Židikai iškilmingai paminėjo 460-ąjį miestelio gimtadienį

Miestelio 460 m. jubiliejinė šventė prasidėjo himnu Židikams, jį atliko
mažieji kultūros centro dainorėliai.
Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Praėjusį savaitgalį Židikuose tradiciškai buvo švenčiamos Oninės. Tiesa, šiais metais jos buvo iškilmingesnės, nes kartu buvo paminėtas ir Židikų miestelio 460 metų jubiliejus.
Susitikti su kraštiečiais atvyko nemažai žmonių, kurie anksčiau gyveno, dirbo ar mokėsi Židikuose. Miestelio jubiliejaus proga atidaryta paroda „Kartas sujungianti fotografija“, kuri visą mėnesį lankytojus nukels į praeitį, supažindins su dabartiniais Židikais.

Jaučiama žemaitiška dvasia

Šventės organizatoriai mano, kad Židikų miestelio jubiliejinis gimtadienis buvo ypatingas dėl čia organizuotų kultūrinių, sportinių ir pramoginių renginių.
„Jų metu buvo jaučiama stipri žemaitiškumo dvasia, židikiškių vienybė. Buvo atskleistas vietos gyventojų gebėjimas džiaugtis ir didžiuotis savo miesteliu. Visa tai pasiekta darbščių, atsakingų, kūrybingų ir veiklių žmonių dėka“, – socialiniame tinkle rašė Vida Abrasonienė, laikinai einanti Židikų kultūros centro direktoriaus pareigas.

Koncertuoja Židikų kultūros centro atlikėjos. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Židikiškė pasidžiaugė, kad į miestelio jubiliejų atvyko daug kraštiečių.
„Kai kurių net nėjo pažinti. Labai pasikeitę vaikai, užaugę anūkai. Atvyko ne tik tie, kurie kadaise čia gyveno, bet tik lankė mokyklą. Smagu buvo visiems susitikti“, – „Santarvei“ sakė V. Abrasonienė.

Sujungė į vieną šventė

Kultūros centro vadovės teigimu, taip istoriškai sudėliojo, kad vos tik atšventus Onines po poros savaičių minimas ir Židikų miestelio gimtadienis.
Pirmasis Židikų vardo paminėjimas siejamas su 1560 m. rugpjūčio 7 d. šiaurės vakarų Žemaitijos dalies matavimo valakais schema.
„Sudėjome dvi šventines datas į vieną. Kraštiečiai juk nevažiuos du kartus į Židikus. Todėl buvo nuspręsta abi šventes atšvęsti vienu metu“, – pasakojo V. Abrasonienė.
Šventinei programai židikiškiai pradėjo ruoštis nuo metų pradžios. Sausio ir vasario mėnesiais buvo susitarta su atlikėjais. Organizatorius šiek tiek išgąsdino karantinas, tačiau planų keisti nereikėjo.
„Buvo minčių Židikų miestelio jubiliejaus proga surengti konferenciją, tačiau pagalvojome, kad gali susirinkti pernelyg daug žmonių, kurių nesutalpinsime. Todėl apsiribojome fotografijų paroda ir paskaita apie miestelyje gyvenusių žydų istoriją“, – sakė V. Abrasonienė.

Prisiminė istoriją

Kultūros centro vadovė sakė, kad parodos lankytojų skaičių vis dėlto teko kontroliuoti – stebėti, kad vienu metu į patalpas nesueitų per daug žmonių.
„Tie, kurie nespėjo per šventę apžiūrėti fotomenininko Gedemino Januškos fotografijų parodos „Kartas sujungianti fotografija“, tam laiko dar turės visą mėnesį“, – informavo V. Abrasonienė.
Renginio organizatorių teigimu, didelio dėmesio susilaukė Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojo Dainiaus Stasio paskaita „Židikų miestelio žydų kahalas“.

Susitikti su kraštiečiais atvyko nemažas būrys žmonių, kurie kadaise gyveno, dirbo, mokėsi Židikuose. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

„Tokią temą pasirinkome, nes miestelis garsėjo prekybininkais, kurių nemažą dalį sudarė žydai. Yra didesnės ar mažesnės Židikų istorijos sąsajos su žydais. Todėl buvo įdomu pasiklausyti apie jų gyvenimą prieš daugelį metų“, – kalbėjo V. Abrasonienė.

Ir šventė, ir meldėsi

Be kultūrinių renginių, šeštadienį vyko ir bendruomenių krepšinio turnyras seniūnijos taurei laimėti, kitos sporto rungtys. Susirinkusiems prisistatė seniūnijos bendruomenių „Onutės“.
Vakarą užbaigė šventinis koncertas. Jį dovanojo Židikų kultūros centro šokėjai, dainininkai ir muzikantai, svečiai iš kitų seniūnijų, populiarios grupės.
Sekmadienio rytą Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios. O vidurdienį tikintieji rinkosi ir į Židikų kapinių koplyčią. Prieš 90 metų čia amžinojo poilsio atgulė garsi lietuvių rašytoja Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana, kurios atminimą židikiškiai gerbia ir įvairiais būdais puoselėja.
Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*