Metai taryboje: apie santykius, požiūrį, norą ir viltį

Mūsų rajono gyventojams Taryboje atstovauja 27 politikai. Į valdančiąją daugumą susijungę aštuonis mandatus turintys socialdemokratai, po keturis – valstiečius liaudininkus ir „tvarkiečius“ bei du „darbiečiai“.
Šios kadencijos Tarybai neseniai sukako vieneri metai.
Kai portale paskelbėme informaciją, politikų nuomones apie pirmuosius Tarybos veiklos metus, komentatoriai valdžiai negailėjo kritikos.
Šį kartą spausdiname Tarybos nario Rosvaldo Garbačiovo pastebėjimus. Kviečiame savo mintimis, pastabomis apie išrinktųjų darbą pasidalinti ir rinkėjus. Jūsų nuomonę išspausdinsime mūsų portale santarvė.lt.
Jei turite  informacijos ar nuotraukų, kviečiame pasidalinti el. paštu naujiena@santarve.lt arba tiesiog portalo viršuje paspausti mygtuką „Atsiųsti naujieną“.

Tarybos narys Rosvaldas Garbačiovas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Prieš metus mažeikiškių valia pradėjau darbą Mažeikių rajono Savivaldybės taryboje. Tapau tuo, ką žmonės privačiuose pokalbiuose vadina vienu žodžiu – „valdžia“, nepaisant to, kiek realiai tu tos „valdžios“ ir galių turi.
Prabėgus metams galiu drąsiai pasakyti, kad mano lūkesčiai buvo kitokie. Prieš metus buvau gerokai naivesnis, tikėdamas, kad žmones Taryboje jungs tik noras dirbti, dalintis idėjomis, t. y. daryti viską, kad Mažeikių krašte vyktų teigiami pokyčiai, kad miesto ir kaimo gyventojai didžiuotųsi savo rajonu, kad matytų, jog jais rūpinamasi, jie girdimi ir vertinami ne tik prieš rinkimus.
Užbėgdamas oponentams už akių, noriu labai aiškiai pasakyti, kad viskas, kas vyksta mieste, nėra tik blogai, kad viskas, ką daro valdantieji, yra apgaubta tik tamsa. Nenoriu būti tas, kuris tik dejuoja ar skundžia, siekdamas tokiu būdu pelnyti gyventojų palankumą. Tai ne mano kelias.
Pateikdamas savo darbo Taryboje vertinimą, noriu atkreipti mielų skaitytojų dėmesį į keletą dalykų, į kuriuos būtina atsižvelgti tam, kad situacija keistųsi, ir keistųsi sparčiau. Savo pastabomis siekiu sukelti dialogą, nesu praradęs tikėjimo žmonėmis, jų gerais norais. Tikiu, kad galima gyventi kitaip.

Kadrų politika

Kalbant apie kadrų politiką, valdantieji egzamino neišlaikė. Jau pirmasis Tarybos posėdis, kuriame buvo renkama rajono Tarybos vadovybė ir administracijos vadovai, parodė, kad rajonas bus valdomas ne pagal kompetenciją, bet pagal partinę priklausomybę. Svarbiausia, kad būtų savas, o visa kita – nėra labai svarbu.
Panašiu principu vadovaujamasi ir Savivaldybės administracijoje. Keletą mėnesių visi Savivaldybės darbuotojai buvo gąsdinami baisiu žodžiu„restruktūrizacija“. Buvo vilties, kad bus persvarstytos funkcijos, kad valdininkų aparatas sumažės, kad atsiras naujų tikrų savo srities profesionalų (atsižvelgiant į tai, kad rajonas garsėja visoje Lietuvoje savo negebėjimu panaudoti ES pinigus), galinčių į administracijos darbą įlieti gaivaus oro gūsį, tačiau….
Viltys žlugo. Viskas nurimo, net ir neprasidėjus. „Reikalingi“ žmonės liko savo vietose, nugalėjo partinė priklausomybė. Akivaizdu, kad valstybės tarnautojai, kurie prieš rinkimus lyg lošėjai lažybų kontorose sugebėjo teisingai pasirinkti partijas ir toliau (iki kitų rinkimų) galės sėkmingai ir saugiai „dirbti“.
Gink Dieve, nenoriu kalbėti apibendrintai. Mano patirtis, tiek dirbant naftos perdirbimo gamykloje, tiek Taryboje, leidžia teigti, kad Mažeikių rajono savivaldybėje yra profesionalių ir puikiai dirbančių žmonių.

Darbo organizavimas

Noriu priminti, kad kiekvienas Tarybos narys privalo dalyvauti Tarybos posėdžiuose ir priklausyti vienam iš keturių komitetų. Posėdžių darbotvarkės, vadovaujantis Mažeikių rajono savivaldybės tarybos reglamentu, pateikiamos likus trims dienoms iki posėdžio pradžios. Medžiaga kartais pateikiama likus dienai iki posėdžio. Atsižvelgiant į tai, kad klausimų kartais būna daugiau nei pusšimtis, suprantama, kad susipažinti, o juolab įsigilinti į visus klausimus yra labai sunku. Tokiu atveju labai padėtų klausimų pristatymai, kuriuose būtų labai aiškiai pateikiama informacija – būtų matomi tikslai, galimos pasekmės. Deja, dažnai klausimai pateikiami tokiu būdu, kad susidaro įspūdis, jog viskas daroma tam, kad kuo mažiau būtų suprantama, nes kai nėra aišku, tada ir klausimų nekyla. Pirmųjų posėdžių metu turėjau vilties, kad pranešėjai pristatys klausimus išsamiau ir aiškiau, tačiau klausimų pristatymai primena deklamavimą – paskaitysiu tiek, kiek parašyta.

Bendradarbiavimas

Valdančioji dauguma (socialdemokratai, Valstiečių liaudininkų sąjunga, Darbo partija, „tvarkiečiai“) turi 18 vietų 27 narių Taryboje. Tokia situacija leidžia valdantiesiems elgtis visiškai laisvai, nesibaiminant, kad nutarimas gali būti nepriimtas. Opozicijos narių klausimai, pastabos ar pastebėjimai nedaro jokios įtakos balsavimui. Viskas vyksta taip, kaip iš anksto susitarė valdančiosios partijos. Nepaisant įvairių deklaracijų ir raginimų dirbti drauge miesto labui, valdančiųjų koalicija atrodo kaip uždaras džentelmenų ir damų klubas, kur svetimiems įeiti draudžiama.
Tiesa, meras Antanas Tenys organizuoja susitikimus, kaip kvietime teigiama „su mažumų atstovais“. Įdomu, kokių mažumų?  Rimtai kalbant, man toks formatas nepriimtinas, nes tokiu kvietimu tarsi supriešinama, brėžiamas aiškus brūkšnys – čia jūs, čia mes. Susidaro įspūdis, kad taip lyg ir parodoma – štai kokie mes demokratiški, įsiklausome į visas nuomones.
Manau, kad nereikia dirbtinai vaidinti demokratijos: kitų savivaldybių patirtis rodo, kad visos frakcijos bendrauja reguliariai, aptaria darbotvarkes, diskutuoja ir t. t. Esu ne kartą siūlęs panašų bendravimo ir bendradarbiavimo modelį taikyti ir Mažeikiuose, tačiau iki šiol nesu išgirstas.

Strateginis mąstymas

Taryba tvirtino šių metų biudžetą. Jame keliolikos milijonų skylė. Suprantu, kad tai nėra vien valdančiųjų, bet ir praėjusios kadencijos, Vyriausybės deleguotų funkcijų ir kitų aplinkybių ir veiklos rezultatas, tačiau neverta žiūrėti atgal, reikia žiūrėti tik į priekį.
Ką galima ir ką reikia daryti, siekiant mažinti biudžeto deficitą? Nei Tarybos posėdyje, kuomet buvo svarstomas rajono biudžetas, nei dabar – atsakymo nėra. Nenoriu būti kategoriškas, tačiau man nėra žinomi nei planai, nei veiksmai, kurie leistų mažinti rajono skolą.
Akivaizdu, kad naujai valdančiajai daugumai trūksta minties ir drąsos veikti. Trūksta ryžto daryti kad ir nepopuliarius sprendimus, tačiau nukreiptus į ateitį. Šiemet, panašu, jokių sprendimų nebus daroma, juk artėja rinkimai į Seimą, o laikas bėga. Viltys gyventi kitaip atidedamos rytdienai, o gal dar toliau.
Man sunku kalbėti apie Tarybos narių motyvus, kodėl jie siekė tapti Tarybos nariais, tačiau vis tiek tikiu, kad ir kokie interesai (verslo, finansiniai, politiniai ir t. t.) būtų, širdies gilumoje kiekvienas nori ką nors naudingo bendruomenei nuveikti.
Norėtųsi, kad antrieji šios Tarybos metai būtų proveržio metai, naujų, nestandartinių ir drąsių sprendimų, nukreiptų į Mažeikių rajono ir gyventojų ateitį, metai.
Suprantu, kad metai mažas laiko tarpas, tačiau reikia pradėti šiandien – kad ir nuo mažų dalykų, bet šiandien, – tam, kad rytoj būtų kitaip. Linkiu, kad valdančioji dauguma nepasiduotų inercijai, siauriems partiniams ar grupiniams interesams, o norėtų ir ryžtingai veiktų, kurdama ateities Mažeikius.

Rosvaldas Gorbačiovas
Mažeikių rajono savivaldybės tarybos narys
Nepartinių koalicijos KITAIP frakcijos seniūnas

9 Atsakymai į “Metai taryboje: apie santykius, požiūrį, norą ir viltį”

  1. Jonas parašė:

    ponas Rosvaldai, parašėte, kad „Vyko derybos su valdančiąja koalicija, bet jos nutrūko ne dėl mūsų kaltės“. Tai kieno čia kaltė? Pasakykite tiesiai. Dabar gaunasi taip: visi kalti, tik ne aš. Neatsakėte į mano, jūsų rinkėjo, klausimą, ką konkrečiai nuveikėte per metus taryboje.

  2. Gerbiu parašė:

    Gerbiu žmogų, kuris nesislapsto ir drąsiai atako į klausimus. Ačiū, p. Rosvaldai. Tik visgi galėjot paminėti, kas nuveikta. Stiprybės ir drąsos įgyvendinant gerus sumanymus. Ir dar retorinis klausimėlis: jei tarybos narys negauna atlyginimo, tai ko visi taip veržiasi į savivaldybę?(Oho kokia kova vyko per rinkimus į savivaldybę… )Tai ne gi laisvalaikio turiningai praleist: ar tikrai patriotinių jausmų vedami dirba miesto, žmogaus labui mūsų savivaldybės vyrai ir moterys? Tokie altruistai? Netikiu, kad jiems nenaudinga… Tai gal už „nedidelę kompensaciją“ sutiktų kokių kitų darbų dirbt?

  3. Rosvaldas Gorbačiovas parašė:

    Sveiki, dėkui, kad skaitote mano mintis ir dalijatės pastabomis. Labi džiaugiuosi, kad yra žmonių , kurie nebijo būti anonimais. Taigi, ponui Jonui atsakau: taip, neslėpsiu – turėjome noro dirbti valdančioje koalicijoje, nes tik taip matau galimybę ką nors konkrečiai nuveikti, o ne, kaip jūs sakote “ tik liežuviu malti“. Vyko derybos su valdančiąja koalicija, bet jos nutrūko ne dėl mūsų kaltės.
    Kitam skaitytojui taip pat atsakysiu dėl šiltumo ar pasipelnymo. Savivaldybės tarybos narys negauna atlyginimo ( kas mano manymu nėra normalu) tik nedidelę kompensaciją už posėdžių lankymą. Išeitų taip, jog tai lyg darbas visuomeniniais pagrindais. Ar kas nors iš tarybos narių gauna iš to papildomos naudos – galima tik spėlioti, bet tokių faktų aš nežinau.
    Pasikartosiu, nereikia bijoti kritikos, nes jeigu ji teisinga, ji vers eiti į priekį.
    pagarbiai,
    Rosvaldas

  4. Jonas parašė:

    ponas Rosvaldai, turėjot galimybę būti pozicijoje. Ko prisijungėt prie opozicijos? Tai yra esminis klausimas. Kur jūsų deklaruoti pažadai dirbti Mažeikiams? Kur jūsų noras siekti vienybės? Ką konkrečiai padarėte jūs? Malti liežuviu ir kritikuoti kitus be abejonės lengviau.

  5. Ale parašė:

    Kaip tai ko ėjo? tai gi visiems norisi kur šilčiau ir daugiau VISKO. Mažai dirbi, daug gauni. Dar ir pasidarai ne tik sau, bet ir giminei plačiai, artimiesiems ir šiaip naudingiems asaboms. Norintys dirbti sėdi be balso ir įtakos sprendimams. Jei jų nebūtų, išvis šakės.

  6. pastebėjimas parašė:

    ,,Gerą“savivaldybės vaizdelį nupiešė ponas Gorbačiovas. Išrinkau citatas iš teksto, kurios tą tokį nekokį vaizdelį nupiešė: ,, Prieš metus buvau gerokai naivesnis, tikėdamas, kad žmones Taryboje jungs tik noras dirbti, dalintis idėjomis, t. y. daryti viską, kad Mažeikių krašte vyktų teigiami pokyčiai, kad miesto ir kaimo gyventojai didžiuotųsi savo rajonu, kad matytų, jog jais rūpinamasi, jie girdimi ir vertinami ne tik prieš rinkimus“, ,,Viltys žlugo. Viskas nurimo, net ir neprasidėjus. „Reikalingi“ žmonės liko savo vietose, nugalėjo partinė priklausomybė.“ ,,Ką galima ir ką reikia daryti, siekiant mažinti biudžeto deficitą? Nei Tarybos posėdyje, kuomet buvo svarstomas rajono biudžetas, nei dabar – atsakymo nėra. Nenoriu būti kategoriškas, tačiau man nėra žinomi nei planai, nei veiksmai, kurie leistų mažinti rajono skolą“ ,,Man sunku kalbėti apie Tarybos narių motyvus,KODĖL JIE SIEKĖ TAPTI TARYBOS NARIAIS ………Ale ir man kilo klausimas, ko jie ten ėjo?

  7. Nuomone parašė:

    Pasirodo, mūsų savivaldybėj yra protingų žmonių. Siūlau savivaldybei pradėti nuolatinę akciją DAROM. Vat pradėkit pagaliau krutėt ir daryt. Ką realiai padarėt?

  8. Komentatorius parašė:

    Valdžios vyrai, darykit ką nors dėl miesto. Gerai, kad pagaliau pradėjot tvarkyti miestą, bet veiklos, renginių, užsiėmimų tiek vaikams, tiek paaugliams, tiek suaaugusiems, tiek senjorams juk nepadaugėjo. Sportas, kultūra mūsų mieste vos vos egzistuoja. Esam beveidis, pilkas miesteliūkštis… neturim gražių tradicijų, bet ir naujų nekuriam. Nerpritraukiam svečių, turistų… MERDIM.
    Kas mūsų mieste vyks šią vasarą jaunimui, senjorams, šeimai? Radžio koncertas Norfoj? Žinau tik Dūdų šventę ir Orleno vasaros atidarymą ar uždarymą… O nykiose viešosiose erdvėse nevyksta jokių rungčių, pristatymų, įdomios veiklos. Kodėl kitos įmonės jokio renginio savo miestui nesurengia?
    Kodėl nieko neskelbiama?

  9. gal parašė:

    ir neblogai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto