Verslo ir turizmo informacijos centro ateitis – miglota

Mažeikių verslo ir turizmo informacijos centras metus negauna finansavimo iš Ūkio ministerijos. Antrosios dalininkės – Savivaldybės skiriamų lėšų užtenka tik „vegetuoti“. Savivaldos atstovų tokia padėtis netenkina, todėl jie nutarė visą valdžią perimti į savo rankas.
Centro vadovas sako, kad šalyje šiuo metu vykdoma verslo centrų naikinimo politika.


NEGAUNA FINANSAVIMO
Rajono politikai nusprendė perimti Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro dalininkės – valstybės teises. Jau metai, kaip Ūkio ministerija centro išlaikymui neskiria nė cento.
Nors praėjusiais metais ministerija buvo įsipareigojusi skirti nuo 90 iki 120 tūkstančių litų, centras sulaukė tik 35 tūkstančių litų už pirmąjį ketvirtį.
Antrasis dalininkas – Savivaldybė pernai centrui skyrė 116 tūkstančių litų, šiemet – šiek tiek daugiau nei 91 tūkstantį.
Ūkio ministerija skelbia, kad finansavimo neskiria dėl sumažėjusių nacionalinių lėšų verslo projektams. Be to, verslo informaciniai centrai nevykdo valstybės deleguotų funkcijų, todėl valstybės buvimas šių įstaigų dalininke nebūtinas.
„Todėl ir keliamas klausimas – ar likviduoti šią įstaigą, ar perimti valstybės dalį, kurios nefinansuoja Ūkio ministerija. Ten yra labai didelė problema“, – „Santarvei“ tvirtino Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.

NEMATO TEIKIAMOS NAUDOS
Anot Savivaldybės atstovų, Ūkio ministerija vienus verslo informacijos centrus užsimojo panaikinti dėl to, kad blogai dirba, iš kitų – atimti juridinį savarankiškumą ir sujungti į eksportui skatinti kuriamą instituciją „Eksportuojanti Lietuva“.
B. Kryžiaus žiniomis, parengtos trys šios institucijos veiklos koncepcijos, tačiau nė vienos jų nėra pradėta įgyvendinti nei šalies, nei Mažeikių verslo centre. Savivaldybės atstovai ir rajono politikai prisipažino nenorėję centro atiduoti „Eksportuojančiai Lietuvai“.
Esą verslo informacijos centrai sunkmečiu kaip tik turėtų išlikti, skatinti vietos verslumą, turizmą, informuoti, kaip palengvinti pradedančiojo verslininko naštą.
Tačiau to šiandien Mažeikiuose nesą.
„Dabar mes apsiribojame keletu seminarų, kad tik išlaikytume savo uodegytes, grubiai tariant. Jie tiesiog daro projektukus, iš Europos Sąjungos gauna pinigėlių. Mes, kaip asociacija, atskirai ką organizuojame, jie – atskirai. Nematau junginio, kuris padėtų verslininkams“, – „Santarvei“ situaciją komentavo politikas ir Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Kęstutis Bartkevičius.

PADĖTIS NETENKINA
Kai kurių rajono politikų teigimu, šiandien centras yra „nei nuleistas, nei pakartas“. Be dalininkų sutarimo jo neįmanoma likviduoti, o negaudamas dalies finansavimo, centras negali atlikti savo funkcijų. Šių metų centro veiklos sąnaudos sudaro daugiau nei 200 tūkstančių litų. Įstaiga pati per metus uždirba apie 20 tūkstančių litų.
Perėmusi dalininkės teises Taryba galės spręsti, ką toliau daryti su centru – likviduoti, reorganizuoti, sujungti su kita panašaus pobūdžio viešąja įstaiga, deleguoti naujų funkcijų.
„Kadangi sunkmetis, jis (centras – N. B.) susispaudęs išgyvena ir iš gerokai mažesnės sumos. Bet mūsų negali tenkinti tai, kad centras gyvena bado dieta. Geri darbuotojai su tokiais atlyginimais negali dirbti“, – patikino B. Kryžius ir pridūrė, kad dalininkų teisių perėmimas iš Ūkio ministerijos gali užtrukti. Viešųjų įstaigų dalininkų teisių perėmimo nereglamentuoja įstatymai.

VYKDO NAIKINIMO POLITIKĄ
Septynerius metus veikiančio Mažeikių verslo ir turizmo informacijos centro vadovas Pulgis Lumpickas įsitikinęs, jog šalyje vykdoma verslo informacijos centrų naikinimo politika. Beveik pusė centrų jau bankrutavo, iš 49 likę 28.
„Centrų tinklas šalyje jau sunaikintas. Mes šiaip taip laikomės. Bet jei pinigų neatsiras, ir centrų neliks. Gyvename blogai. Nėra kuo girtis. Jeigu vienas dalininkas pabėgo, tai ir pinigai pabėgo. Kol kas darbuotojus sulaikėme, didelių įsiskolinimų neturime. Buhalteriškai mes dirbame nuostolingai, kadangi išleidžiame daugiau negu gauname“, – apgailestavo įstaigos, turinčios apie 30 tūkstančių litų skolų, direktorius.
Pašnekovas sako, kad klausimas dėl verslo centrų naudos bei veiklos šalyje iškildavo visuomet, kai tik keisdavosi valdžia. Kiekviena jų centrų funkcijas suprato vis kitaip – vieni norėjo centrus padaryti savo raštvedžiais, kiti – pasodinti savus žmones.
„Dabar valdžia kaip alternatyvą vietoj mūsų pateikė „Eksportuojančią Lietuvą“. Bet eksportuoja stambusis verslas, o mes esame reikalingi mažiukams. Sugriovė seną sistemą, o naujos taip ir nesukūrė. Mums viskas buvo aišku, iki tų naktinių perversmų buvome naudingi“, – priekaištų vykdomai politikai neslėpė direktorius.

KALTINIMAI SUBJEKTYVŪS
P. Lumpickas neslepia dėl lėšų trūkumo negalįs įvykdyti visų Verslo ir turizmo informacijos centrui numatytų funkcijų. Centras neberengia vadybos bakalauro kursų, nemokamai turėtų organizuoti mokymus, seminarus. Dabar veltui teikiamos tik verslo konsultavimo paslaugos.
„Šiaip visas funkcijas vykdome, klientas nejaučia sunkumų. Žmonės aptarnaujami kaip ir anksčiau. Mūsų yra didžiulis įdirbis. Kabinamės ir toliau, dar nesiskirstome. Kiek žmonių, tiek ir nuomonių, kad neatliekame savo funkcijų. Antras dalykas, pažiūrėkite, kas šneka, – tai labai subjektyvu“, – svarstė centro, kuriame įkurtos keturios darbo vietos, vadovas.
Anot pašnekovo, Tarybai perėmus dalininko teises, įstaiga nebevykdys Ūkio ministerijos primetamų funkcijų, kurios dažnai būdavo „popierius dėl popieriaus“. Esą svarbiausia, kad ateityje apsisprendus dėl centro veiklos, būtų išnaudojamas darbuotojų potencialas.

LIKVIDUOTI NENORĖTŲ
Nors Tarybos nariai sutinka, kad dabar įstaiga nėra nei likviduojama, nei normaliai veikianti, pabrėžia neturį noro jos likviduoti.
„Nenorime prarasti centro dėl investuotų pinigų. Vienas būdas, kaip išlaikyti centrą, perimti valstybės teises. Manyčiau, kad turėti verslo centrą mieste nebus prastai. Jo teikiamos paslaugos mane tenkina, ne kartą ten dalyvavome mokymuose, susitikimuose“, – nuomonę dėl centro veiklos išsakė Savivaldybės Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininkas Gintautas Šmaižys. Verslininkas pastebėjo, kad kaltinimai centrui dėl blogai vykdomų funkcijų nepagrįsti. Centro darbuotojai atlieka tokias funkcijas, kokios jiems „nuleistos“ iš viršaus.

SIŪLĖ NESKUBĖTI
Verslininko ir politiko K. Bartkevičiaus neįtikino argumentai, kodėl reikia taip skubėti iš Ūkio ministerijos perimti Verslo ir turizmo informacijos centro dalininko teises.
„Mano nuomone, tie sprendimai kol kas nėra pamatuoti. Galbūt nebus taip blogai, atsigausime, ateis finansavimas, o mes jau priėmę sprendimą… Gal reikėjo padirbėti lobistams, pavažiuoti, pasižiūrėti, kaip kituose rajonuose tie dalykai vyksta. Išperkant tą dalį Ūkio ministerija dar mums pasakys: susimokėkite“, – „Santarvei“ teigė K. Bartkevičius, nors mėnesiui siūlęs atidėti šį Tarybos sprendimą.
Politiko manymu, prieš nusprendžiant perimti centrą, reikėjo sudėlioti prioritetus, ką jis dirbs, kas gali būti jo dalininkas, nes reikės išlaikyti patalpas.

PASIRAŠĖ SUSITARIMĄ NEGRIAUTI CENTRŲ
Kad Savivaldybės Tarybai nereikėjo taip skubėti, „Santarvei“ pabrėžė ir verslo centrų asociacijos pirmininkas Donatas Žiogas. Esą praktika rodo, kad tos savivaldybės, kurios prisiėmė dalininko teises, centrus likviduoja. Tiesa, centrų, kurių dalininko teises savivaldybės atidavė Ūkio ministerijai, finansinė padėtis taip pat nepagerėjo.
„Ir taip, ir taip yra blogai. Bet sprendimai vis tik bus priimami Ūkio ministerijoje, kuri su Smulkiojo ir vidutinio verslo taryba pasirašė memorandumą, kad verslo centrų sistema šalyje neturi būti griaunama. Tai užfiksuota ir nacionalinio susitarimo protokole“, – akcentavo asociacijos pirmininkas.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Mažeikių verslo ir turizmo informacijos centras buvo iškilmingai atidarytas 2004 metų birželį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto