Vamzdis ir vanduo tas pats, išlaidos – didesnės

Liko vos mėnuo, per kurį daugiabučių namų gyventojai turi pasirinkti karšto vandens tiekimo būdą ir tiekėją. Tačiau suteikta teisė rinktis iki šiol gyventojams tebėra mįslė. Kol kas suprantama tik viena: vanduo tekės tais pačiais vamzdžiais, tik atsiras daugiau išlaidų. Pasirinkus karšto vandens tiekėją į gyventojų pinigines įsibraus dar vienas abonentinis mokestis.


PASKIRTAS LAIKINASIS TIEKĖJAS
Daugiabučių namų gyventojai iki šiol už vandenį moka „Mažeikių vandenims“, o už jo pašildymą – „Mažeikių šilumos tinklams“.
2008 metais atsirado Šilumos įstatymo pataisa, leidžianti pasirinkti apsirūpinimo karštu vandeniu būdą arba karšto vandens tiekėją. O praėjusių metų pabaigoje Energetikos ministerija nustatė ir suteiktos teisės rinktis tvarką.
Pagal ją, daugiabučių namų gyventojai pasirinkti karšto vandens tiekėjus verčiami iki gegužės 1 dienos.
Kol gyventojai apsispręs, rajono Savivaldybės Taryba atskubėjo į pagalbą ir praėjusių metų spalio mėnesį karšto vandens tiekėju patvirtino UAB „Mažeikių šilumos tinklai“. Jeigu gyventojai iki nustatyto termino neapsispręs arba nepasirinks kito karšto vandens tiekėjo, „Mažeikių šilumos tinklai“ ir toliau bus atsakingi už karšto vandens kokybę, jo tiekimą ir apskaitą.

KONKURENTŲ NĖRA
Šiuo metu mažeikiškiams galimybė rinktis karšto vandens tiekėją – tėra tik teorinė, nes šilumos tiekimo srityje konkurentų neegzistuoja.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa „Santarvei“ teigė, kad kol kas tik vienintelė įmonė „Mažeikių šilumos tinklai“ yra pareiškusi norą būti karšto vandens tiekėja. Tačiau, anot jo, bet kokiu momentu gali ateiti kitas tiekėjas – pavyzdžiui, „Rubikonas“ ar kita įmonė.
„Tokios įmonės gali tartis individualiai su namų gyventojais ar bendrijomis. Jeigu kokia įmonė, pageidaujanti tapti karšto vandens tiekėja, kreiptųsi į Savivaldybę, mes tokią informaciją išplatintume, bet teisę rinktis turi patys gyventojai“, – teigė pašnekovas.
„Mažeikių šilumos tinklų“ direktorius Jonas Jurkus patikino, kad įmonė pati nesiveržė prisiimti papildomų rūpesčių. Esą darbo ir taip turinti pakankamai. Tačiau kai gyventojai neapsisprendžia, įstatymas įpareigoja karšto vandens tiekėjais tapti šilumos tiekimo įmones.

PARENGTAS PROJEKTAS
Daugiabučius namus administruojanti įmonė „Admituras“ yra paruošusi biuletenius, kuriuos balandžio mėnesį planuojama išdalinti gyventojams drauge su sąskaitomis už komunalines paslaugas. Juose nurodyti trys karšto vandens tiekėjo pasirinkimo būdai.
Pirmasis – centralizuotai paruoštą karštą vandenį pirkti iš karšto vandens tiekėjo.
Antrasis – šilumą karštam vandeniui ruošti pirkti iš šilumos tiekėjo, o geriamąjį vandenį karštam vandeniui ruošti pirkti iš geriamojo vandens tiekėjo nesant karšto vandens tiekėjo (taip Mažeikiuose buvo iki šiol – B. R.).
Trečiasis variantas – karštą vandenį individualiai ruošti jo vartojimo vietoje naudojant kitus energijos šaltinius (dujas, elektrą, kietąjį kurą) geriamajam vandeniui pašildyti iki nustatytos temperatūros.

LEMS GYVENTOJAI
„Mažeikių butų ūkio“ direktorius Vidmandas Stonkus „Santarvei“ sakė, kad biuleteniai bus savotiška gyventojų apklausa.
„Sukviesti susirinkimų neįmanoma. Ateina vos keletas žmonių. O biuletenius su reikalinga informacija gaus kiekvienas“, – teigė pašnekovas.
Gyventojai biuletenyje turės atsakyti, kokį apsirūpinimo karštu vandeniu būdą jie renkasi. Lems daugumos, t. y. 50 proc. plius vienas gyventojų balsas.
Ar suspės iki gegužės 1-osios? Anot A. Stonkaus, nieko neatsitiks, jeigu ir suvėluosime. Esą visoje šalyje šis procesas vėluoja.
Butų ūkio vadovas nuogąstauja, kad jeigu namai rinktųsi skirtingus vandens tiekimo būdus, gali pasidaryti betvarkė.
Anot jo, geriausia, kad liktų ta pati tvarka kaip dabar: perkamas šaltas vanduo ir jis pašildomas (antras variantas).
„Tik reiktų išspręsti karšto vandens apskaitos kontrolę, apskaitos prietaisų patikrą“, – savo nuomonę išsakė pašnekovas.

DAUG NEAIŠKUMŲ
Apie pusantro šimto daugiabučių namų administruojančios įmonės „Tavo pastogė“ vadovė Elena Stanulienė prisipažįsta: gyventojams ji nieko negalinti paaiškinti apie karšto vandens tiekėjo pasirinkimą.
„Aš pati tik iš spaudos sužinau informaciją“, – prisipažino moteris.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas A. Žiulpa, Tarybos posėdyje pristatęs sprendimo projektą dėl karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio, „Santarvei“ apie karšto vandens tiekimo būdus ir tiekėjo pasirinkimą taip pat nelabai ką galėjo paaiškinti. Nors šia tema Savivaldybės administracijoje ir Tarybos komitetuose diskutuojama vos ne pusmetis, vedėjas teigė, kad norėdamas suteikti informaciją, turėtų pasiruošti.

KLAIDINA GYVENTOJUS
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis, kalbėdamas su „Santarve“, piktinosi, kad informacinį biuletenį rengę specialistai klaidina gyventojus.
„Absurdo teatras. Kaip geriausia, brukama esama sistema. Aiškinama, kad tada liks tos pačios sutartys, niekas nesikeis, tik dviem litais padidėtų mūsų bendrovės šalto vandens pardavimo mokestis. Iš kur tokia nesąmonė, kas ją sugalvojo? Po tokiu projektu aš nesirašysiu“, – neslėpė pasipiktinimo pašnekovas.
Anot „Mažeikių vandenų“ direktoriaus, tokia tvarka gera šilumos tinklų ir butų ūkio įmonėms, o vandens tiekėjams – nuostolinga.
„Kodėl klaidinami žmonės? Gyventojai turi apsispręsti, kokiu būdu nori apsirūpinti karštu vandeniu, t. y. su karšto vandens tiekėju ar be jo. Pasirinkę pastarąjį būdą, gyventojai patys bus atsakingi už tinkamą apskaitos prietaisų įsigijimą, sumontavimą, metrologinę patikrą ir pan. Trečio būdo nėra“, – teigė pašnekovas.
Beje, tik apie šiuos du būdus buvo diskutuota ir praėjusį mėnesį Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos posėdyje.

REIKALINGA KONTROLĖ
Tiek šilumos, tiek karšto vandens tiekėjai, tiek butų ūkio įmonės sutaria tik dėl vieno – karšto vandens tiekimas ir atsiskaitymas už jį – neišspręsta problema. Dabar galiojanti atsiskaitymo už karštą vandenį tvarka (arba netvarka) yra naudinga tik šilumos tiekėjams, bet ne vartotojams.
Daugiabučių namų gyventojai solidariai sumoka už visą į namą patiektą šilumą karštam vandeniui ruošti, nepriklausomai nuo faktiškai bute suvartoto karšto vandens kiekio.
Kadangi vandens pašildymo kaina visiems namo gyventojams apskaičiuojama pagal name sunaudotos šilumos energijos kiekį, vadinasi, tenka mokėti ir už tuos, kurie nedeklaruoja sunaudoto karšto vandens arba jį vagia.
„Mažeikių šilumos tinklų“ vadovo J. Jurkaus duomenimis, iš 15 tūkstančių vartotojų, vandens nedeklaruoja apie 2 tūkstančiai.
Anot jo, yra namų, kur deklaruojama vos trečdalis sunaudoto karšto vandens. Dėl tokios situacijos brangsta vieno kvadratinio metro šildymo kaina ir labiausiai nukenčia sąžiningi gyventojai.
Be to, niekas negali būti tikras, kad ir sąžiningai sunaudotą vandenį deklaruojančių žmonių pateikti skaičiai atitinka tikrovę. „Mažeikių vandenų“ direktoriaus pavaduotojo Vytauto Mažeikio teigimu, galbūt tik dešimt procentų apskaitos prietaisų rodo teisingai.
Prietaisų metrologinė patikra turėtų būti atliekama kas ketveri metai, o karšto vandens apskaitos prietaisai Mažeikiuose nebetikrinami nuo 2006-ųjų.

LAUKIA NAUJAS MOKESTIS
Jei vartotojas pasirinktų karšto vandens tiekėją, jis privalėtų pasirūpinti apskaitos prietaisais ir kontrole.
Tapti tiekėju pretenduojantys „Mažeikių šilumos tinklai“ tokią galimybę suteikia: gyventojams siūloma pasirinkti paprastus arba su nuotoliniu duomenų nuskaitymu apskaitos prietaisus. Pastarieji prietaisai leistų kontrolieriams neįėjus į butą užfiksuoti name esančių apskaitos prietaisų rodmenis.
Šilumininkai suskubo paskaičiuoti, kiek gyventojams kainuotų ši jų teikiama nauja paslauga. Už apskaitos prietaisą su nuotolinio duomenų nuskaitymo sistema kas mėnesį tektų mokėti po 5,25 lito, už paprastą – 2,81 lito. Nustatant vadinamąjį abonentinį mokestį įskaičiuota ir prietaiso kaina, jo patikra, priežiūra.
Šilumą tiekiančios bendrovės direktorius J. Jurkus teigė, kad kol Taryba nepatvirtino apskaitos prietaisų aptarnavimo mokesčio, įmonė negali vykdyti karšto vandens tiekėjui priskirtos veiklos.
„Prasideda priešrinkiminis laikotarpis. Politikai nenori balsuoti už nepopuliarius sprendimus“, – svarstė pašnekovas.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys informavo, kad apskrityje vieninteliai mažeikiškiai nėra pasitvirtinę tokio mokesčio. Vyriausybės atstovas sulaukė Kainų komisijos prašymo paraginti Mažeikių savivaldybės Tarybą tai padaryti.
Tačiau šis procesas vėluoja visoje šalyje, nes tebevyksta diskusijos, trūksta aiškumo, teisės aktų. Kyla nepasitenkinimas dėl to, kad visus nesklandumus ruošiamasi užkrauti ant vartotojų pečių.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Gyventojams pasirinkus karšto vandens tiekėją atsirastų apskaitos prietaisų įrengimo ir kontrolės mokestis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto