Prekybos centrai – ekstremali padėtis?

Mažeikiškiai politikai tikriausiai užmiršo dar antikos laikais atrastą dėsnį, kad geriausia yra skubėti lėtai. Iki šiol nepasižymėję ypatingu operatyvumu, jie ėmė ir suskubo. Vieną sykį, kitą sykį – ir vis dėl panašių dalykų: žemės sklypų, statybų, detaliųjų planų. Toks skubėjimas neliko be aplinkinių dėmesio, o jo rezultatas – be klaidų.


SUSIPAŽINIMAS
IR STARTAS – GEGUŽĘ
Gegužės mėnesį rajono politikai be didelių svarstymų atvėrė vartus naujam prekybos ir paslaugų centrui Naikių mikrorajone. Dėl statybos M. Daukšos ir Žemaitijos gatvių sankryžoje jie sutiko pakeisti didžiųjų prekybos įmonių specialųjį bei Naikių mikrorajono detalųjį planus. Statybos iniciatoriai – UAB „Kindis“, save pristatanti kaip bendrovę, užsiimančią nekilnojamojo turto plėtra, ir jos partnerė UAB „Rivona“, susijusi su „Norfos“ parduotuvių tinklo plėtimu.
Tikimasi pelningos investicijos – „Kindžio“ direktorius Darijus Trusevičius pavasarį politikams teigė, kad tyrimas, atliktas Mažeikių ir aplinkiniuose rajonuose, parodė, jog regione nėra nė vieno didesnio prekybos centro, siūlančio itin platų maisto ir pramoninių prekių asortimentą drauge su pramogomis bei įvairiomis paslaugomis. Tada į rajono Tarybos narių klausimus bendrovių vadovai atsakinėjo gana aptakiai. Negalėjo pateikti konkrečių skaičių, kiek bus investuojama į infrastruktūrą, kokios pramogos ir paslaugos bus teikiamos.
„Pirmas žingsnis, ar leidžiat mums ateiti. Planavimas truks apie pusmetį. Vyks derybos, diskusijos, tada ir spręsime, kiek investuoti“, – gegužės 4-ąją vietos politikams sakė D. Trusevičius.
Mažiau nei po pusmečio – rugsėjo mėnesį statybų planuotojai ir investuotojai sugrįžo į Mažeikius. Ir vėl susilaukė geranoriško valdžios dėmesio. Galima teigti, kad net išskirtinio. Kodėl?
Rugsėjo 14 dieną Mažeikių rajono savivaldybės taryba nusprendžia įgalioti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorių tvirtinti Mažeikių miesto didžiųjų prekybos įmonių plano korektūrą, t. y. atlikti įstatymų numatytą specialiojo plano proceso baigiamojo etapo – šio plano tvirtinimo tarpinę procedūrą. Kita procedūra pagal LR Teritorijų planavimo įstatymą – tvirtinimas.
Išskirtinio rajono valdžios dėmesio sulaukusiame detaliajame plane numatyta sujungti tris žemės sklypus į vieną ir nustatyti naudojimo būdą – kaip komercinės paskirties objektų teritoriją. Numatomas objektas – mūsų jau minėtas prekybos, paslaugų ir pramogų centras, net trigubu adresu: Žemaitijos g. 72, Senkelio g. 14 a, Konrado Kavecko g. 1.
Praėjus dešimčiai dienų po šio Tarybos sprendimo, jis keičiamas. Beje, ypatingos skubos tvarka.
PASIRAŠĖ NE TAS
Rugsėjo 24 d., pirmadienį, neeiliniame Tarybos posėdyje rajono meras Vilhelmas Džiugelis susirinkusiuosius informavo, kad yra gautas Telšių apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus pritarimas miesto prekybos įmonių specialiojo plano korektūrai, tačiau reikia ištaisyti praėjusio posėdžio metu priimtą klaidingą sprendimą.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius Tarybos nariams paaiškino, kokia jų padaryta klaida – praėjusių metų pabaigoje pakeistas LR Teritorijų planavimo įstatymas nurodo, kad administracijos direktorius prekybos įmonių specialiojo plano tvirtinti negali – tai turi padaryti rajono Tarybos vadovas. Todėl rajono Taryba turi prieš dešimtį dienų priimtą sprendimą paskelbti negaliojančiu ir patvirtinti korektūrą.
Sprendimas priimtas: korektūra patvirtinta, klaida panaikinta.
Daugiau neeilinio Tarybos posėdžio darbotvarkėje svarstomų klausimų nebuvo.
Kai kuriuos Tarybos narius nustebino toks rajono vadovų operatyvumas ir reglamento nepaisymas. Opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius „Santarvei“ prisipažino sprendimo projektą išvydęs tik atėjęs į posėdį. Ir apie Tarybos posėdį nieko nežinojęs. „Pirmadienį atvykau į Ekonomikos komiteto posėdį, o paaiškėjo, kad bus dar ir neeilinis Tarybos posėdis. Nustebau“, – sakė politikas.
Tą pačią dieną sprendimo projektą pamatė ir Pranas Noreika.
Virginija Vilimienė sprendimo projekto nematė ir posėdyje nedalyvavo, nes nebuvo apie jį informuota. Tarybos narė Laima Nagienė sakė sprendimo projektą gavusi jau penktadienį, t. y. likus trims dienoms iki neeilinio posėdžio.
Tos trys dienos iki posėdžio yra labai svarbios.
KĄ NUMATO REGLAMENTAS
Mažeikių rajono savivaldybės Tarybos veiklos reglamentas, kuris nustato Tarybos veiklos tvarką ir formas, o tarp jų – ir sprendimų projektų pateikimo Tarybai tvarką, teigia, kad „numatomų svarstyti tarybos posėdyje sprendimų projektai, suderinti su savivaldybės administracija, kartu su pateiktomis savivaldybės administracijos ir tarybos komitetų bei kitomis išvadomis, teikiami merui likus ne mažiau kaip 5 dienoms iki posėdžio pradžios“ (29 punktas). Savo ruožtu meras, „parengęs tarybos posėdžio darbotvarkės projektą, per savivaldybės administraciją organizuoja jo padauginimą ir įteikimą kartu su tarybos sprendimų projektų kopijomis ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki posėdžio dienos visiems tarybos nariams“ (32 punktas).
Reglamentas numato išimtis, kada galima nesilaikyti šios tvarkos. 24-asis jo punktas skelbia, kad „Tarybos posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių šio reglamento nustatyta tvarka yra pateikti sprendimų projektai. Ekstremalių situacijų atvejais meras turi teisę pateikti tarybai svarstyti klausimą ir siūlyti priimti sprendimą ne pagal nustatytą tvarką“.
Jeigu atidžiau panagrinėtume sprendimo projektą „Dėl Mažeikių miesto didžiųjų prekybos įmonių specialiojo plano korektūros tvirtinimo“, pateiktą neeiliniam Tarybos posėdžiui, pamatytume vieną neatitikimą. Kiekvieno sprendimo projekto sudedamoji dalis yra projekto aiškinamasis raštas, kuriame įstatymų numatyta tvarka nurodomas projekto iniciatorius, pagrindimas, paaiškinama, kokių rezultatų laukiama priėmus projektą, reikalaujama išvardyti galimas neigiamas pasekmes, pateikiami specialistų vertinimai bei išvados.
Šio projekto aiškinamasis raštas pasirašytas projekto rengėjo ir pranešėjo, Savivaldybės vyriausiojo architekto Tomo Pudžiuvio, nurodoma data – rugsėjo 21 d. (penktadienis). O dar kiti du pasirašiusieji: administracijos direktorius Bronius Kryžius ir tarybos sekretorė Izoleta Savickaja – parašą datuoja rugsėjo 24ąją (pirmadienį), t. y. tą dieną, kai įvyko neeilinis Tarybos posėdis.
Reglamentas nurodo, kad Tarybos sprendimo projektas pateikiamas su aiškinamuoju raštu, aiškinamąjį raštą pasirašo projekto autorius ar autorių grupė. Taigi tai nėra raštas, kuris parašais užpildomas posėdžio metu ar po jo.
Ką liudija šis datų neatitikimas? Arba penktadienį projektą „mačiusieji“ Tarybos nariai matė jį tinkamai neparengtą, arba jis iš tikrųjų parengtas tą pačią dieną, kai ir buvo svarstytas. Tokiu atveju pateiktas svarstymui, nekreipiant dėmesio į reglamento nuostatas – laiką, per kurį projektas pristatomas merui bei Tarybos nariams. Galima prielaida, kad dokumentas rengtas taip skubant, kad į dokumentų pasirašymo datas nebeatkreipta dėmesio.
NEEILINIS POSĖDIS –
EILINIAMS
KLAUSIMAMS?
Praėjusiais metais rajono Taryba posėdžiavo 14 kartų. Dukart per mėnesį posėdžiauta balandį, lapkritį ir gruodį.
Šiemet tarybos nariai rinkosi jau į 15 posėdžių, kurių net trys įvyko rugsėjo mėnesį. Posėdis, kuriame nagrinėtas tik vienas sprendimo projektas, vyko vasario 1-ąją. Tada svarstytas daugiau nei milijono Lt rajono biudžeto apyvartos lėšų paskirstymas biudžetinėms įstaigoms.
Antrasis toks „vieno sprendimo posėdis“ sukviestas rugsėjo 24-ąją. Dėl prekybos ir pramogų centro.
Tarybos veiklos reglamente nėra tiksliai apibrėžta, kokiais atvejais sukviečiamas neeilinis Tarybos posėdis. Apie tokį posėdį užsimenama tik viename – septintajame – skirsnyje „Mero, mero pavaduotojo ir kolegijos narių atleidimas prieš terminą”. 110 punktas skelbia, kad Taryba, gavusi pasiūlymą, raštą ar prašymą dėl nepasitikėjimo meru arba mero pavaduotoju, „privalo šį klausimą svarstyti pirmame planuotame tarybos posėdyje arba šaukti neeilinį tarybos posėdį“.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys mano, kad neeiliniai tarybos posėdžiai yra sukviečiami netikėtai iškilusiems svarbiems klausimams svarstyti. Apie rugsėjo mėnesį Mažeikiuose vykusius tris Tarybos posėdžius ir juose svarstytus klausimus jis sakė nežinojęs, nes tik šį pirmadienį grįžo iš atostogų, tačiau žadėjo pasidomėti.
LEDKALNIO PRINCIPAS
Tarybos narė L. Nagienė penktadienį „Santarvei“ teigė nematanti nieko bloga, kad neeilinis Tarybos posėdis sušauktas dėl vieno sprendimo, susieto su komercinės paskirties objekto statyba.
„Tai nebuvo klausimas, kurį reikėtų labai atidžiai išanalizuoti komitetuose prieš pateikiant svarstyti Tarybai. Žmonės nori greičiau pradėti daryti projektus. Jau buvome priėmę sprendimą, kad leidžiama statyba, leidžiama daryti studiją, todėl čia nematau jokių interesų, tikrai ne“, – sakė politikė.
Kęstutis Bartkevičius, priešingai, įsitikinęs, kad toks valdžios skubotumas kelia įvairių minčių.
„Manau, kad už šių sprendimų, už to skubėjimo slepiasi ir kiti dalykai. Kad ir tolesni Naikių kvartalo užstatymo planai, apie kuriuos kol kas niekas garsiai nešneka. Politikai galėtų pasakyti, kodėl, tarkime, Senkelio gatvė, jos infrastruktūra tampa tokia svarbi, vos ne šviesus Mažeikių rytojus. Gal todėl, kad ten planuojamas gyvenamųjų namų kvartalas? Ir pramogų centro statybos, jo infrastruktūros planai atitinka kažkokius kitus planus?“ – svarstė opozicijos lyderis. Jis sakė prašęs valdžios vyrus kalbėti atvirai. Tačiau kol kas, pasak K. Bartkevičiaus, pasirenkamas kitas būdas: nusukti akis.
Tarybos narė Virginija Vilimienė sako apie pirmadienį vykusį neeilinį Tarybos posėdį nežinojusi. Paprastai tokiais atvejais Tarybos sekretorė paskambinanti ir pranešanti apie posėdį. „Tokio skambučio nesulaukiau“, – „Santarvei“ sakė V. Vilimienė. Ir suabejojo: gal į šį posėdį apskritai buvo sukviesti „lojalūs“ politikai. Į klausimą, ar ji esanti nelojali, Tarybos narė atsakė: „Ko gero. Aš noriu žinoti, kas bus daroma ir dėl ko aš balsuoju. Jei man klausimas neaiškus, jei matau, kad miglotai yra pateikiamas, aš negaliu kelti rankos“.
Rugsėjo 28-ąją, Tarybos nariams balsuojant dėl sprendimo, kuriuo sujungiami trys žemės sklypai, prijungiamas valstybės žemės ruožas, kad tame suformuotame naujame sklype išaugtų prekybos ir pramogų centras, V. Vilimienė vienintelė nebalsavo „už“, ji susilaikė. „Aš nei iš pranešėjų, nei iš investuotojų nesulaukiau atsakymų į rinkėjams aktualius klausimus: koks bus tas centras, kokios pramogos bus pasiūlytos mažeikiškiams. Todėl ir nebalsavau už projektą“ – sakė Tarybos narė.
SKUBAME NERŪPESTINGAI?
K. Bartkevičius teigia nesuprantąs, kodėl rajono valdžia nesiekia miestui naudos. Apie tai jis kalbėjo ir penktadienį vykusiame rajono Tarybos posėdyje, kai savo pozicijas bei planus pristatė prekybos ir pramogų centro statytojai.
UAB „Kindis“ direktorius D. Trusevičius penktadienį Taryboje sakė, kad infrastruktūros aplink objektą sutvarkymui valstybei priklausančioje žemėje planuojama išleisti milijoną litų. „Toks mūsų indėlis į Mažeikių miesto infrastruktūros plėtrą, nes tai nėra daroma mūsų sklype ir mūsų pastate“, – Tarybos nariams teigė investuotojas.
K. Bartkevčius šios investicijos nelaiko dovana Mažeikiams. Privažiavimus, pėsčiųjų takus, kitus dalykus statytojai ir taip privalą padaryti.
Politikas Tarybos nariams priminė senamiesčio „Maximos“ statybos istoriją. Investuotojai žadėjo iki prekybos centro pratęsti Vilniaus gatvę ir ją sutvarkyti. Verslininkų pažadai liko neįgyvendinti, dabar Savivaldybė planuoja tai daryti už biudžeto pinigus. „Ar gyventojams labiau reikia to privažiavimo, ar prekybos centrui?“ – klausė politikas.
Jis mano, kad teisingiausia būtų Savivaldybei pasekti Vilniaus ir Klaipėdos pavyzdžiu bei nustatyti infrastruktūros mokestį, skaičiuojamą nuo planuojamos statybos kvadratinio metro. Tada atsirastų visiems vienoda ir žinoma tvarka, gauti pinigai būtų išleidžiami ten, kur labiausiai reikia miestui sutvarkyti.
Rajono meras V. Džiugelis opozicijos vadovo pasisakymą po posėdžio komentavo trumpai: „Tegul inicijuoja nors vieną sprendimo projektą. Ne vien tik kalbėti reikia, reikia daryti!“
GALINGAI INVESTICIJAI –
IŠIMTYS
Rajono Tarybos vadovas Savivaldybės meras V. Džiugelis vakar „Santarvei“ sakė, kad neeilinis posėdis buvo sušauktas Tarybos padarytai klaidai ištaisyti. Nes tik ją laiku ištaisius, penktadienį Taryboje buvo galima tvirtinti detalųjį planą dėl prekybos ir pramogų centro statybos.
Rajono meras nemano, kad toks operatyvumas gali būti vertinamas neigiamai. „Mažeikiai ir taip kritikuojami, kad per mažai pritraukia investicijų, o čia ateina galinga investicija – apie 30 milijonų litų“, – teigė V. Džiugelis. Pasak mero, praėjusios savaitės pirmadienį buvo pakankamai daug į Ekonomikos komiteto posėdį susirinkusių Tarybos narių, todėl nuspręsta iškart surengti neeilinį Tarybos posėdį ir minėtą klaidą ištaisyti.
„OPERATYVUMO“ PAKANKA
Prekybos ir pramogų centras – ne vienintelis objektas, dėl kurio valdininkai ima judėti jiems neįprastu greičiu. Pavyzdžių galima būtų rasti ir daugiau.
Rugsėjo viduryje rajono politikai turėjo svarstyti, ar leisti Tirkšlių mikrorajone du gretimus sklypus keisti į komercinės paskirties žemę. Kad būtų parengtas dviem bendrovėms – mažeikiškei „Eglitanai“ ir Vilniuje registruotai „Dagytai“ – palankus sprendimo projektas, užteko tik verslininkų noro ir motyvacinio rašto. Nė dviem savaitėms nepraėjus, verslininkų prašymas buvo pristatytas Savivaldybės tarybos Ekonomikos, vietinio ūkio ir finansų komitetui. Ekonomikos komitetas leido jį pateikti Tarybai, nors opozicija pageidavo žinoti, kokiu pagrindu rengiamas sprendimo projektas, teiravosi, ar prieš tai verslininkai neturėtų bent architektui pristatyti savo vizijos.
T. Pudžiuvis buvo atviras. „Aš nenorėjau rengti to projekto, tačiau direktorius (Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius – red. past.) sakė, kad reikia būtinai parengti“, – Tarybos nariams tada paaiškino architektas.
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje A. Čepys priminė „Maximos“ statybos senamiestyje skandalą. Prekybos centras pradėtas statyti, rajonui neturint specialaus didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo plano, ir Vyriausybės atstovas pareikalavo panaikinti Savivaldybės patvirtintą detalųjį planą. „Tada irgi buvo panašiai skubėta“, – vakar sakė A. Čepys.
DETALIŲJŲ PLANŲ „BUMAS“
Kai kurie rajono Tarybos nariai sako pastebintys žemės sklypų karštligę.
K. Bartkevičius sako, kad pastaruoju metu Taryboje svarstomi tik detalieji planai. „Yra svarbių dalykų, reikia pažiūrėti, kas vyksta Savivaldybės įmonėse, ką darysime su komunalininkais, kaip įgyvendinami vandenvalos projektai… Dabar, kiek pažiūrėsime, darbotvarkėse – vis detalusis ir detalusis planas. Tarsi skubėtume sutvarkyti visas žemes, o paskui jau ir prie kitų darbų eisime“, – po Tarybos posėdžio sakė opozicijos lyderis.
V. Vilimienei „žemės klausimas“ taip pat yra įdomus ir nelabai aiškus. „Man jau seniai kelia įtarimų žemės sklypų formavimo klausimai, žemės atidalijimai, sugrąžinimo problemos. Valdžia nori – paima žemę visuomenės poreikiams, paskui aiškėja, kad tai ne visuomenės, o kažkieno kito poreikiai. Aš sakau: pirma atsiskaitykime su žmogumi, ir vadovaukimės kokiais tik norime principais, bet kažkodėl mūsų žmogus nuolat yra nustumtas, o valdininkų interesai yra aukščiau visko“, – sakė Tarybos narė.
Neeiliniame posėdyje dalyvavęs ir tą pačią dieną sprendimo projektą išvydęs Tarybos narys P. Noreika „Santarvei“ sakė apskritai neprisimenąs, kada Taryba svarstė rimtus klausimus. Nebent būtų galima išskirti gyvenamųjų namų administravimo kainų pakėlimą. „Biznis, biznis, biznis – visur ir visada“, – replikavo jau ketvirtą kadenciją Taryboje posėdžiaujantis politikas.
Valdančiajai daugumai oponuojantys, tačiau beveik visiems sprendimams balsavimu pritariantys rajono politikai kol kas nežino, ką darys, kad kiekybė pereitų į kokybę. Jei taip ir neatsitiktų, 2007-ieji žada būti rekordiniai. Bent pagal įvykusių eilinių ir neeilinių posėdžių gausą.

REDAKCIJOS PRIERAŠAS: Kai šis straipsnis jau buvo parengtas spaudai, „Santarvė“ sulaukė A. Čepio skambučio. Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje pranešė, kad rugsėjo 24-ąją svarstydama ir priimdama sprendimą Taryba iš tiesų pažeidė Vietos savivaldos įstatymo ir reglamento nuostatas. Mat neeiliniam tarybos posėdžiui galioja tie patys reglamento reikalavimai kaip ir eiliniam. A. Čepys negalėjo atsakyti, ar tokiu atveju abu vienas po kito priimti sprendimai dėl prekybos ir pramogų centro statybos yra neteisėti. Tai paaiškės peržiūrėjus dokumentus.
„Ko jie taip šoka pagal stambiųjų prekybos centrų dūdelę, sunku pasakyti“, – taip pastarųjų savaičių situaciją Taryboje pakomentavo Vyriausybės atstovas.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Opozicijos lyderis K. Bartkevičius (viduryje) sakė balsuojąs už Mažeikių plėtrą, bet prieš neapibrėžtumą ir nutylėjimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto