Senosiose kapinėse – atminimo ženklai

Tai tik dvi iš dvidešimt penkių kalvio ir jo mokinio papuoštų kapaviečių.
Autoriaus nuotrauka

Vaikščiojant po senąsias Viekšnių kapines, dėmesį patraukia nukaldinti metaliniai kryželiai ir saulutės ant galimai ne vieną dešimtmetį skaičiuojančių kapaviečių. Šie atminimo ženklai – 2016 metais kalvių kalviu pripažinto tautodailininko Česlovo Pečetausko ir jo mokinio Egidijaus Sinkevičiaus darbai.

Papuošė nelankomas kapavietes

Kaltiniai metalo dirbiniai ant antkapių atgulė šiais metais, Motinos dienos išvakarėse, – jie pagyvino dvidešimt penkių kapaviečių aplinką.
„Seniai gvildenau mintį papuošti tokius kapelius – jie nėra apleisti, kapinių ir seniūnijos darbuotojai juos sutvarko, apravi, tačiau jie yra nelankomi. Per Vėlines žmonės neretai ant jų uždega žvakeles, o aš norėjau pagerbti tų žmonių, kurie ilsisi šiuose kapeliuose, atminimą“, – pasakoja kalvis.
Kadangi tai senosios Viekšnių kapinės, jose yra nemažai senų medžių. Tad pirmoji tautodailininkui kilusi mintis buvo apleistus kapelius papuošti savo nukaltais krintančiais lapais. Vėliau idėja pasikeitė – kalvis Č. Pečetauskas nukalė dvidešimt kryželių ir saulučių, jo mokinys E. Sinkevičius savo darbais padabino penkias kapavietes.

Idėjų kalviui netrūksta

Kalvio iniciatyva sulaukė įvairių nuomonių, vertinimo. Buvo ir priekaištaujančių, kam braunamasi į svetimas kapavietes, kritikuojančių, kodėl iškalti darbai nepadėti ant kapo kauburėlio.
„Parinkome akmeninius antkapius ir ant jų įmontavome gulinčius metalinius dirbinius. Kapavietės yra tvarkomos, žolę reikia pjauti, dirbinius reikėtų kilnoti, o dabar jie niekam nemaišys. O nuomonę visi gali turėti kokią tik nori“, – į kritiškas pastabas reagavo Č. Pečetauskas.
Tai ne vienintelė idėja, kurią kalvis, puošdamas Viekšnius, įgyvendino kartu su bendraminčiais: įrengtas Šv. Florijono skveras, atstatyta istorinė Švč. Mergelės Marijos koplytėlė prie bažnyčios, bažnyčios šventoriuje pastatytas koplytstulpis 600 metų Žemaičių krikšto jubiliejui atminti, menų mokyklos turėklai pažymėti unikaliais smuiko raktų raštais, lyra ir molbertu padabinti suoliukai, atnaujinti pagrindiniai naujųjų kapinių vartai, prie estrados pastatytas paminklas „Viekšnių stygos“.
Kalbėdamas apie idėjas, Č. Pečetauskas pažymėjo pirmą kartą Viekšniuose rengiamą medžio drožėjų plenerą. Tikimasi, kad po jo miestelį papuoš dar bent trys autoriniai darbai, kurie vaizduos tradicinius miestelį garsinusius amatininkus – puodžių, batsiuvį ir kalvį.

Planuose – kapinių akcentas

Teigiamą nuomonę apie senosiose miestelio kapinėse įrengtus atminimo ženklus išsakė Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius. Kryželius ir saulutes jis įvardijo kaip pagarbos ir atminimo ženklus čia kažkada gyvenusiems ir amžino poilsio vietą radusiems žmonėms.
Seniūnas pasidalijo dar viena idėja: per vasarą senosiose kapinėse planuojama supilti kalniuką, padėti ant jo lauko riedulį, užkelti koplyčią, kurią papuoš kalvio Č. Pečetausko nukalta saulutė ar kryžius. Su šią sritį išmanančiais specialistais tartasi, kaip tai atlikti, kad šie akcentai derėtų prie tautinio paveldo. Tikimasi šią idėją įgyvendinti iki Vėlinių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto