Paminkle įamžinamos svarbios istorinės datos sukėlė diskusijų ir ginčų

Jau padėti trys rieduliai, laikysiantys pagrindinį kompozicijos Lietuvos 1000-mečio vardui Mažeikiuose įamžinti akmenį. Jį iš Juodeikių planuojama parvežti kitą savaitę.
Pastačius akmenį prasidės žymių datų ir jas įvardijančių žodžių kalimo darbai.
Dėl vienos datos pasitarime dėl paminklo statymo tarp jo autorių ir rajono vadovų pirmadienį kilo nesutarimų.


IŠKALTA MAŽEIKIŲ ISTORIJA
Pasak organizatorių, laikas nėra jų draugas: jei norima paminklą mažeikiškiams pristatyti, kaip planuota, iki liepos 2-osios, jau reikėjo pradėti kalti tekstus ant metalinių plokščių. Paskui jas esą bus sunku įkomponuoti į vietą.
Kompozicijos autorius skulptorius Zenonas Steponavičius yra sumanęs vienoje iš plokščių pateikti informaciją iš Livonijos kronikos apie tai, kad 1290 metais lietuvių žygiui į Livoniją vadovavo kunigaikštis Mažeika. Kitoje plokštėje įamžinti 1871 metų rugsėjo 4 (16) dieną, kai Mažeikiuose atidaryta pirmoji geležinkelio Liepoja–Mažeikiai–Vilnius linija, o trečiojoje plokštėje bus liudijimas apie 1920 metus, kai buvo įkurta Mažeikių savivalda.
Ant visų trijų plokščių puikuosis Mažeikių herbas.

NESUTARTA DĖL MAŽEIKOS PAVARDĖS
Daugiausia prieštaravimų pasitarimo metu sulaukė dar viena įamžinti kompozicijoje ketinama data – įvykiai iš Livonijos kronikos, kur minimas kunigaikštis Mažeika. Istorikai tikslių faktų, kiek Mažeika buvo susijęs su mūsų miesto vardu, neturi, tad ir suabejota, ar šią pavardę reikėtų kalti tarp svarbių Lietuvai datų.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius ir vicemeras Rimantas Norkus ragino neskubėti ir iki galo išsiaiškinti, ar verta paminkle įamžinti Mažeikos pavardę. Vicemeras net siūlė surengti konferenciją, kurioje būtų diskutuojama dėl kunigaikščio Mažeikos sąsajų su Mažeikiais.
Dėl kitų datų pasitarimo dalyviai lyg ir sutarė, tad ant pagrindinio akmens bus įamžintos šios datos ir su jomis susiję žodžiai: Lietuva 1009, Mindaugas 1253, Durbė 1260, Žalgiris 1410. Tarp šių įrašų siūloma iškalti ir Mažeikos pavardę bei datą – 1290.
„Jei nekalame Mažeikos pavardės, daug kas keičiasi: paminklo apačioje nebereikėtų įrašyti įvykių iš Livonijos kronikos, o ant pagrindinio akmens būtų mažiau įrašų, tad keistųsi šrifto dydis. Laiko laukti, kol bus prieita prie vieningos nuomonės, nebėra – pradėti dirbti reikia jau šiandien“, – kalbėjo Z. Steponavičius.

TARĖSI SU ISTORIKAIS
Kad niekam nekiltų abejonių ir įrašai ant paminklo turėtų tvirtą istorinį pagrindą, įamžinti ant pagrindinio akmens Mažeikos pavardę atsisakyta, bet įrašą plokštėje iš Livonijos kronikos nutarta palikti.
Antradienio rytą iniciatyvinės grupės vadovai susitiko su rajono Savivaldybės meru Vilhelmu Džiugeliu. Jis pritarė, kad atidarant paminklą jau turi būti iškalti visi akcentai, tad delsti nebegalima.
Dėl istorinių datų ir įvykių nuspręsta pasitarti su Vilniaus dailės instituto Telšių dailės fakulteto lektoriumi istoriku Povilu Šverebu, kuris, pasikonsultavęs su Lietuvos istorijos instituto direktoriumi daktaru Rimantu Mikniu, pasiūlė įamžinti dar keletą Lietuvos valstybingumą bei Nepriklausomybės atgavimo metus menančių datų. Tad ant pagrindinio akmens, virš jau numatytų, atsiras dar du įrašai: Valstybė 1918 bei Nepriklausomybė 1990.
Visi šeši įrašai bus išdėstyti pagal jų svarbos Žemaitijai, Lietuvai ir jos valstybingumui lygmenis.
Tokiam sprendimui neprieštaravo nei iniciatyvinės grupės paminklui statyti nariai, nei rajono vadovai.

DAR GALIMA AUKOTI
Pargabenti iš Juodeikių per 70 tonų sveriantį akmenį nebus lengva: reikia gauti leidimus transportuoti, pasirūpinti riedulio įkėlimu ir nukėlimu nuo platformos, viską suderinti su policija, kadangi kai kuriose gatvėse prireiks uždaryti eismą.
Krovimo ir iškrovimo darbais rūpinsis bendrovė „Mažeikių strėlė“, akmenį veš bendrovės „Skalderus“ technika.
Iniciatyvinės grupės paminklui statyti vadovas Ričardas Grušas informavo, kad į sąskaitą paminklui statyti jau pervesta per 8 tūkstančius litų. Sąskaitos dar nepasiekė bažnyčiose, seniūnijose vis dar renkami pinigai. Šią savaitę aukos paminklui statyti pradėtos rinkti bendrovėje „ORLEN Lietuva“, savo indėliu prie paminklo statybos, pasak R. Grušo, paprašyta prisidėti ir pačios bendrovės.
Aukoti paminklo statybai kviečiami ir to dar nepadarę mažeikiškiai. Aukas galite pervesti į Mažeikių „Rotary“ klubo labdaros ir paramos fondą: įmonės kodas 167353898, AB bankas „Snoras“ 00758, sąsk. LT 980075800010120273, paskirtis: skulptūrinei kompozicijai, skirtai Lietuvos vardo paminėjimo 1000-mečiui įprasminti.
Paminklo atidarymo datą nutarta iš liepos 2-osios perkelti į liepos 6-ąją – Lietuvos valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Ateinančią savaitę ant šių riedulių bus padėtas pagrindinis kompozicijos akmuo ir pradėti kalti įrašai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto