąlygos atitinka, gimus dvynukams, už kiekvieną vaiką  iš rajono biudžeto skiriama dešimties bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė pašalpa – 1300 litų vienam, arba 2600 litų šeimai. Trynukų gimimo atveju – penkiolikos tokių išmokų dydžio pašalpa: vienam vaikui – 1950 litų, šeimai – 5850 litų.

11 Atsakymų į “Mažeikiuose – vėl trynukai!”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Na seimu nevaisingumas ir jos gydymas visa dazniau seimoms dovanoja dvynukus ir trynukus. Greitai niekas nebesistebes nei vienu daugiavaikiu nestumu. Nesakau, kad ir si seim turejo tokiu problemu, taciau trynukai jau visai nebestibina.

 2. to-Vardas parašė:

  tik nesprokim is piktumo ok?koks tau skirtumas kiek metu gyveno ar negyveno, ir koks suo.

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  tegu tik nepasakoja,kad penkis metus vede,juk susimete kelis metus gyveno. kodel apie suni nepasako,kuris irgi kaip vaikas buvo.

 4. Apolinaras parašė:

  Mamytė atrodo šauniai, sveikinimai jai ir vaikučių tėveliui. Jie nugalės visus sunkumus ir jiems vėliau tie sunkumai atrodys malonųs. Sėkmės Jums, o niurzgliai, negu niurzga, tam jie ir niurzgliai. Jie net ant savęs niurzga, bent jau nereikštu to viešai.

 5. LIEPA parašė:

  Mamyte atrodo kaip negimdziusi , sauniai atrodo :)
  Aukite sveiki ir ramus :*

 6. xxx parašė:

  neduok dieve,kokie vargai laukia šeimos yra reikalu su vienu vaiku,o dabar trys:D

 7. mama parašė:

  pagaliau bent savivaldybe nusprende nors siek tiek skirti lesu…
  sveikinimai,aukit sveiki ;-)

 8. Vardas (privalomas) parašė:

  Skaitykite atidžiau – tai iš ligoninės neseniai grįžo:). Sveikinimai šeimai

 9. Vardas (privalomas) parašė:

  Buvo apie tai rašyta ir anksčiau, jei ne santarve.lt, tai kituose šaltiniuose. O šiaip, Mazeikieti, į svečius pas tėvelius, gimus naujagimiui, bent jau pirmąjį mėnesį brautis nepadoru.:)

 10. Mazeikietis parašė:

  Trynukai gime ,,beveik pries du menesius’ ,o paskelbe tik dabar. Neispasakytas operatyvumas

 11. Saule parašė:

  Sveikiname !!! Sveikatos ir stiprybes visai seimynelei!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*