Greitosios medicinos pagalbos (GMP) klausimas praėjusią savaitę buvo svarstomas visuomeninėje konsultacinėje taryboje prie Telšių apskrities gydytojo tarybos. Posėdyje dalyvavęs Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius teigė, kad mažeikiškiams nėra ko jaudintis, bent artimiausiais metais GMP statusas neturėtų keistis. KOMITETAS SUSIRŪPINO
Sveikatos ir socialinių reikalų komitetas į posėdį A. Stankevičių pakvietė, norėdamas iš įstaigos vadovo sužinoti, kodėl užvirė aistros dėl Mažeikių GMP likimo. Komiteto nariai prisipažino apie tai sužinoję tik iš spaudos.
Komiteto pirmininkė Rita Lidžiūtė stebėjosi, kad GMP kolektyvas prašymą įteikė net Ekonomikos komitetui, o Sveikatos komitetą aplenkė.
Komiteto narys Jokimas Raila nesuprato, kodėl „greitosios“ darbuotojai ėmėsi ieškoti pagalbos, prašymą įteikdami rajono valdžiai, Seimo nariui. Kliuvo ir spaudai, rašančiai apie tai ir kaitinančiai žmonių aistras.
„Privatizuoti „greitąją“ būtų galima tik sutikus Savivaldybės tarybai. Tačiau Taryboje tokio klausimo nebuvo svarstoma. Problemos nėra, „greitosios“ darbuotojų pareiškimai – bėgimas prieš traukinį“, – teigė politikas.
A. Stankevičius sakė suprantąs kolektyvą. „Apie greitosios privatizavimą buvo kalbama ne kartą, darbuotojai yra „alergizuoti“, – pridūrė direktorius. Reakciją sukėlė skirtingai suprastos Sveikatos apsaugos ministerijos, apskrities gydytojo nuostatos dėl GMP ateities.
VADOVAUJAMASI PLĖTROS PROGRAMOMIS
Mažeikių savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis per susitikimą su GMP kolektyvu prisipažino įžvelgęs pavojų, jog ruošiamasi šios tarnybos paslaugas perduoti apskritims. Anot jo, nesą jokių garantijų, kad tada „greitoji“ nebus privatizuota.
A. Stankevičius „Santarvei“ sakė, kad per apskrityje vykusį pasitarimą buvo sudėlioti visi akcentai dėl GMP. Akcentuota, kad plėtra galima pagal Vyriausybės, sveikatos apsaugos ar apskrities plėtros programas.
Telšių apskrities plėtros programa buvo patvirtinta praėjusiųjų metų rugsėjo mėnesį. A. Stankevičius yra vienas iš darbo grupės narių. Anot jo, programoje nenumatyta nei skaldyti, nei prijungti ar kitaip keisti GMP struktūrą.
APSKRIČIAI – PRIEŽIŪROS FUNKCIJA
A. Stankevičius informavo, kad apskrities gydytojas Antanas Martusevičius patikino, kad apskritis nenori perimti GMP administravimo, finansavimo ar kitokio vadovavimo. Apskritis tik koordinuos, o svarbiausia, prižiūrės leidimų išdavimą. Anot pašnekovo, tai apsaugos nuo galimų mėginimų privatizuoti ar steigti alternatyvias GMP struktūras.
Manoma, kad bent 2–3 metus „greitosios“ statusas neturėtų keistis. „Jeigu Vyriausybė ar Sveikatos apsaugos ministerija nesugalvos kitaip“, – pridūrė A. Stankevičius.
Ateityje GMP turėtų būti prie ekstremalių pagalbos tarnybų. Tačiau tokios permainos galimos turint gerai parengtus teisės aktus, paramedikų komandą.
PROBLEMA – TRANSPORTAS
Transporto priemonės – bene vienintelė ir didžiausia mažeikiškės GMP problema. Pernai ne dėl tarnybos vairuotojų kaltės buvo sudaužyti du „greitosios“ automobiliai, vienas iš jų jau suremontuotas. Problemą padėjo išspręsti AB „Mažeikių nafta“, išnuomojusi vieną „greitosios“ automobilį. Panaudos sutartis galioja iki šių metų gegužės pabaigos.
A. Stankevičius sakė, kad iki to laiko įstaiga bandys spręsti problemą. Kol nebuvo garantijų dėl ateities, skirti investicijas buvę rizikinga. Įstaiga planuoja pirkti naudotą automobilį arba naują lizingo būdu.
Direktorius nepraranda vilties, kad galbūt išimties tvarka mažeikiškiams pagelbės ministerija.
Prašymą dėl GMP transporto skyrimo pats A. Stankevičius vasario pradžioje įteikė sveikatos apsaugos ministrui. Į ministeriją dėl problemos ne kartą kreiptasi ir pernai.
„Svarbiausia, kad „greitosios“ paslaugos nenukenčia. Skundų dėl tarnybos darbo nesulaukiame“, – patikino A. Stankevičius.
MAŽEIKIŠKIŲ SIŪLYMUI PRITARTA
Visuomeninėje konsultacinėje taryboje prie apskrities gydytojo sveikatos apsaugos klausimus kartą per ketvirtį aptaria gydymo įstaigų vadovai, savivaldybių gydytojai.
Mažeikių savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė konsultacinės tarybos posėdyje pasiūlė leisti stebėtojų teisėmis rajonams atstovauti ir po vieną iš savivaldybių tarybų narių. A. Stankevičiaus manymu, tokiais stebėtojais galėtų tapti savivaldybių tarybų sveikatos komitetų pirmininkai.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos