„Sodrą“ iš duobės gali tekti traukti gyventojams

Vyriausybės sprendimas didinti „Sodros“ įmokų tarifą sukėlė profesinių sąjungų ir darbdavių pasipiktinimo bangą. Praėjusią savaitę prie Seimo ir Vyriausybės rūmų, reikalaudami nedidinti mokesčių naštos, piketavo profsąjungų atstovai. Protesto akcijas palaiko ir mažeikiškiai.


„SODRAI“
PRITRŪKO LĖŠŲ
Už prieš rinkimus pasireiškusį Vyriausybės dosnumą didinant socialines išmokas teks sumokėti darbuotojams ir darbdaviams. Planuojama nuo sausio pirmosios vienu procentu padidinti „Sodros“ mokesčio tarifą darbuotojams (vietoje trijų procentų dabar reikės mokėti keturis), o nuo liepos mėnesio ir darbdaviams, kurie, užuot mokėję 31 procentą, turės mokėti 32.
„Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja Laima Nagienė pripažįsta, kad iš pirmo žvilgsnio nežymus mokesčių pakėlimas vienu procentu atsilieps darbuotojams.
„Tačiau nereikėtų kaltinti vien „Sodros“, nes Vyriausybė užkrovė „Sodrai“ įpareigojimus ne pagal kišenę. Jau keletą metų buvo didinamos išmokos, tačiau nebuvo numatyta iš anksto, kaip jos bus padengiamos“, – kalbėjo L. Nagienė.
Anot „Sodros“ Mažeikių skyriaus vadovės, lėšų pritrūko, nes buvo grąžintos pensijos dirbantiems pensininkams – per 1,7 mln. litų, padidintos išmokos mamoms, auginančioms vaikus iki dvejų metų. L. Nagienės teigimu, išmokos didinamos, o socialinio draudimo įmokos nebuvo keičiamos.
„Žinoma, anksčiau gelbėdavo tai, kad didėdavo ir minimalus atlyginimas, o dabar, kai siaučia finansinė krizė, tai nenumatoma“, – aiškino „Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja.
L. Nagienė sakė, kad įprasta padėtį Lietuvoje lyginti su kitų Europos šalių padėtimi.
„Mano žiniomis, daugely Europos šalių darbuotojai moka didesnes socialinio draudimo įmokas nei darbdaviai“, – sakė L. Nagienė.
NENUMATĖ GALIMYBIŲ
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovė Trišalėje komisijoje Gražina Gruzdienė „Santarvei“ sakė, kad kiekvienas mokesčio didėjimas neigiamai paveikia žmones.
„Nustebino Vyriausybės elgesys, kad Seimui pateikto projekto, kuriame nurodyta vienu procentu didesnės „Sodros“ įmokos, nederino su profsąjungomis. Susidaro įspūdis, jog norėta nuslėpti šį sprendimą. Keista ir tai, kad buvo nuspręsta didinti išmokas, nors nebuvo numatyta, kaip tai bus padaryta. Juk nė vienas iš mūsų neperka mersedeso, jei neturi tam pinigų“, – kalbėjo ji.
Anot G. Gruzdienės, viskas susiję su rinkimais, todėl dabar paprasti žmonės turi sumokėti už Vyriausybės dosnumą.
„Reikia ieškoti kitų šaltinių, o ne apkrauti mokesčiais ir taip vargstančius žmones. Viena iš išeičių – mažinti socialines išmokas. Taip pat reikėtų kompleksiškai įvertinti kitus mokesčius, tokius kaip dirbančiųjų pagal autorines sutartis“, – svarstė G. Gruzdienė.
SLEGIA MOKESČIAI
Anot Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovės Trišalėje komisijoje G. Gruzdienės, reikėtų didinti minimalų atlyginimą ir taip būtų galima padengti nepamatuotą valdžios išlaidavimą.
„Dar balandžio mėnesį siūlėme didinti minimalų atlyginimą, tačiau tai nebuvo priimta, nors ir buvo Trišalėje komisijoje svarstyta kelis kartus. Šio siūlymo neatsisakoma ir dabar, nes rinkimai jau beveik praėjo, o žmonėms mokėti už šilumą ir valgyti reikia prie bet kurios valdžios“, – sakė ji.
G. Gruzdienė abejoja, ar socialinio draudimo įmokų didinimas ir darbdaviams gali padėti, nes kas bus, jei tai bus daroma kiekvienais metais. Žmonės esą tiesiog palūžtų nuo tokios mokesčių naštos.
„Dabar net ne ta situacija, kai galim tokiu būdu didinti mokesčius, nes reikia gyventi tiek verslininkams, tiek darbuotojams“, – akcentavo pašnekovė.
KETINA STREIKUOTI
Mažeikų rajono Verslo darbdavių asociacijos valdybos pirmininkas Vidmantas Erminas „Santarvei“ sakė, kad socialinio draudimo įmokų didinimas vėl paskatins atlyginimus „vokeliuose“.
„Valdžia tiesiog smaugia, kaip sakoma, „kas veža, tam ir krauna“. Neturėdami kitos išeities verslininkai tiesiog vėl ims slėpti mokesčius“, – įsitikinęs V. Erminas.
Anot valdybos pirmininko, verslininkai svarsto įvairias priemones, kaip atkreipti valdžios dėmesį. Neatmetama net ir streikų galimybė.
„Jei reiks, rengsim streikus kaip mokytojai. Be to, tai nebus tik vienas streikas, jie vyktų vienas po kito. Manau, kad Vyriausybė pasirinko lengviausią kelią – užkrauti mokesčiais verslininkus“, – sakė jis.
V. Ermino teigimu, anksčiau buvo kalbama apie proporcingą mokesčių mažinimą, o dabar, kaip perkūnas iš giedro dangaus, – visiškai atvirkštinis variantas.
PRISIJUNGS PRIE AKCIJŲ
AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvę“ patikino, kad mažeikiškiai palaiko rengiamas protesto akcijas prieš Vyriausybės pateiktą siūlymą Seimui, kur numatyta didinti socialinio draudimo įmokas.
„Kadangi reikėjo reaguoti labai greitai, tai buvo organizuotos tik trumpos įspėjamosios akcijos – gauti leidimo didesniam piketui nebūtume suspėję. Tačiau tokia galimybė neatmetama ateityje, mes tikrai prisijungtume“, – sakė ji.
Profsąjungos derasi su darbdaviais dėl minimalaus darbo užmokesčio padidinimo. V. Vilimienės teigimu, ir šis Vyriausybės sprendimas apsunkina derybas, esą darbdaviai sakys, kad algas gali padidinti vienu procentu mažiau, nes jiems nuo liepos taip pat žadama vienu procentu padidinti mokesčius.
„Šiuo atveju reikėtų mums su darbdaviais susivienyti ir kovoti su netinkamais Vyriausybės sprendimais“, – įsitikinusi V. Vilimienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: „Sodra“ nebeišgali įvykdyti visų Vyriausybės įpareigojimų, nes pritrūko lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto