Ar reikėtų grįžti prie ilgųjų savaitgalių?

Nauja Vyriausybė ketina diskutuoti dėl galimybės grąžinti darbo dienų perkėlimo tvarką, kuri leidžia suformuoti kelis ilguosius savaitgalius per metus. Praėjusiais metais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė, kad 2012-aisiais atsisakoma praktikos kilnoti darbo dienas, kai jos įsiterpia tarp šventinių dienų ir savaitgalių.
Anksčiau Vyriausybė kiekvienų metų pradžioje priimdavo nutarimą dėl darbo dienų perkėlimo. Tais atvejais, kai šventinė diena būdavo antradienis arba ketvirtadienis, atitinkamai pirmadieniai ir penktadieniai būdavo skelbiami laisvadieniais, o už juos atidirbti reikėdavo kurį nors šeštadienį.
Šiemet ši tvarka buvo panaikinta. Todėl net keturis kartus per šiuos metus – per Vasario 16-osios šventę, gegužės 1-ąją, lapkričio 1-ąją ir netrukus, gruodžio 31–sausio 1 dienomis, – ilgųjų savaitgalių nebuvo arba nebus.
Mažeikiškių klausėme, ar jie norėtų, kad būtų grąžinti ilgieji savaitgaliai.

Juozas Gedminas. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Juozas Gedminas, darbininkas:
– Net nežinau. Žiūrint, kam nauda iš to bus: darbuotojui ar darbdaviui. Jei labai daug tų šventinių dienų, gal jos ir atsibosta. Tačiau jei nori kur išvažiuoti, tai gerai. Kai švenčių tik pora dienų, nelabai ką susiplanuosi. O darbdaviui, jei žmonės normaliai dirba, gal tas pats, kuriomis dienomis tas darbas vyksta. Taip kad kategoriškos nuomonės neturiu.

Danutė Barkauskienė. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

 Danutė Barkauskienė, namų šeimininkė:
– Aišku, kad ilgieji savaitgaliai geriau. Taip jau liūdnai gyvename, visi pikti. Kai šventėms dienų bus daugiau, žmonės labiau pailsės, darbingesni grįš į darbą. Ir darbdaviui bus geriau.
Dirbantiems žmonėms daugiau šventinių dienų gerai ir dėl to, kad namuose gali atlikti darbus, kurių šiaip nesuspėji dėl užimtumo.

Branislova Samconova. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

 Branislova Samconova, pensininkė:
– Esu pensininkė, tačiau jei manęs kas klaustų nuomonės, vis tiek pasisakyčiau už senąją tvarką. Mano amžiaus žmonėms jau sunku išsiruošti pas toliau gyvenančius vaikus. Vaikams irgi kyla problemų, norint aplankyti toliau gyvenančius tėvus, nes dirbantiems žmonėms savaitgaliui susikaupia visokių darbų. Šventės kas kita. Jau atsiranda galimybė susitikti. Ir jeigu dar ilgieji savaitgaliai – tai visai puiku.

Irena Norkuvienė. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

 Irena Norkuvienė, pensininkė:
– Kad jau nebežinau, esu pensininkė. Man lyg ir nebeaktualu. Bet iš kitos pusės, tai aktualu mano vaikams. Daugiau šventėms dienų – ilgiau galėsime kartu pabūti.
Per ilguosius savaitgalius galima susiplanuoti ir kur išvažiuoti ar kokius darbus nudirbti. Nekas šiais metais buvo, kai Visų Šventųjų tik viena diena tebuvo. Kaip dirbančiam žmogui aplankyti toliau esančias kapines?
Manau, kad ir darbdaviui geriau, kad atsikelia tarp švenčių įsiterpusios dienos. Jeigu po švenčių reikia ateiti į darbą penktadienį, kokia nauda iš tokio darbo? Atšventei, pailsėjai, o tada jau gali pradėti normalų darbą.

Mindaugas Laurinaitis. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

 Mindaugas Laurinaitis, vairuotojas:
– Man pačiam tai neaktualu, dirbu tolimųjų reisų vairuotoju, tenka važiuoti ir per šventes, įvairiai būna. Sunku pasakyti kaip geriau, ar reikalingi ilgieji savaitgaliai. Kiek žmonių, tiek nuomonių, priklausomai nuo to, kur ir ką dirbi.
Ir labai daug kas nuo darbdavio priklauso. Vieni yra supratingi, kiti spaudžia atidirbti kiekvieną minutę – nesvarbu, prieššventinė ar pošventinė diena.

Linas. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

 Linas, verslininkas:
– Negirdėjau nieko apie tai. Bet galvoju, kad gerai ilgieji savaitgaliai, palaikyčiau tokią mintį. Pavyzdžiui, jei žiūrėtume iš Biblijos perspektyvos, tai ten kalbama, kad šventes reikia švęsti. Paimkim Izraelį – ten visa tauta švenčia net savaitę. Tai nuteikia žmones pakylėtai, džiaugsmingai. Jie gali atsipalaiduoti, tai nuima įtampą, stresą, rūpestį.
Tik kitas klausimas: ar mes, lietuviai, kaip tauta, mokame švęsti? Taip, kad jaustumės pasikrovę energijos, jaustumės džiaugsmingai. Todėl žmonės bijo taip ilgai švęsti, pavargsta, nemoka atsipalaiduoti ir į darbą grįžta daugiau pavargę, nei atsipalaidavę, pailsėję.
Pati idėja gera – ir mūsų tauta turėtų daugiau švęsti. Turime sunkiai dirbti, kai dirbame, bet kai švenčiame, turim švęsti visi. Laikas su šeima, gamtoje, renginiai, šeimos šventės, bėgimai, krosai, turnyrai – bet koks aktyvus poilsis tikrai suteiks naujų jėgų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto