ŽIV/AIDS problemos rajone sprendžiamos nepakankamai

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Mažeikiuose diagnozuoti penki ŽIV infekcijos atvejai. Iš viso mūsų rajone, balandžio 1-osios duomenimis, yra 36 ŽIV virusu infekuoti žmonės. Rajone dėl šios infekcijos užfiksuoti du mirties atvejai, vienas iš jų – nuo AIDS. Lietuvos AIDS centro duomenimis, Mažeikiai pagal ŽIV infekuotųjų skaičių nusileidžia tik Klaipėdai.MAŽEIKIAI – PROBLEMIŠKAS RAJONAS
Pernai, Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių filialo duomenimis, Mažeikiuose užregistruoti du ŽIV infekuoti asmenys. Šiemet per pirmąjį ketvirtį rajone išaiškinti 4 infekuoti žmonės, dar vienas infekcijos atvejis oficialiai kol kas neįregistruotas. Filialo vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė teigė, kad Mažeikiai šiuo atžvilgiu yra problemiškas rajonas: čia oficialiai registruota apie 90 narkomanų, rajone didelis nedarbas, daug emigruojančių žmonių.
Didele dalimi prie to prisideda ir iki šiol neįteisintas komercinis seksas. Apie tai jokių oficialių duomenų nėra, tad neįmanoma išsiaiškinti ir kiek yra ŽIV infekuotų šiomis paslaugomis besinaudojančių ar jas teikiančių žmonių.

BENDRADARBIAUJAMA SU AIDS CENTRU
Savivaldybės vyresnioji specialistė gydytoja Irena Vaicekavičienė sakė, kad padidėjęs ŽIV infekuotųjų skaičius rajone susijęs su intensyvesne gydytojų, ypač ginekologų, veikla. Daugiausia ŽIV infekcijos nešiotojų diagnozuota tarp nėščiųjų ir jų partnerių. Tai, pasak gydytojos, ir kelerių metų bendradarbiavimo su respublikiniu AIDS centru pasekmė. Šis centras atlieka nemokamus kraujo tyrimus dėl ŽIV infekcijos nustatymo.
Tokie tyrimai atliekami ir Mažeikių ligoninės klinikinėje diagnostinėje laboratorijoje. Tyrimo kaina – 8 Lt 30 centų. Laborantės teigimu, jų paslaugomis dažniausiai naudojasi norintys gauti pažymą dėl mokslo ar vykstantys į užsienį asmenys.

NUMATYTAS TĘSTINUMAS
Šiuo metu rajone nėra ir oficialiai veikiančio švirkštų keitimo kabineto. Savivaldybės gydytoja I. Vaicekavičienė teigė, kad toks kabinetas anksčiau buvo, bet šiemet, keičiantis įstatymams, jo kol kas nėra. Anksčiau šio kabineto veikla buvo finansuojama iš Sveikatos fondo lėšų.
Dabar tai pervardijama į visuomenės sveikatos rėmimo specialiąją programą, tad dar tik baigiama lėšų panaudojimui forminti dokumentus.
Pasak I. Vaicekavičienės, bus skelbiamas konkursas siekiant nustatyti, kas galėtų užsiimti švirkštų keitimu ir vykdyti šios veiklos tęstinumą. Kol kas nėra patvirtintos metodikos, kaip toks kabinetas turėtų veikti. Jei kabinetas reikalingas, gydytojos teigimu, turėtų būti ir valstybinis finansavimas.

KABINETAS REIKALINGAS
Gydytojos I. Macijauskienės nuomone, švirkštų kabineto veiklą reikia skatinti. Pasak jos, yra tekę matyti laiptinėse besimėtančių švirkštų, kurie kelia grėsmę aplinkiniams, o ypač vaikams. Vaikai žaisdami tokiais švirkštais gali įsidurti, tada pasekmės būtų neprognozuojamos.
Kad toks kabinetas reikalingas, Mažeikiuose vykusioje konferencijoje „ŽIV/AIDS – problemos ir perspektyvos“ teigė ir Lietuvos AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas. Pasak jo, centras net steigia dovanėles tiems, kas atneša į kabinetą kuo daugiau švirkštų.
Švirkštų keitimo kabinete Mažeikiuose praėjusiais metais užregistruotas 61 lankytojas, surinkta 5280, išdalinta 5032 švirkštai.

PROBLEMŲ SPRENDIMAS – SAVIVALDYBEI
ŽIV/AIDS prevencija, pasak I. Vaicekavičienės, nėra vien tik medikų rūpestis. Tuo suinteresuoti ir švietimo, socialiniai darbuotojai, ir policija.
Prevencinė veikla rajone vykdoma jau nuo 2001-ųjų metų. Ar tam tikslui reikėtų įsteigti atskirą visas grandis koordinuojančio darbuotojo etatą – spręsti paliekama savivaldybėms.
Programinis finansavimas nėra visiškai nuoseklus. Pasibaigus kalendoriniams metams rajono Savivaldybės taryba sprendžia, skirs lėšų kitąmet ar ne.
Gydytoja I. Vaicekavičienė sakė, kad mieste yra patvirtinta narkotikų kontrolės komisija, kuri savo veikla ir jungia visų suinteresuotų įstaigų darbą.

DIRBAMA NEPAKANKAMAI
Konferencijose dėl ŽIV/AIDS problemų Mažeikiuose AIDS centro vadovas S. Čaplinskas priėjo prie išvados, kad mieste nepalanki ŽIV infekcijos epidemiologinė situacija, auga lytinio infekcijos perdavimo pavojus, tad daugės ir į medikus besikreipiančių ŽIV infekuotų asmenų.
AIDS centre prieita prie preliminarios apibendrinančios išvados, kad Mažeikių mieste (ir visoje Telšių apskrityje) dėl ŽIV infekcijos nepakankamai konsultuojami ir tiriami intraveninius narkotikus vartojantys asmenys, besilankantys sveikatos priežiūros ar socialinės rūpybos įstaigose.
Konferencijoje neapsieita vien padėties dėl ŽIV/AIDS apskrityje ir mūsų rajone nušvietimu. Tą dieną vyko atskiri seminarai medicinos darbuotojams, policijos pareigūnams, mokyklų slaugytojoms, socialiniams darbuotojams ir mokyklų psichologams.
Jono ir Sigito STRAZDAUSKŲ nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content