Sveikos mitybos specialistai: išmokime pasakyti „ne“ besaikiam valgymui

Kiaušiniai, balta mišrainė, kaimiška silkutė, kepsniai, viena antra taurė vyno… Kaip sustoti nepersivalgius prie vaišėmis nukrauto Velykų stalo?
Mažeikiškiai medikai sako, kad velykiniai kiaušiniai sveikatai nepakenks, tačiau sėdus prie stalo siūlo prisiminti, kad šventė yra ne tam, kad privalgytume, o tam, kad susitikę pabendrautume.


PO VAIŠIŲ – PAS MEDIKUS
Krikščionys persivalgymą laiko viena iš septynių didžiųjų nuodėmių. Tačiau mažeikiškiai gydytojai pastebi, kad žmonės šią nuodėmę daro per visas svarbiausias religines šventes. Būtent po jų medikai sulaukia įvairiausiais virškinimo sutrikimais besiskundžiančių pacientų antplūdžio.
Mažeikiuose dirbantis gydytojas gastroenterologas Arūnas Žiurlys „Santarvei“ pabrėžė, jog pats prasčiausias derinys, priverčiantis po švenčių kreiptis į specialistus, riebus maistas ir alkoholis.
„Be šių produktų per šventes lietuviai neišsiverčia. Toks įprotis. Mūsų racione yra daugiau riebaus maisto, nes tai yra skanu. Bet visur turi būti saikas. Tada nereikės galvoti, nei kaip jausiesi rytoj, nei vykti pas daktarus“, – priminė A. Žiurlys.
Pašnekovas pridūrė, jog riebiai pavalgyti mėgsta ne tik lietuviai, dar nuo seno ant Velykų stalo dėdavę keptą avienos ar veršienos kumpį, rūkytų ar sūdytų lašinių, pyragų. Riebūs patiekalai ir gausus vaišių stalas yra daugelio pasaulio kultūrų dalis.

GALIMOS RIMTOS LIGOS
Specialistai įspėja, kad nuo persivalgymo net visiškai sveikam žmogui gali atsirasti nemalonių simptomų – jis gali kentėti nuo pilvo pūtimo, spazmų, rėmens. Vieniems paūmėja lėtinės virškinimo ligos – prasideda kasos, kepenų uždegimai, opaligės, kiti į gydytojų globą patenka dėl įvairaus laipsnio apsinuodijimų.
A. Žiurlys primena, kad be saiko puotaujant galima įgyti rimtų ligų – suvirškinti riebų maistą, rūkytus produktus, grybus ir dar alkoholį sugeba ne kiekvienas organizmas. Dažniausiai visiems po gausių vaišių besikreipiantiems pacientams diagnozuojamas pankreatitas (staiga prasidėjęs fermentinės kilmės ūmus kasos uždegimas, kai gali būti pažeidžiami ir kiti organai). Prasidėjus uždegimui žmogus vemia, jaučia silpnumą, stiprų skausmą.

KIAUŠINIAI – CHOLESTEROLIO BOMBOS?
Gastroenterologas lengvesniais virškinimo sistemos sutrikimo atvejais pataria vartoti daug skysčių, vengti gazuotų gėrimų, išgerti preparatų, kuriuose yra kasos fermentų. Jaučiant diskomfortą geriau pagulėti.
„Judėdamas kiaušinių neiškratysi“, – pajuokavo A. Žiurlys.
Anot jo, dėl kiaušinių įtakos sveikatai yra daugybė nuomonių, nors, jei pasidomėtume, daugelis Vakarų Europos gyventojų pusryčiams visada valgo kiaušinienę.
Ištirta, jog kiaušiniuose yra daug reikalingų žmogaus organizmui baltymų, naudingųjų riebalų, vitaminų A, D, E, PP, B, folio bei nikotino rūgšties. Tačiau kiaušinių trynyje esą tiek daug cholesterolio, kad mitybos specialistai kiaušinius vadina cholesterolio bombomis.
Medikai perspėja, kad maisto, kuriame yra daug cholesterolio, vartojimas gali būti širdies ir kraujagyslių ligų priežastis.

VIENO KIAUŠINIO GANA
Mažeikiškius sveikos mitybos klausimais konsultuojanti dietologė Jolanta Škutovaitė įsitikinusi, jog velykiniai margučiai sveikatai nepakenks. Kiaušinius galima valgyti, bet jų reikėtų nepadauginti –užtektų vieno ar dviejų.
Pašnekovė primena, jog jei rūpinamės sveika mityba, kiaušinį turėtume valgyti be majonezo. Šimte gramų yra apie 700 kalorijų, be to, majonezo sudėtyje yra daug modifikuoto krakmolo, visokių „E“.
„Jei valgome majonezo, valgome ir duonos. Tai labai apsunkins skrandį. Bet žmonės sako, kad šventės, galime pavalgyti. O po to dvi tris dienas su sunkiu skrandžiu vaikšto“, – pastebėjo pašnekovė.

ANT ŠVENTINIO STALO – DARŽOVIŲ PATIEKALAI
Kad per šventes neapkrautume savo virškinimo sistemos ir po to nesijaustume apsunkę, sveikos mitybos specialistė ant vaišių stalo nerekomenduoja krauti riebių patiekalų.
Gražų, šventinį stalą galima padengti ir pasigaminus lengvų patiekalų. Nereikėtų pamiršti daržovių, vaisių. Pavyzdžiui, daržovė virškinama 30–45 minutes, o mėsa – nuo 3 iki 4 valandų. O sumaišius įvairius produktus skrandžio darbas visai apsunksta, kyla rūgštys, žmogus pasidaro piktas.
„Lengva sakyti, ko atsisakyti ant Velykų stalo. Tai vis dėlto yra istorija, visa tai yra išgyventa… Pasakyk močiutei, kad šito negalima, nereikia. Bet viskas yra labai paprasta: reikia mažiau valgyti ir valgyti neriebų maistą“, – akcentavo J. Škutovaitė.

REIKIA MOKĖTI PASAKYTI „NE“
Dietologė pastebi, jog žmonių problema yra ta, kad svečiuose jie bijo ar nesugeba atsisakyti šeimininkų raginimo vaišintis. Reikėtų išmokti pasakyti „ne“ besaikiam valgymui. Juk gebama atsispirti cigaretei, alkoholiui, narkotikams.
„Būtina susilaikyti ir valgyti tiek, kiek mums reikia. Jei patys nebūsime atsakingi už save, kiti tikrai nebus. Ir jei neatsisakytume, visą dieną sėdėtume prie vaišių stalo ir valgytume, visi po to gertume vaistus“, – negebėjimą sustoti valgius komentavo J. Škutovaitė.
Pašnekovės manymu, žmonės pamiršo, kas yra šventė, pamiršo, kaip reikia bendrauti. Svarbiausiu švenčių atributu tapo stalas, apkrautas valgiais.
„Juk šventė yra ne tam, kad privalgytume. Šventė yra tam, kad susitikę pabendrautume, prisimintume, kas yra šventa. Bendravimas yra šventė! Ir nebūtinai su alkoholiu. Be to, toks gražus oras, ar ne laikas išeiti į gamtą“, – ragino sveikos mitybos specialistė.

IŠKROVOS DIENOS NĖRA GERAI
„Santarvės“ kalbinti specialistai pastebi, jog nereikia nė švenčių, kad persivalgytum. Žmonės ir kasdien įpratę apsikrauti stalus. Po to skundžiasi vidurių užkietėjimu, skausmais, kepenys, pilnos toksinų, nebegali funkcionuoti.
„Jei save prižiūrėsi, mylėsi, nekiši to viso riebaus maisto“, – pabrėžė dietologė J. Škutovaitė ir pridūrė, jog nuolat sveikai maitinantis nereikės ir iškrovos dienų, kurioms dažniausiai ryžtasi moterys, priaugusios svorio.
Sveikos mitybos specialistė sako, kad iškrovos dienos nėra jau toks geras dalykas – trūks jėgų dirbti, energijos reikia ir širdžiai, plaučiams. Neretai po tokių dienų vėl puolama prie maisto ir vėl persivalgoma.
Nuotr. iš redakcijos archyvo .: A. Žiurlys pastebi, kad virškinimo sutrikimais besiskundžiančių pacientų antplūdžio sulaukia po kiekvienos šventės.

J. Škutovaitė akcentuoja, kad svarbiausia yra nepersivalgyti, o tik užvalgyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto