Tinklalaidės „Greta“ kūrėjams įdomiausias dalykas – bendrauti

Podkasto „Greta“ kūrėjai Marius ir Justinas – geri draugai, sugalvoję, kad jų pokalbių galėtų klausytis ir kiti žmonės. Nuotr. iš tinklalaidės „Greta“ archyvo

Antradienį senamiesčio parke vykusio „Mažeikių miesto pikniko 2020“ viena iš sudedamųjų dalių – pokalbiai jaunimui įdomiomis temomis.
Pokalbius su dviem pašnekovais – mažeikiškiu archeologu Simonu Sprindžiu, apkeliavusiu pasaulį, ir grupės „Baltasis kiras“ lyderiu Tautvydu Augustinu vedė Marius Kazlauskas ir Justinas Viskantas.
Šie du jauni mažeikiškiai jau beveik metus kuria ir transliuoja podkastą, lietuviškai – tinklalaidę, pavadintą „Greta“.

Podkasto ir tinklalaidės sąvoka

Podkastas arba kitaip – tinklalaidė – tai internete patalpinti ir klausytojų, žiūrovų prenumeruojami garso arba vaizdo įrašai. Tinklalaidėmis gali būti tiek tradicinės televizijos bei radijo laidų įrašai, patalpinti internete, tiek turinys, sukurtas išskirtinai interneto vartotojams. Kiekvienas podkastas yra sudarytas iš atskirų dalių (epizodų) serijos ir gali būti prenumeruojamas.
Mažeikiškiai M. Kazlauskas ir J. Viskantas pirmąjį podkasto „Greta“ epizodą įrašė 2019 metų gruodžio mėnesį, o į eterį išleido šių metų sausio pradžioje. Per bemaž aštuonis mėnesius vaikinai yra įrašę daugiau nei 30 epizodų.
Ne vienam gali kilti klausimas, kodėl tinklalaidę jie pavadino „Greta“.
Žodis „Greta“ turi keletą reikšmių. Jis reiškia moterišką vardą. Būti greta reiškia būti šalia. Be to, greta – tai ir eilė, būrys. Tokį daugiaprasmį ir greitai įsimenantį pavadinimą tinklalaidei sugalvojo vienas jos kūrėjų.

Kalbina įdomius žmones

Dažniausiai epizoduose Justinas ir Marius kalbina įdomius, išskirtines profesijas įgijusius, aktyvų laisvalaikį propaguojančius, įdomiau nei daugelis mąstančius žmones.
Jie yra kalbinę parašiutizmo instruktorių, mokytoją, krepšinio komandos ir bėgikų klubo įkūrėjus, studijas užsienyje pasirinkusią ir metusią merginą, televizijos laidų redaktorių ir dar daug įvairių žmonių.
Žodžiu, mažeikiškiai ieško savo veikla bei mintimis iš daugumos išsiskiriančių pašnekovų. Tačiau yra ir epizodų, kuriuose jaunimui aktualias temas tinklalaidės kūrėjai gvildeno kalbėdamiesi dviese arba su pašnekovais, kurie ne pasakojo apie savo veiklas, o diskutavo su vedėjais.

Abu turėjo tą pačią idėją

Tinklalaidės kūrėjus „Santarvė“ kalbino atskirai, tačiau kai kurios pašnekovų mintys, kad ir išsakytos skirtingais žodžiais, kartojosi. O tai liudija, kad M. Kazlausko ir J. Viskanto kūrybinis duetas yra gerai „susigrojęs“ ir abu vaikinai mąsto panašiai.

Kūrybinio dueto nariai sako, kad per tą laiką, kai kuria tinklalaidę, išmoko
daug naujų dalykų ir įgijo drąsos kalbinti žmones. Nuotr. iš tinklalaidės „Greta“ archyvo

Ir Marius, ir Justinas sakė, kad abu yra geri draugai. Anksčiau jie dažnai susitikdavo pasikalbėti įvairiose Mažeikių kavinėse. Per tuos pokalbius nuskambėdavo ir mintis, kad įdomu būtų kurti podkastą.
„Prieš porą metų su Justinu nuėjome į vieną tokią vietą ir joje pamatėme studiją. Pradėjome kalbėtis, kad čia būtų šauni vieta tinklalaidei kurti. Tuo metu ir Lietuvoje, ir užsienyje tinklalaidės jau buvo „ant bangos“. Na, bet pasikalbėję nutarėme, kad idėją įgyvendinsime kada nors, kai bus tinkamesnis laikas ir aplinkybės“, – prisiminė Marius.

Sulaukė pritarimo ir palaikymo

Paskui Mariaus gyvenime buvo etapas, kai jis išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. Ten būdamas turėjo nemažai laisvo laiko. Jam kildavo visokių idėjų apie tai, kokiomis temomis tinklalaidėje būtų galima kalbėti, kokių žmonių būtų galima pasikviesti pokalbiams.
Visa tai Marius užsirašydavo, o grįžęs į Mažeikius parašė žinutę radijo stoties „Mažeikiai.FM“ vadovui Robertui Jokubauskui. Žinutėje jis trumpai pristatė idėją – savo ir bičiulio norą kurti podkastą ir paklausė, ar nebūtų galimybės įrašus daryti šioje radijo stotyje.
„Mus pakvietė atvykti pasikalbėti apie tai, ką esame sumanę. Kai nuvažiavome, nustebome, nes tikrai nesitikėjome, kad viskas bus taip paprasta. Robertas iš karto parodė visą įrangą, leido kad ir tuoj pat sėstis ir įrašinėti. Be to, jis pasakė, kad mūsų podkastą transliuos ir radijo stočių „Mažeikiai.FM“, ir Marijampolės radijo stoties „Kapsai“ bangomis“, – prisiminė pašnekovas. Tinklalaidės „Greta“ epizodų klausytis ir juos stebėti galima ir per minėtas dvi radijo stotis, ir „Youtube“ bei „Spotify“ platformose, ir socialiniame tinkle „Facebook“.

Augino ir klausytojai

Vaikinai sako, kad tinklalaidę „Greta“ nuo pradžios iki pabaigos kuria patys. Jie patys kviečia įrašui pašnekovus, sugalvoja temas. Patys veda pokalbius, juos filmuoja, daro garso įrašus. O paskui patys montuoja garso ir vaizdo medžiagą, patalpina ją į interneto platformas.
Norint visa tai atlikti, reikia išmanyti daug dalykų. Kaip sakoma, jiedu vienu metu turi būti ir vadybininkai, ir vedėjai, ir techniniai darbuotojai.
Vis dėlto savo didžiausiu mentoriumi ir Marius, ir Justinas įvardijo R. Jokubauską, kuris nepabijojo į radijo stotį įsileisti jaunuolių, suteikė jiems galimybę darbuotis su garso įranga.
„Robertas yra tas žmogus, kuris parodė, kaip radijuje reikia dirbti ir ko nedaryti. Jis iš pradžių mus prižvelgdavo, po tinklalaidės įrašymo pasakydavo pastabų dėl mūsų kalbėsenos. Į tas pastabas stengdavomės atsižvelgti. O kitas dalykas tas, kad mus augino ir patys klausytojai. Nemaža dalis tinklalaidės klausytojų yra mūsų pažįstami. Susitinki, kalbiesi ir žmogus pasako, kas galėjo būti kitaip, ką ir kurioje vietoje reikėjo pasakyti, o kur galbūt patylėti“, – apie tai, kad konstruktyvi kritika padeda augti, kalbėjo J. Viskantas.

Jaudulio yra, bet jis nugalimas

Pašnekovas sako, kad kai tik pradėjo įrašinėti tinklalaidę, jaudulio būdavo daug.
Vis dėlto laikui bėgant vaikinai išmoko prisitaikyti prie pašnekovų. Išmoko greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie įrašų metu iškylančių situacijų arba jų išvengti. Patys išdrąsėję, jiedu ir savo pašnekovus dabar sugeba padrąsinti, „įvesti“ į pokalbius, sumažinti įtampą.

Marius ir Justinas aktyviai dalyvauja Mažeikių jaunimo veiklose. Nuotraukoje – akimirka iš prieš keletą metų vykusios jaunimo konferencijos. Nuotr. Kazio Paulausko

„Dabar jau esame pripratę prie studijos ir jaučiamės ten kaip namie. Tačiau prisiminus pirmuosius pokalbius, tai tada tikrai buvo visko. Pirmojo epizodo mes iš viso nepaleidome į eterį. Atsimenu, kalbėjomės apie tai, kokie čia mūsų planai, ką kalbinsime, ir visą tą pokalbį įrašinėjome. Kai dabar įsijungi ir pasiklausai, pasidaro gėda, nes šnekant įrašui ir balsai drebėjo, ir liežuviai pynėsi“, – juokėsi M. Kazlauskas.

Niekada nežinai, kaip bus

Vis dėlto tinklalaidės kūrimą ir Justinas, ir Marius apibūdina kaip procesą, kurio metu nežinai, kas ir kaip gali nutikti.
Pavyzdžiui, jei įprastai gyvenime pažįstamą žmogų žinai kaip gana šnekų, atvirą, tai nereiškia, kad toks pat šnekus jis bus ir atsisėdęs prie mikrofono įrašų studijoje. Būna, kad įjungus mikrofonus net ir patys drąsiausi, kalbiausi pašnekovai sutrinka, ima strigti jų kalba, jie ima labai dažnai kartoti tam tikrus žodžius ir panašiai.
O būna ir taip, kad pašnekovai bei temos, iš kurių podkasto vedėjai labai daug nesitiki, labai nustebina. Vienas iš pavyzdžių – Mariaus bei Justino pokalbis su mokytoja, sulaukęs didžiulio klausytojų ir žiūrovų dėmesio. Tokio didžiulio pokalbio, kurio pagrindinė tema buvo švietimo aktualijos, peržiūrų ir perklausų kiekio vaikinai nesitikėjo.

Pasiilgs įprastų dalykų

J. Viskantas šiemet baigė Merkelio Račkausko gimnaziją ir tapo garbės gimnazistu. Netrukus jis pradės studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete, todėl pokyčių bus ir tinklalaidėje „Greta“. Tačiau kol kas apie permainas ir ateities planus vaikinai daug nepasakojo.

Rugsėjo 1-ąją vykusio „Mažeikių miesto pikniko 2020“ metu Justinas (pirmas iš kairės) ir Marius (antras iš kairės) kalbino mažeikiškį Simoną Sprindį. Autorės nuotr.

„Po epizodų įrašinėjimo emocijos visada yra pačiame aukščiausiame lygyje – esame laimingi, pakylėti, besišypsantys. Bet turime su Mariuku tradiciją visada aptarti, kaip sekėsi įrašinėti, kaip klostėsi pokalbis.
Labiausiai pasiilgsiu tos rutinos: žinojimo, kad šiandien įrašinėsim, bendrausim su įdomiais žmonėmis, kuriuos pasikvietėm į jau pažįstamą studiją. Pasiilgsiu ir tų aptarimų“, – kalbėjo J. Viskantas.
Pašnekovas įsitikinęs, kad blogų ar gerų pašnekovų nebūna. Tačiau tai, kiek ir ko pašnekovas papasakos, ar atsivers, labai priklauso nuo juos kalbinančių žmonių gebėjimo paklausti, „užvesti“ pašnekovą ant kelio.
„Turbūt esminis dalykas yra, kad pašnekovų būtų. Jei bus jų, tai viskas bus gerai“, – mintimis pasidalijo J. Viskantas.

Įgijo naujos patirties

„Mažeikių miesto pikniko 2020“ metu vykę du gyvi tinklalaidės „Greta“ kūrėjų ir jų pašnekovų pokalbiai buvo tiesiogiai transliuojami Mažeikių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos „Facebook“ profilyje. Be to, šie du pokalbiai buvo įrašyti ir taps tinklalaidės epizodais.
Marius ir Justinas sako, kad pokalbiai parke su S. Sprindžiu ir T. Augustinu, stebint būriui pikniko dalyvių, jiems buvo nauja patirtis.
„Pirmą kartą vedėme gyvą pokalbį ir pirmą kartą jis buvo įrašinėjamas ne studijoje, o viešojoje erdvėje, stebint būriui žmonių. Su Mariumi sakėme, kad dėl tokių akimirkų ir kuriame tinklalaidę. Labai smagu būti, kalbėtis ir jausti klausytojų, žiūrovų skleidžiamas emocijas“, – sakė Justinas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto