Tarptautinis kultūros projektas: koordinatorė nei pati dirbo, nei kitiems leido?

„Inovatyvus“ valdininkų požiūris į kultūrą: mažeikiškiai menininkai dalyvauja tarptautiniame projekte, tačiau iki šiol jų veiklą stabdė koordinatorė. Realus darbas prasidėjo tik praėjus trims mėnesiams nuo sutarties pasirašymo, po viešo poetės Rasos Čergelienės laiško.


NUVYKO NEPASIRUOŠĘ
Mažeikiuose vykdomas tarptautinis kultūros projektas „Inovatyvus požiūris į kultūrą – tai startas naujai bendruomenių raidai abipus sienos“. Saldus mieste Latvijoje, Telšių rajono Nevarėnų miestelyje bei Mažeikiuose savo patirtimi turi dalintis poetai, fotografai, dailininkai ir šokėjai.
Jie vieni kitiems turi organizuoti seminarus, vėliau savo darbus pristatyti visuomenei. Tačiau mažeikiškiai menininkai skundžiasi nesulaukią reikalingos informacijos.
Dėl šios priežasties pirmiesiems nemaloniai teko nustebti poetei Rasai Čergelienei ir fotografui Jonui Strazdauskui. Abu jie dalyvavo pirmajame projekto seminare Nevarėnuose.
„Vietoje fotografų plenero ir poezijos skaitymo valandų įvairioms bendruomenės grupėms tebuvome pasiruošę tik posėdžiui, šitaip buvome informuoti. Neturėjome nei fotoaparato, nei knygų, nei specialios mokiniams skirtos programos, kurioje teko dalyvauti Lietuvos ir Latvijos poetams,“ – įspūdžiais dalijosi R. Čergelienė ir pridūrė, kad kiti menininkai buvo kuo puikiausiai pasiruošę.
Rašytoja pasakojo, kad buvę nejauku klausytis Nevarėnų seniūnės apgailestavimų, kad projekto koordinatoriai Mažeikiuose „tokie neatsakingi“: esą tai jie turėjo suteikti, bet nesuteikė dalyviams informacijos. Seniūnei nebuvo perduoti nė menininkų kontaktai.

POLITIKAMS – NAUJIENA
„Tarytum kažkam patogu būtų arba tą informaciją slėpti, arba tiesiog nieko nedirbti ir nusispjauti į tai, kad šiais finansiškai išties sunkiais laikais meno sklaidai skirta solidi Europos Sąjungos pinigų suma naudojama taip neatsakingai,“ – svarstė R. Čergelienė.
Savo patirtį mažeikiškė išdėstė Savivaldybės administracijai adresuotame laiške. Tik iš šio rašto apie vykdomo projekto turinį sužinojo ir politikai, ir už informacijos sklaidą visuomenei atsakingi Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus darbuotojai.
„Žmonės dalyvauja projekte ir nieko nežino! Aš įsivaizduoju pats save – jausčiausi, kaip plikas į dilgėles įmestas. Turėjo būti paskirtas ir atsakingas politikas, ir darbo grupė suorganizuota. Projektas jau įsibėgėjo, o informaciją valdo tik vienas žmogus. Visur trūksta pinigų, ypač kultūros sričiai, o dabar po stalu viskas daroma. Čia vos ne principas – tam duosiu, tam neduosiu,“ – Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis negailėjo priekaištų projekto koordinatorei, Projektų valdymo skyriaus vedėjai Daliai Grygolaitienei.
Merui antrino ir Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Virginija Steponavičienė.
„Mes stengiamės iš visur gauti informaciją, bet atsitiko taip, kaip atsitiko. Koordinatorė apie šį projektą nieko nepranešė. Ji pati negalėjo paaiškinti, kodėl nepranešė. Net neatsižvelgta į tai, kad mūsų skyrius kuruoja tarptautinį bendradarbiavimą,“ – dėl nepasiekusios informacijos apgailestavo V. Steponavičienė.

PER VĖLAI INFORMUOTI
Po viešo R. Čergelienės laiško, praėjusią savaitę meras V. Džiugelis projekto koordinatorę ir dalyvius pakvietė į pasitarimą. Tai buvo pirmas toks susirinkimas po to, kai sausio pabaigoje su Saldaus ir Telšių rajono savivaldybių administracijomis buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Tai patvirtino projekto koordinatorė D. Grygolaitienė.
Specialistei pristačius projekto programą Mažeikių choreografijos mokyklos pedagogės replikavo: „Tai, ką mes šiandien išgirdome, būtų buvę labai gerai išgirsti daug anksčiau. Žmonės bent jau būtų galėję kažką veikti.“
Mažeikių dailės mokyklos direktorius Zenonas Steponavičius apie vykdomą projektą sužinojo nuvažiavęs pas kolegas į Saldų. Čia jis buvęs pakviestas savo draugų. Grįžęs į Mažeikius direktorius Savivaldybės administracijoje pradėjo ieškoti lėšų galimam projektui. Tada ir sužinojo apie savivaldybių partnerystę ir vykdomą projektą. Z. Steponavičius apgailestauja, kad projekto turinys skiriasi nuo to, apie ką buvo kalbėta Latvijoje.

KALTINA VADOVUS
Kultūros projekto koordinatorė D. Grygolaitienė jai mestus kaltinimus dėl informacijos sklaidos problemų atrėmė, esą tai projekto vadovo, Saldaus rajono savivaldybės administracijos, problema.
Pasiteiravus, kokia projekto koordinatoriaus funkcija, valdininkė paaiškino: „Mes turėtume susitikti su projekto vadovu ir aptarti visą veiklą. Bet tų susitikimų nebuvo“.
D. Grygolaitienė informavo, kad dabar pati ėmėsi darbo ir kitą savaitę susirinkti sukvietė kolegas iš Telšių ir Saldaus. Į klausimą, kodėl to ėmėsi tik po menininkų bei politikų priekaištų, koordinatorė kelintą kartą pakartojo: „Tai yra projekto vadovo problema. Kodėl aš turėjau tai daryti anksčiau?“
„Santarvės“ žiniomis, už metus truksiančio projekto koordinavimą biudžete numatyta apie 7 tūkst. litų.
„Administravimo atlyginimas skiriamas tiems, kurie gauna laiškelius ir mums juos persiunčia. O menininkai turi už dyką generuoti idėjas, aukoti savo laiką, plius taip organizuojamas darbas, kad viskas vyksta urmu paskutinę minutę,“ – replikavo poetė R. Čergelienė.

IŠ GEROS VALIOS
Projekto dalyviai diskutuoja, kodėl tarptautiniam kultūros projektui vadovauja su kultūra nesusijęs žmogus (D. Grygolaitienė baigusi vokiečių filologijos studijas – K. V.).
Kas Projektų valdymo skyriaus vedėją išrinko projekto koordinatore, pasitarimo metu pasiteiravo ir meras V. Džiugelis.
„Tikrai nenorėjau koordinuoti. Čia kultūrinis projektas, ir tikrai norėjau, kad jį koordinuotų kultūros skyrius. Kadangi mes su Saldum bendradarbiaujame labai seniai, aš sutikau iš geros valios. Kuriam čia būtų galima uždėti?“ – atsakė Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu koordinatore patvirtinta D. Grygolaitienė.
Po susitikimo Kultūros skyrius visgi darbo gavo: šią savaitę jau buvo sudaryta darbo grupė, kuriai paskirta vadovauti skyriaus vedėja Angelė Rupkutė.
„Projekto koordinatorė yra Dalia Grygolaitienė, o darbo grupei, kuri susideda iš fotografų, literatų, šokėjų ir kitų, vadovausiu aš. Kaip man pavyks, nežinau. Mano atsakomybė prasideda nuo dabar, kada prasidėjo tikras darbas,“ – „Santarvei“ paaiškino A. Rupkutė.
Pasiteiravus, ar už darbą ji gaus atlyginimą, vedėja prisipažino nežinanti.

DĖL PIRKINIŲ NESITARĖ
Bendras kultūros projekto biudžetas – per 177 tūkst. litų, Mažeikių rajono savivaldybės indėlis – beveik 27 tūkst. litų. Už šiuos pinigus trijuose rajonuose vyks seminarai, dalyviams perkamas reikalingas inventorius. Mažeikiškiams – skaitmeninis fotoaparatas, nešiojamasis kompiuteris, multimedija, projektorius.
Projektų valdymo skyriaus vedėja ir projekto koordinatorė D. Grygolaitienė „Santarvei“ vakar patvirtino, kad viešieji pirkimai jau beveik baigti. Tačiau apie pirkinius mažeikiškiai menininkai nieko nežino – su projekto dalyviais, ko jiems reikėtų, tartasi nebuvo.
„Kaip jūs žinote, ko mums reikia? Perkant reikėtų žinoti, kokio aparato reikia seminarą vedančiam žmogui,“ – klausė modernaus šokio seminarą turėsianti vesti Jelena Legenzovienė, Choreografijos mokyklos pedagogė.
„Taigi mes specialistai, jūs tik mums teikiate visokeriopą pagalbą,“ – antrino Dailės mokyklai vadovaujantis Z. Steponavičius.
„Ne jie organizuoja seminarus. Juos organizuosime mes, ir mes turime pateikti, kokiomis priemonėmis mes tą seminarą organizuosime,“ – į priekaištus atsakė projekto koordinatorė D. Grygolaitienė.

DALYVAUJA BENDRUOMENĖ
Visai kitokia situacija pas projekto partnerius Telšių rajone. Nevarėnų seniūnė Vilma Šakienė „Santarvę“ patikino, kad bendruomenė dalyvauja sprendžiant, ką reikia įsigyti.
„Taip iškart buvo sutarta su direktoriumi (Telšių savivaldybės administracijos direktoriumi – K. V.). Labai norėjome atnaujinti kultūros centrą. Mes niekada negautume lėšų nusipirkti centro salei šiuolaikinių kėdžių, niekada nepasidarytume scenos apšvietimo,“ – seniūnė džiaugėsi iš Europos Sąjungos ateinančia parama.
V. Šakienė pasakojo, kad nesklandumų, kaip ir visur, būna, bet didelių problemų nesą. Ji sakė esanti projektų „fanė“, siekianti, kad į projektą įsijungtų kuo daugiau žmonių.
„Svarbu, kad nebūtų tas projektas padėtas į stalčių. Parašyti projektą nėra lengva, koordinuoti ir idėjas vykdyti – taip pat. Tikrai nenorėtume, kad juo tiesiog kas nors pasinaudotų, – tikino Nevarėnų seniūnė ir pridūrė: – Pasakykite jiems, kad nesipyktų, o kibtų į darbus. Gražiai dirbkime, ir viskas bus gerai.“
Nuotr. Sigito STRAZDAUSKO ir iš redakcijos archyvo.: Po R. Čergelienės viešo pareiškimo kritikos ietys smigo į projekto koordinatorę D. Grygolaitienę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto