Fizinė kultūra – pliusas sveikatos naudai

Fizinis aktyvumas gali pristabdyti skubantį laiką, tvirtina įvairių individualių sporto šakų treneriai. Jie mano, kad kiekvienas žmogus privalo pagalvoti ir pasirinkti, kokia sporto šaka jam prie širdies ir kuri iš jų duotų daugiausiai naudos.
Gydytojai teigia, kad fizinė kultūra (o ne sportas) yra sveikatos pagrindas.


SVARBU GERAI
PRALEISTAS LAIKAS
Kvėpavimas, ištvermė, gera savijauta – tokius bėgimo privalumus išvardijo lengvosios atletikos trenerė Jolanta Kriaučiūnienė.
„30–40 metų žmonėms, vieną rytą nusprendusiems pradėti bėgioti, galiu patarti tik viena: prieš startą pirmiausia padarykite gerą raumenų apšilimą, keletas nesudėtingų pratimų, ir galima bėgti. Pirmąją dieną rekomenduoju lengvą, apie vieno kilometro distanciją ir, jeigu yra galimybė, ne stadione, o gamtoje. Svarbiausia yra ne greitis, o laikas, praleistas lauke“, – sakė Mažeikių sporto mokyklos trenerė.
Po pirmojo bėgimo galima padaryti nedidelę (geriausia dienos) pertrauką ir vėl apsiauti bėgimo batelius. Bėgimo laiką ir distancijos ilgį specialistė pataria didinti po truputį.
„Svarbiausia – mokėti laikytis ant vandens. Savo malonumui paplaukioti baseine tikrai nereikia gydytojo leidimo – ką čia gali pažeisti? Pirmąkart apsilankius taip pat patarčiau „neužsigrobti“ – plaukimą reikia derinti su pasivaikščiojimu po baseiną, geriausia pirmą kartą nuplaukti kelis šimtus metrų. Kiek šį krūvį didinti, kiekvienas sprendžia individualiai, į baseiną patarčiau vaikščioti kas antrą dieną“, – sakė mažeikiškė plaukimo trenerė Lina Beresnevičienė.
Anot trenerės, plaukimas – viena iš sveikiausių sporto šakų. Čia sportuojama gulima padėtimi, todėl nėra pavojaus nei sąnariams, nei kaulams, labai sveika širdžiai.

SKATINA AZARTĄ
IR EMOCIJAS
Ir jaunam, ir senam. Taip stalo tenisą apibūdino Lietuvos stalo teniso rinktinės treneris Raimondas Jackevičius.
„Šalyje vyksta pirmenybės pagal amžiaus grupes. Yra net aštuoniasdešimtmečių ir vyresnių. Galiu išvardinti šios sporto šakos pliusus: juo gali užsiiminėti bet kokio amžiaus žmogus; tai individualus, nekontaktinis sportas, savo partnerį gali pasirinkti neatsižvelgdamas į amžių ar lytį; žaidimo metu dirba visas kūnas; labai lavinama reakcija. Tai sportas, kuriame ypač lavinamas mąstymas, o tai labai naudinga ir kasdieniame gyvenime“, – sakė specialistas.
Kuo stalo tenisas skiriasi nuo plaukimo, bėgimo ar darbo treniruoklių salėje? Treneris pažymėjo emocinę šio žaidimo pusę: žaidžiant kyla azartas, nėra monotonijos, kai reikia plaukti ar bėgti nustatytą atstumą, o kur dar emocijos po pergalės, kurios pakelia nuotaiką visai dienai.

BŪTINA NEUŽMIRŠTI
VANDENS
Jėgos sporto klubo „Mažeikių švyturys“ treneris Benas Milis drąsina nesiryžtančius pradėti rūpintis savo sveikata: treniruoklių salės nereikia bijoti.
„Pirmą kartą atėjusio žmogaus paklausiame – ar yra kokių nors sveikatos problemų, ką norite savyje pakeisti? Pirmąją treniruočių savaitę (bent tris kartus per savaitę) pavadinčiau tik apžvalga: skiriame pradedančiųjų programą, tai daugiausia pritūpimai su viena štanga, atsilenkimai, pilvo preso tobulinimas ir panašiai. Pirmąją savaitę treniruočių valanda prabėga greitai: pratimai su pertraukomis, mokymais, kaip juos taisyklingai atlikti“, – pasakojo treneris.
Tik po dviejų trijų savaičių, kai žmogus jau yra nusprendęs, kokie jo treniruočių tikslai, sudaroma individuali treniruočių programa. Pasak B. Milio, fiziniai pratimai gerina judesių koncentraciją, neleidžia nykti raumenų masei, žmogus tampa ištvermingesnis, ne taip greitai pavargsta, o ir atrodo gerokai jaunesnis negu nesimankštinantys bendraamžiai.
„Pas mus lankosi ne tik jaunimas, netrūksta ir keturiasdešimtmečių bei penkiasdešimtmečių. Aišku, po treniruotės skauda raumenys, tačiau po truputį imi jausti, kad raumuo darosi vis stipresnis ir tampi vis labiau patenkintas gyvenimu“, – sakė treneris.
Visi kalbinti treneriai priminė, kad prakaituojant netenkama daug medžiagų ir vandens, todėl tiek per treniruotę, tiek po jos būtina gerti daug skysčių – per dieną ne mažiau kaip du litrus.

VIZITAS PAS GYDYTOJĄ –
KARTĄ PER METUS
Mažeikių ligoninės gydytojas traumatologas Jonas Žulpa pataria: prieš pradedant kad ir mėgėjiškai sportuoti, būtina apsilankyti pas šeimos gydytoją ir pasitikrinti profilaktiškai.
„Gal tai bus ta proga bent kartą per metus atvykti pas šeimos gydytoją ir pasitikrinti, juk mes visą laiką teisinamės, neva neturime tam laiko. Nesvarbu, kad jūs nieko nejaučiate, manote esą visiškai sveikas, tačiau maža kas gali būti. O tai, kad fizinė kultūra – sveikatos pagrindas, turbūt niekas nesiginčytų. Atliekant pratimus stiprėja sąnariai, plaučiai, raumenys, grūdinamas visas organizmas“, – tvirtino Mažeikių ligoninės gydytojas.
Pasak J. Žulpos, pats svarbiausias dalykas pradėjus sportuoti – tinkamai prieš treniruotes padarytas apšilimas bei laipsniškas krūvio didinimas. Svarbiausia, anot gydytojo, stebėti savijautą, „neužsiplėšti“ – antraip galima ir širdį susigadinti, ir traumų patirti, ir raiščiai trūkti gali.
„Visiškai sutinku su pasakymu, esą jei po treniruotės niekas neskauda, vadinasi, neatidavei savęs iki galo. Net ir mėgėjiškai sportuojant gali paskaudėti tos raumenų grupės, kurios anksčiau iš viso krūvio negavo, tačiau to nereikia bijoti, o toliau sistemingai judėti, sportuoti, ir skausmas praeis“, – patarė J. Žulpa.
Dažniausiai patiriama trauma – čiurnos ar raiščių patempimas. Pasak traumatologo, pirmiausias vaistas – ramybė ir dvi dienas šaldyti skaudamą vietą. Sunkesniais atvejais geriau yra pasikonsultuoti su specialistais.
„Specialiai po kurio laiko nuo fizinių pratybų pradžios skubėti pasitikrinti pas gydytojus tikrai nereikia, užtenka profilaktiškai pasitikrinti kartą per metus“, – sakė medikas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: R. Jackevičiaus teigimu, žaidžiant stalo tenisą kyla azartas, nėra monotonijos, emociškai pasikraunama visai dienai.

J. Žulpa ragina pradedančiuosius sportuoti tinkamai padaryti apšilimą ir krūvius didinti laipsniškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto