„Mažeikių elektrotechnikos“ tyčinio bankroto kaltininkus nustatys teismas

Šiaulių apygardos teismas bendrovės „Mažeikių elektrotechnika“ bankrotą pripažino tyčiniu. Kas kaltas dėl elektros variklių gamyklos bankroto ir turto iššvaistymo, aiškinasi ikiteisminį tyrimą atliekanti Mažeikių rajono apylinkės prokuratūra. Artimiausiu metu ketinama baudžiamąją bylą perduoti teismui. NUTARTIS LIKO GALIOTI
„Mažeikių elektrotechnikos“ bankrotas buvo paskelbtas 2001 metų gruodį.
Net ketverius metus kreditoriai varstė įvairių institucijų ir teismų duris, bandydami įrodyti, jog įmonės bankrotas yra sukeltas tyčia. Jie nurodė, kad buvę bendrovės vadovai veiklą vykdė blogai ir privedė įmonę prie bankroto.
Šiaulių apygardos teismas „Mažeikių elektrotechnikos“ bankrotą pripažino tyčiniu. Kreditoriai teigia, kad tai neelinis įvykis, nes panašių atvejų Lietuvoje vos vienas kitas.
Buvęs bendrovės direktorius ir vienas iš akcininkų Sergejus Kovaliovas bandė apskųsti šiauliškių nutartį. Teismas atsisakė priimti skundą, nes jis buvo pateiktas pavėluotai – praėjus apskundimo terminui.

LIKO MILIJONINĖS SKOLOS
„Mažeikių elektrotechnikos“ skolos įvairiems kreditoriams siekia per 20 milijonų litų. Bendrovė apie 9 milijonus litų skolinga Mokesčių inpekcijai, 8 mln. – „Sodrai“, 3,5 mln. litų – darbuotojams.
Ilgametį bendrovės valdybos pirmininką, o vėliau ir direktorių S. Kovaliovą kreditoriai įvardija pagrindiniu tyčinio bankroto kaltininku.
Akcininkai teigia, kad ir valstybė blogai valdė savo akcijų paketą – neanalizavo padėties, leido vadovams įmonę nustekenti.
Prieš bankrotą įmonė tapo valstybine. Kontrolinis akcijų paketas – 50,75 proc. – priklausė „Sodrai“, Turto valdymo fondui bei Pramonės ir prekybos ministerijai.

ĮVARDIJO PRIEŽASTIS
Lietuvos teismo ekspertizės centras, kurio išvadomis vadovavosi Šiaulių apygardos teismas, nustatė, kad „Mažeikių elektrotechnika“ jau 1999 metų pabaigoje buvo nemoki.
Tačiau 2000 metais bendrovė, nepaisydama savo sunkios finansinės padėties, įvairioms įmonėms nurašė apie 1,3 milijono litų skolų.
Panašiai tiek pat nuostolių patirta bendrovei „Baltic Electrical Motors Company“ pardavus turtą pigiau negu jo likutinė vertė.
Nustatyta, kad „Mažeikių elektrotechnika“ 2001–2002 metais produkciją pardavinėjo mažesnėmis nei savikaina kainomis. Be to, produkcija buvo parduodama ir pirkėjams, skolingiems už anksčiau pirktas prekes. Ekspertizės centras įžvelgė ir daugiau priežasčių, turėjusių įtakos bendrovės ūkinės ir finansinės veiklos blogėjimui.
Šiaulių apygardos teismo sprendimu, įmonės likvidatoriaus funkcijas atliekantis administratorius turės patikrinti įmonės sandorius, sudarytus per 5 metus iki bankroto bylos iškėlimo.

AIŠKINASI PROKURATŪRA
Mažeikių rajono apylinkės prokuratūra yra gavusi ne vieną pareiškimą dėl „Mažeikių elektrotechnikos“ vadovų veiksmų, tarp jų ir privedimo prie bankroto. Pagal gautus pareiškimus atliekamas ikiteisminis tyrimas, jungiantis ne vieną nusikaltimo epizodą.
Netrukus baudžiamoji byla dėl „Mažeikių elektrotechnikos“ turto iššvaistymo turėtų pasiekti teismą.
Neoficialiomis „Santarvės“ žiniomis, tarp įtariamųjų yra ir bankrutavusios bendrovės buvęs direktorius, dabar vadovaujantis panašia kaip ir „Mažeikių elektrotechnika“ veikla užsiimančiai įmonei „Baltic Electrical Motors Company“.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
„Mažeikių elektrotechnikos“ sėkmingo gyvavimo metus primena pastatas, dabar virtęs vaiduokliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto