Dagiškiai sunerimę dėl mokyklos likimo

Į Dagių pradinę mokyklą rinkosi sunerimę mokinių tėvai. Susitikti su jais atvyko Mažeikių savivaldybės administracijos švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus, vyresnioji specialistė Ana Kelpšienė.
Susitikime buvo diskutuota dėl tolesnio mokyklos likimo: Dagių pradinę pagal mokyklų optimizavimo planą numatyta uždaryti arba paversti Sedos Vytauto Mačernio vidurinės mokyklos skyriumi.MOKINIŲ SKAIČIUS NESIKEIS
Dagių pradinėje mokykloje šiuo metu mokosi 19 moksleivių. 20 metų čia dirbanti mokytoja, atsakinga už mokyklos ūkinę veiklą Gedruda Butavičienė įsitikinusi, kad ateityje mokinių skaičius taip pat nesikeis: vietoj mokyklą baigusių keturių ketvirtokų į mokyklos suolą nuo rugsėjo pirmosios atsisės tiek pat pirmokų.
Neprognozuojama tik tai, jei kas nors iš moksleivių tėvų su savo vaikais išvažiuotų laimės ieškoti į užsienį.
Mokykloje dirba 8 darbuotojai.

MOKYKLOS VERČIAMOS SKYRIAIS
Švietimo skyriaus vedėjas A. Stonkus iškart ramino susirinkusiuosius sakydamas, kad švietimo darbuotojų tikslas – pradinę mokyklą išlaikyti kuo arčiau mokinių namų.
Geriausias variantas, kurį siūlė vedėjas – paversti mokyklą Sedos Vytauto Mačernio pagrindinės mokyklos skyriumi. Likimas tapti kitų mokyklų skyriais laukia visų mažakomplekčių kaimo pradinių mokyklų, išskyrus Auksūdžio, Gudų ir Šerkšnėnų, kur mokinių skaičius yra didelis.
Kitų mokyklų skyriais jau yra tapusios Žibikų, Leckavos ir Urvikių mokyklos.

IŠLAIKYTI PRITRŪKTŲ LĖŠŲ
Savarankiška mokykla Dagių pradinė negali likti dėl asignavimų trūkumo. Vedėjas kalbėjo, kad pagal Biudžetinių įstaigų įstatymą, mokykla privalo turėti direktorių. Jei mokytoja G. Butavičienė taptų mokyklos vadove, jai būtų sumažintas pamokų krūvis ir prireiktų dar vieno pedagogo. Todėl kitiems mokslo metams mokytojų atlyginimams pritrūktų mokinių krepšelio lėšų, juolab kad nuo rugsėjo bus keliami mokytojų atlyginimai.
Kita vertus, mokykla, netekusi savarankiškumo statuso, atsidurtų nuolatinio prašytojo vaidmenyje.

IEŠKOS BENDROS KALBOS
Kad mokykla taptų Sedos vidurinės skyriumi, dagiškiai nenori sutikti. Jie nuogąstauja, kad tuo atveju laikui bėgant mokykla gali būti išvis panaikinta, o moksleiviai turės mokytis Sedoje.
Taip rajone yra atsitikę su kažkada buvusiomis Račalių ir Lūšės pradinėmis mokyklomis.
Švietimo skyriaus vyresnioji specialistė A. Kelpšienė susirinkusiesiems sakė, kad Sedos V. Mačernio mokyklos direktorė savarankiškai nuspręsti dėl Dagių mokyklos skyriaus negalėtų, kadangi tokį sprendimą gali priimti tik Savivaldybės taryba, pritarus rajono Švietimo, kultūros ir sporto komitetui.
Dalyvavusieji susirinkime nutarė patys kreiptis į Sedos V. Mačernio vidurinės mokyklos direktorę Genoveitą Gricienę ir išklausyti jos pozicijos šiuo klausimu.

BENDRUOMENĖ NETURĖTŲ KUR RINKTIS?
Dėl Dagių pradinės mokyklos likimo sunerimę ir kaimo bendruomenės nariai. Bendruomenės pirmininkas Donatas Jucius ir mokykloje dirbanti jo pavaduotoja Vilma Pocienė teigė, kad, įsteigus Dagiuose mokyklos skyrių, jie nebeturėtų garantijų, kad ir toliau galės naudotis mokyklos patalpomis kaip pagrindiniu bendruomenės susirinkimų centru.
Bendruomenės žmonės niekada neatsisako padėti mokyklos darbe, patys tvarko jos patalpas. Bendruomenei nuolat vienaip ar kitaip padeda Sedos seniūnas Stasys Keleris. V. Pocienė sakė, kad ir koks liktų mokyklos statusas, jie vis tiek ir ateityje prašytų seniūnijos paramos.
Seniūnas mano, kad, panaikinus Dagių mokyklą ir įsteigus čia skyrių, jis nebegalėtų kištis į kitų šeimininkų reikalus.

PADĖTI ŽADA SENIŪNAS
Švietimo skyriaus skaičiavimais, jei mokykla liktų savarankiška, pedagogų atlyginimams kitąmet pritrūktų apie 4 tūkstančių litų. Seniūnijos vadovas S. Keleris pasiūlė ieškoti visų įmanomų būdų, kaip išlaikyti Dagių mokyklos savarankiškumą.
Seniūnas su mokyklos problemomis pasiryžęs supažindinti ministeriją, susitikti su valdžios atstovais, Seimo nare Audrone Pitrėniene. S. Keleris sakė net sutinkąs parašyti Švietimo skyriui raštą, patvirtinantį apie seniūnijos finansinę pagalbą mokyklai.
Švietimo skyriaus vadovas įsitikinęs, kad ir suradus finansavimo šaltinius būtų sunku juos panaudoti, nes švietimo finansavimo metodika yra gana sudėtinga, tai reglamentuoja Švietimo ir mokslo ministerijos dokumentai. A. Stonkus būgštavo, kad ieškodami geriausio mokyklos išsilaikymo varianto ir atsisakydami tapti skyriumi, rudenį dagiškiai gali sužinoti, kad mokykla išvis uždaroma.

IEŠKOS IŠEITIES
Po ilgų diskusijų nutarta, kad visi ieškos geriausio varianto. Švietimo skyriaus specialistai yra už tai, kad mokykla Dagiuose išliktų.
Tėvai ir mokyklos darbuotojai pasiryžę išlaikyti savarankiškos mokyklos statusą. Bendruomenės vadovai nusiteikę sutikti su Švietimo skyriaus siūlymu steigti Dagiuose Sedos V. Mačernio vidurinės mokyklos skyrių, jei gaus šios mokyklos direktorės garantijas, kad mokykla išliks ir jie toliau galės tęsti savo veiklą naudodamiesi jos patalpomis.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto