Patiems auginti daržoves – ir pigiau, ir sveikiau

Auginti daigus patiems – sunkmečio pasekmė ar noras sveikai maitintis? Pasak sėklų pardavėjų, mažeikiškiams rūpi abu šie dalykai.
Žmonės vis dažniau plėšia buvusias madingas vejas ir vietos skiria įvairioms daržovėms.


UŽSIAUGINTI – PIGIAU
Kasmet savo daržovių užsiauginanti mažeikiškė Virginija „Santarvei“ pasakojo, kad anksčiau nesiimdavo su pomidorais „žaisti“, jų daigus pirkdavo turguje.
Šiemet didelį šiltnamį turinti šeima paskaičiavo, kad pirkti sėklas ir patiems auginti daigus – pigiau.
Praėjusiais metais už vieną paaugintą pomidorą Virginija mokėjo apie pusantro lito. Šiemet jos brangiausias pirkinys – devyni litai už dešimt sėklų.
„Norėjosi išbandyti ir naujesnių veislių, kitų ir nematytų – sugundė aprašymai ir nuotraukos. Ne vienus metus auginamų veislių pomidorų sėklos daug pigesnės – po kelis litus už dešimt sėklų. O prekybos centruose apskritai už litą su centais galėjai nusipirkti sėklų,“ – skaičiavo moteris.
Pomidorai šiuo metu „okupavo“ pusę mažeikiškės šeimos virtuvės – auga daugiau kaip dešimt jų veislių. Šalia žaliuoja paprikos, porai, prieskoninės žolės.
„Taip, darbo nemažai – prižiūrėti augalus reikia, tačiau užsiauginti daržoves pigiau nei pirkti parduotuvėje. O svarbiausia – žinai, ką valgai. Nereikia bijoti, kuo vaisius purkštas, kuo tręštas,“ – pasakojo moteris, savaitgalį jau pasėjusi žirnius.

IEŠKO RETESNIŲ DARŽOVIŲ
Kad žmonės nori žinoti, ką valgo, pastebėjo ir sėklomis prekiaujantys mažeikiškiai. Pastaraisiais metais prekyba sėklomis augo.
Pasak pardavėjų, ateina įvairių žmonių. Į parduotuves užsuka jaunos šeimos, norinčios, kad jų atžalos valgytų ekologiškas daržoves; čia pat į eilę stoja ir pensinio amžiaus žmonės.
„Anksčiau sakydavo, kad viską galima parduotuvėje nusipirkti. Dabar žmonės, pamatę įvairių televizijos laidų, suprato, kad dažnai valgome nesveiką maistą. Tad daugelis nori užsiauginti savo daržovių – ekologiškų, be trąšų,“ – pirkėjų poreikius įvertino Jūratė Seiliuvienė, parduotuvės daržininkams bei sodininkams vedėja.
Jai antrino ir turgelyje sėklomis prekiavusi Vida. Be to, moteris pastebėjo, kad mažeikiškiai ieško ne tik pigiausių sėklų.
„Dažnai matyti, kad žmogus tikrai negyvena prastai, bet nori plėsti savo daržą ir ieško sėklų. Ir ne tik populiariųjų daržovių – pomidorų, agurkų, morkų ar kokių ridikėlių. Daugelis žvalgosi ir įdomesnių, ant mūsų stalo rečiau pasitaikančių daržovių,“ – apie žmonių pasirinkimą kalbėjo moteris.
Vida pridūrė, kad paprastai didžioji prekyba vyksta pirmaisiais pavasario mėnesiais. Kadangi šiemet saulė nelepina šiluma, daugelyje vietų žemė dar šlapia, tad pirkėjų antplūdžio laukiama ir gegužę.

AUGINA PRIESKONINIUS AUGALUS
„Santarvės“ pašnekovės patikino, kad mažeikiškiai vietoj anksčiau madingų buvusių vejų vis dažniau išplėšia lopinėlį daržovėms. Be to, sėklų renkasi ir tie, kurie gyvena daugiabučiuose: daržovių jie ketina užsiauginti balkonuose.
Pirmą kartą ketinantiems bute auginti daržoves specialistai pataria nusipirkti didelius vazonus – kad būtų vietos plėstis šaknims. Jau praėjusiais metais mieste buvo galima pamatyti ne tik gėlėmis puoštus balkonus, vaizdą paįvairindavo ir nokstantys pomidorai.
Dažnai šeimininkė virtuvėje ant palangės įkurdina prieskoninių augalų „darželį“.
Parduotuvių tinklo Mažeikiuose atstovė J. Seiliuvienė „Santarvei“ sakė, kad dar pernai jų bendrovė buvo viena iš lyderių šalyje, pardavusi daug prieskoninių sėklų. Šiemet prekyba šiomis sėklomis – taip pat aktyvi.
„Žmonės loveliuose, vazonėliuose augina, kad tik nereikėtų pirkti visokių „e“, – teigė pašnekovė.
„Darželiuose“ galima rasti ne tik lietuviams įprastų krapų, laiškinių česnakų ar raudonėlio, bet ir šiltuosiuose kraštuose populiarių bazilikų, mairūnų, rozmarino ar lapinių salierų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Laikini nepatogumai Virginijos šeimos negąsdina: netrukus šimtas daigų keliaus į sukonstruotą „šiltnamį šiltnamyje“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*