„Skaitīmā žemaitėškā“ sukvietė žemaičių tarmės puoselėtojus

Lapkričio 15 dieną Plungės viešojoje bibliotekoje-laikrodinėje vyko žemaitiško žodžio šventė – surengtas tradicinis konkursas „Skaitīmā žemaitėškā“. Šiais metais jis išsiskyrė tuo, kad vyko jubiliejinį kartą – dešimtąjį. Džiugu, kad tiek metų tradicija puoselėti mūsų tarmę yra saugoma. Šiemet skaitymuose iš viso dalyvavo 82 dalyviai: 27 darželinukai, 35 pradinukai, šeši 5–8 klasių ir keturiolika 9–12 klasių mokinių. Juos ruošė ir į konkursą atlydėjo 40 mokytojų.

Stebina tekstų įvairove

Konkursą „Skaitīmā žemaitėškā“ organizuoja Plungės viešoji biblioteka ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius.
Sveikindama jubiliejinio konkurso dalyvius, Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė pažymėjo, jog kiekvienais metais šis renginys augo turinio prasme: pirmaisiais metais žemaitiški tekstai gana dažnai kartodavosi ir nebūdavo daug žemaitiškai kuriančių autorių, o paskutinieji kartai tikrai maloniai stebina savo tekstų įvairove. Ypač džiugu, kad pradeda kurti ir patys konkurso dalyviai. Štai šiemet konkurse pasirodžiusi Plungės Senamiesčio mokyklos 4b klasės mokinė Indrė Skirmantaitė skaitė savo pačios sukurtą pasakojimą apie ožį Aloyzą. Mergaitės mokytoja – Gitana Kurmanskienė.

„Žemaičių kalba yra nepaprastai graži, nes kiekvienas žodis turi savo svorį“, – pabrėžė V. Skierienė. Direktorė visus dalyvius kvietė nesutelkti dėmesio į tai, kad „Skaitīmā žemaitėškā“ yra konkursas. Svarbiausia – mėgautis buvimu vienas su kitu, džiaugtis bendryste ir galimybe puoselėti savo gimtąją tarmę.

Komisija

Aišku, konkursas turėjo ir savo komisiją. Jai pirmininkavo Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos darbuotoja, kultūrologė Aldona Kuprelytė. Skaitovus vertino ir visuomenininkas, žurnalistas Eugenijus Bunka, Plungės technologijų ir verslo mokyklos istorijos mokytoja, žemaičių kultūros sergėtoja Diana Gendvilienė, Plungės rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Ingrida Uznevičiūtė ir Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Dangirutė Vaškienė.

Jubiliejiniame konkurse dalyvių nepritrūko, labai gausus būrys buvo pradinukų. Nuo pačių mažiausiųjų – darželinukų – iki gimnazistų abiturientų, nuo individualių pasirodymų iki paruoštų kompozicijų – kaip ir kasmet, „Skaitīmā žemaitėškā“ dovanojo tikrą žemaitiško žodžio šventę. Komisijai buvo šilto darbo išrinkti laimėtojus.

Laimėtojai

Taigi nuspręsta, kad geriausiai savo tarmės grožį atskleidė šie vaikai ir mokiniai.
Darželinukų grupėje pirmoji vieta skirta Gustei Saukaitei iš Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriaus. Ji skaitė Gintarės Pociūtės „Kelionę prie jūros“. Mokytoja – Sigita Diržinauskienė. Antroji vieta atiteko Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“ „Boružėlių“ grupės ugdytiniui Motiejui Montvydui, skaičiusiam Modesto Basio tekstą „Tekinbatē“. Berniuką konkursui paruošė meninio ugdymo mokytoja Vida Vaitkuvienė. Trečioji vieta – Rugilei Pakalniškytei iš Plungės lopšelio-darželio „Raudonkepuraitė“ priešmokyklinio ugdymo grupės „Bitutė“. Mergaitė skaitė Aleksandro Girdenio tekstą „Luopiši sopoujint“. Ją konkursui paruošė priešmokyklinio ugdymo mokytoja Daiva Stankevičiūtė.
Pradinukų grupė, kaip minėta, šiemet buvo labai gausi. Džiugu, kad mokytojai konkursui paruošė net po kelis mokinius, maloniai stebino ir skaitomų tekstų įvairovė. Šioje grupėje pirmąją vietą užėmė Paula Nakopia iš Plungės Senamiesčio mokyklos 1a klasės. Pirmokė skaitė Rasos Alonderytės kūrinį „Pasaka aplė vuora ė mosė bluogiokė“. Mokytoja – Staselė Venslauskienė. Antroji vieta – Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos 3c klasės mokiniui Germantui Geležiniui, skaičiusiam Edmundo Untulio tekstą „Ežys šposininkas“. Mokytoja – Irena Šarkauskienė. Trečiąją vietą pelnė Morta Novoruckytė iš „Ryto“ pagrindinės mokyklos 4a klasės. Ketvirtokė skaitė Adelės Daukantaitės kūrinį „Vuožīs“. Mokytoja – Edita Morkienė.
5–8 klasių grupėje pirmoji vieta atiteko Plungės „Babrungo“ progimnazijos penktokei Godai Rečkauskaitei, kuri konkursui pristatė Kornelijos Vičytės tekstą „Kraustīmuos“. Mergaitės mokytoja – Bronislava Šimonienė. Antroji vieta – Justei Slavinskytei, taip pat iš „Babrungo“ progimnazijos. Aštuntokė skaitė Bernadetos Griciūtės novelę „Vėina agounas naktės“ iš novelių rinkinio „Babūnelės darželie“. Mokytoja – Sandra Arlauskienė. Trečioji vieta skirta „Ryto“ pagrindinės mokyklos 5a klasės auklėtiniui Sauliui Žvirgždžiui už skaitytą Modesto Basio tekstą „Tekinbatē“. Mokytoja – Saulena Ablingienė.

Pačių vyriausiųjų konkurso dalyvių – 9–12 klasių – grupėje geriausiai pasirodė Plungės „Saulės“ gimnazijos devintokė Akvilė Arlauskaitė. Mergina skaitė Adelės Daukantaitės tekstą „Aniuols“. Konkursui pasiruošti padėjo mokytoja Ramutė Damulienė. Antroji vieta skirta taip pat šios gimnazijos auklėtinių paruoštai kompozicijai „Žemaitīnā“ pagal žemaičių poetų eiles. Kompoziciją pristatė Aušra Zubytė, Kamilė Daržinskytė, Emilija Pigagaitė, Martyna Katkutė, Deimantė Jarašiūnaitė. Jų mokytojos – Rita Barniškienė ir Jolanta Raišutienė. Trečioji vieta atiteko Kulių gimnazijos IIIG klasės mokiniui Kristupui Jasučiui. Vaikinas skaitė Antano Žemgulio teksto „Pasėjimk“ ištrauką. Mokytoja – Daiva Zaleckienė.

Visiems konkurso dalyviams ir jų mokytojams įteikti padėkos raštai, skaitovams – ir rėmėjų įsteigtos dovanėlės, o pirmųjų ir antrųjų vietų laimėtojai dar kartą turės progą pristatyti savo paruoštus tekstus: jie pakviesti dalyvauti jau regioniniame Skuode įvyksiančiame konkurse „Skaitīmā žemaitėškā“.

Daiva GERIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto