Mokyklų renovacijai lieka vis mažiau laiko

Šiemet renovuojamos penkios rajono švietimo įstaigos. Užtrukus paraiškų tikrinimui, remonto darbai bus tęsiami ir rudenį, kai vaikai sugrįš į mokyklas.
Mokyklų direktoriai teigia, kad renovacijos darbai mokiniams netrukdys.


SKIRTINGA ATSAKOMYBĖ
Renovacijos darbų laukia penkios rajono švietimo įstaigos – Mažeikių Merkelio Račkausko ir Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos, Kalnėnų vidurinė, „Ventos“ pagrindinė ir „Vyturio“ pradinė mokyklos.
Šių mokyklų atnaujinimo darbams iš įvairių fondų (daugiausia – iš Europos Sąjungos) šiemet planuojama skirti per 12 mln. litų.
Kol kas realūs renovacijos darbai yra prasidėję „Ventos“ pagrindinėje mokykloje. Čia numatyta atlikti darbų beveik už 3 mln. litų.
Savivaldybės Projektų valdymo skyriaus vedėja Dalia Grygolaitienė „Santarvei“ pasakojo, kad pagal energijos taupymo projektą, šiltinami įstaigos pamatai, sienos, bus keičiami langai, tvarkomas stogas. Pagal šią priemonę, vidaus darbams lėšų neskiriama.
Analogiškas projektas bus atliekamas ir Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje. Tik čia darbai bus atliekami dviem etapais – šiemet už šiek tiek daugiau nei milijoną litų bus atnaujinami sporto salės ir mechaninių dirbtuvių pastatai. Pagrindinį mokyklos pastatą ketinama renovuoti kitąmet.
Kadangi šios dvi švietimo įstaigos renovuojamos už ES lėšas, kurios skirstomos ir gaunamos per Telšių regioną, projektus rengė ir viešuosius pirkimus organizavo Savivaldybės administracijos darbuotojai. Už projekto vykdymą atsakomybę parašais patvirtino administracijos direktorius.
Tuo tarpu už Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos, Kalnėnų vidurinės ir „Vyturio“ pradinės mokyklų renovacijos darbus atsakingi patys direktoriai – šios įstaigos bus rekonstruojamos už nacionaliniu lygmeniu skirstomas investicijas.

UŽTRUNKA „POPIERIZMAS“
Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos, kurios renovacijai numatyta beveik 2 mln. litų, direktorė Genoveita Gricienė stebisi Ūkio ministerijos specialistų sprendimu – pinigų valdymą pavesti pačioms mokykloms.
„Logiška, kad tai turėtų atlikti Savivaldybė, turinti ir Projektų valdymo, ir Viešųjų pirkimų bei Statybos skyrius. O mums, ugdymo įstaigai, reikėjo su didelėmis problemomis mokytis naujų ir kažin ar kada nors dar prireiksiančių dalykų,“ – samprotavo įstaigos vadovė.
G. Gricienė pasakojo, ką, be tiesioginių direktoriaus pareigų, teko dirbti: susirašinėti su Lietuvos verslo paramos agentūros darbuotojais, pildyti paraiškas, keisti jas, vykdyti begalę viešųjų pirkimų, elektroniniu būdu parinkti rangovą, priiminėti pretenzijas, rašyti paaiškinimus Šiaulių apygardos teismui, susitikinėti su verslininkais…
Šalies lygmeniu renovuojamų švietimo įstaigų vadovai apgailestauja, kad daug laiko atima popierizmas, o jie patys nieko negali paskubinti. Mokyklų renovacijos projektus tikrina dvi organizacijos.
„Tikrintojas ant tikrintojo. Vilnius mus jau patikrino, dabar pertikrina Lietuvos verslo paramos agentūros projektų kontrolės departamento Šiaulių ir Telšių skyrius. Šiauliuose vienas klausimas yra užstrigęs tiek Sedai, tiek mums,“ – apie dvigubą viešųjų pirkimų kontrolę „Santarvei“ pasakojo „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorė Rasa Uščinienė.
Šios pradinės mokyklos renovacijai numatyta skirti beveik 3 mln. litų.

PERNELYG SUDĖTINGA
Būtent dėl įvairių susirašinėjimų su tikrintojais renovuojamų mokyklų direktoriai praranda tinkamiausią laiką remonto darbams. Beveik visi darbai mokyklose buvo suplanuoti gegužę. Dėl susirašinėjimų ir smulkmenų aiškinimosi procesas užtruko. Direktoriai viliasi, kad renovaciją pavyks pradėti birželį.
Savivaldybės administracijos darbuotojai yra kreipęsi į Viešųjų pirkimų tarnybą bei Centrinę projektų valdymo agentūrą dėl galimybių pagreitinti viešųjų pirkimų procedūras.
Mažeikiuose svečiavęsis Seimo narys Stanislovas Giedraitis įsitikinęs, kad iš Europos Sąjungos atkeliaujančias lėšas galima įsisavinti geriau.
„Rugsėjo pirmąją dieną mokyklos jau turi veikti. Mes žinome tą praktiką, kuri buvo anksčiau. Kaip vaikai eis į mokyklą, o ten vyks darbas? Statybininkai, kurie gavo tuos objektus, tegul dirba dieną naktį, turi žibėti mokykla,“ – kategoriškai kalbėjo politikas.
Tuo tarpu Savivaldybės Statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas teigia, jog šito padaryti neįmanoma.
„Jeigu finansavimui skirti trys keturi milijonai litų, galbūt statybininkai galėtų pasakyti, ar įmanoma per pustrečio mėnesio, atsižvelgiant į technologijas, padaryti objektą? Neįmanoma,“ – politiko raginimus atrėmė A. Knystautas.

UGDYMUI NETRUKDYS
Kalbinti renovuojamų švietimo įstaigų direktoriai „Santarvę“ patikino, kad remonto darbai mokymo procesui netrukdys.
„Mes tam buvome nusiteikę. Su tėveliais kalbėjomės, su mokytojais aptarėme. Visi geranoriškai nusiteikę, džiaugiasi, kad mokykla bus atnaujinta. Jeigu reikės, truputį padirbėsime ir dviem pamainomis. Nematome jokių problemų,“ – „Santarvei“ sakė „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorė R. Uščinienė.
Šioje įstaigoje pagal projektą darbus numatoma atlikti per pusantrų metų, per tiek pat laiko – ir Kalnėnų vidurinėje mokykloje, kurios renovacijai skirta 4 mln. litų.
Direktoriai sutartinai kalbėjo, kad tegul geriau remonto darbai užtrunka, nei būna atlikti nekokybiškai. Darbų eigą turi prižiūrėti techninės priežiūros paslaugos suteikimo konkursą laimėjusi įmonė. Kol ši paslauga nenupirkta, darbus prižiūri Savivaldybės specialistai.
Susirinkime dėl mokyklų renovacijos dalyvavęs verslininkas ir politikas Kęstutis Bartkevičius stebėjosi, kaip techninę priežiūrą gali vykdyti Lietuvos viduryje įsikūrusi ir konkursą už keletą tūkstančių litų laimėjusi kompanija.
„Mokyklos vadovai turi būti statybininkai, jūs turite lipti ant galvų techninę priežiūrą vykdančioms organizacijoms. Paskaičiuokite, vien kuro kokios didelės sąnaudos,“ – abejonėmis dėl mažų kainų dalijosi K. Bartkevičius ir įžvelgė, ar tas „tikrinimas“ nebūsiąs tik popierinis.

SIŪLĖ PAŽEISTI ĮSTATYMĄ?
Kalbėdami apie švietimo įstaigų renovaciją, politikai ir specialistai keiksnojo šalies įstatymus, numatančius, kad pagrindinis kriterijus atsirenkant statybos įmones renovacijos darbams – pasiūlyta mažiausia kaina. Taip esą darbai gali būti atlikti netinkamai.
Seimo narys S. Giedraitis mažeikiškius valdininkus ragino sudaryti sąlygas, kad konkursus laimėtų vietiniai verslininkai.
„Pigumas – tai nėra mūsų panacėja. Žinome, kad su pigumu mes toliau varysime į bankrotą mūsų statybines kompanijas. Vis dėlto reikia rasti galimybių, kad darbų imtųsi vietinės statybos kompanijos. Čia jų yra daug.
Reikėtų susitikti ir aptarti šiuos klausimus,“ – politikas ragino bendradarbiauti mažeikiškius valdininkus ir verslininkus.
Mažeikiškių į Seimą išrinktam S. Giedraičiui Savivaldybės statybos ir remonto skyriaus vedėjas A. Knystautas priminė, kad Viešųjų pirkimų įstatymas skelbia, jog viešieji pirkimai turi būti prieinami visoms įmonėms. Jokių išlygų vietos organizacijoms įstatyme nenumatyta.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Renovacijos darbai kol kas prasidėjo tik „Ventos“ pagrindinėje mokykloje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto