Mažeikiškio siūlymas dėl „gyvatuko“ mokesčio pasiekė Prezidentę

Mažeikiškis Alfonsas Stankus, susirūpinęs dideliu „gyvatuko“ mokesčiu, kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę.
Daugiabučiame name gyvenantis vyras pateikė siūlymus šalies vadovei, kaip būtų galima sutaupyti pinigų, ir sulaukė jos padėkos už pilietiškumą.


PREZIDENTĖ MAŽEIKIŠKIUI PADĖKOJO
A. Stankus prisipažįsta, kad, rašydamas laišką Prezidentei, tikėjosi, jog ši įpareigos atitinkamas institucijas išnagrinėti jo siūlymus ir priimti atitinkamus teisės aktus. Tačiau sulaukęs tik lakoniško atsakymo, kuriame dėkojama už pilietinį aktyvumą.
Tačiau mažeikiškis nesudėjo rankų. Jis įsitikinęs, kad „gyvatukui“ galima „užkimšti gerklę“.
Apie tai A. Stankus panoro papasakoti „Santarvei“, tikėdamasis, kad galbūt jo idėjos sudomins daugiabučių namų bendrijas ar namus administruojančias įmones.

TEMPERATŪRA PER AUKŠTA
„Santarvę“ į butą pasikvietęs A. Stankus bandė praktiškai įrodyti, kaip įmanoma sutaupyti „gyvatuko“ mokesčio. Šiuo metu vonioje esančiam radiatoriui pašildyti per mėnesį skaičiuojama 160 kilovatvalandžių.
„Šilumos energijos „gyvatukui“ šildyti gali būti sunaudota mažiau. Pažiūrėkite, kiek šilumos iš vonios išleidžiame į orą per ventiliacijos angas, o temperatūra šioje patalpoje 4–5 laipsniais aukštesnė negu kambariuose“, – kvietė pažiūrėti eksperimentą atliekantis vyras.
Iš tikrųjų vonios patalpoje termometro stulpelis rodė 26 laipsnius šilumos, tuo tarpu kambaryje – 23.

TAUPYMO PRIEMONĖS – NEBRANGIOS
A. Stankus įsitikinęs, kad vonios „gyvatuke“ reikalingą vandens temperatūrą galima palaikyti ir su mažesniu šilumos energijos kiekiu.
Vyras per keliolika minučių specialia izoliacine medžiaga apvyniojo „gyvatuką“ ir sistemos vamzdžius, ir po kurio laiko patalpoje temperatūra keliais laipsniais sumažėjo.
„Toks izoliavimas kainuoja nebrangiai, tačiau efektą pastebėtume iš karto. Nešildytume lauko, sutaupytume šilumos ir pinigų“, – teigė pašnekovas.

NUSPRĘSTI GALI TIK GYVENTOJAI
Mažeikiškio teigimu, gyventojams padėti taupyti pinigus turėtų butų ūkiai, namus administruojančios įmonės. Jis bandęs apie „gyvatuko“ izoliavimą kalbėti su butų ūkių atstovais, tačiau jų tokie dalykai nesudomino.
„Niekas nenori nukirsti „aukso gyslos“. Kur sukasi milžiniški pinigai, savi interesai, gyventojai mažiausiai rūpi“, – samprotavo A. Stankus.
Daugiabučius namus administruojančių įmonių atstovai „Santarvei“ aiškino negalį nurodinėti gyventojams, kaip jiems taupyti.
„Nėra teisės aktų, kurie verstų izoliuoti vonios radiatorius. Vargstama, kai reikia patikrinti vandens apskaitos prietaisus. Jei viso namo gyventojai nuspręstų imtis tokios taupymo priemonės, mes vis tiek negalėtume kontroliuoti“, – situaciją komentavo UAB „Tavo pastogė“ direktorė Elena Stanulienė.

MAŽEIKIŠKIO SIŪLYMAS SUDOMINO
UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ direktorių Joną Jurkų sudomino mažeikiškio siūlymas. Jis pažadėjo su A. Stankumi susitikti. Netgi pasiryžęs sudaryti specialistų komisiją, kuri atsakingai išnagrinėtų, ką duoda „gyvatuko“ izoliavimas.
„Esu Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos tarybos narys. Aš ir asociacijai pasiūlyčiau, kad mokslininkai išnagrinėtų. Ši asociacija stipri, domimės naujovėmis“, – teigė pašnekovas.

TAUPANT MAŽĖTŲ SKOLOS
Ar J. Jurkus tikrai ketina nukirsti šaką, ant kurios sėdi?
„Nesu suinteresuotas gyventojams šilumą grūsti per prievartą. Man geriau, kad gyventojas mokėtų, kad ir mažiau, bet mokėtų“, – teigė pašnekovas ir pridūrė, kad šiuo metu šilumos vartotojai bendrovei yra įsiskolinę 7 mln. litų.
Šilumos tiekimo įmonės direktorius pastebėjo, kad per pastaruosius trejus metus mieste 60 tūkst. kvadratinių metrų padidėjo šildomasis plotas, tačiau nė vienu megavatu nepadidėjo katilinės galingumai.
„Kyla klausimas, o kodėl? Todėl, kad žmonės į šilumą pradėjo žiūrėti kaip į brangią produkciją ir pradėjo keisti langus, duris, pradėjo taupyti“, – akcentavo direktorius.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: A. Stankus įtikino, kad ir izoliuotas „gyvatukas“ skleidžia šilumą, dėl to vonios patalpos nepelytų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto