Mažeikiškiai politikai per egzaminą bijo apsijuokti

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Teisingumo ministerija politikams metė iššūkį – savivaldybių tarybų narius kviečia laikyti Konstitucijos egzaminą. Mažeikiškiai politikai baiminasi, kad prastai išlaikę egzaminą, sulauktų žmonių pašaipų. Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis taip pat nėra tikras, kad dalyvaus, anot jo, „politiniame šou“.


IŠBANDYMAS
POLITIKAMS
Konstitucinis egzaminas organizuotas visiems šalies gyventojams. Tačiau, anot projekto autorių, savivaldybių politikai yra arčiausiai žmonių, todėl jiems esą turėtų būti garbės reikalas pagerbti svarbiausią šalies dokumentą – Konstituciją.
Savivaldybės, tarp jų ir Mažeikių, sulaukė projekto autorių rašto, kuriame Tarybos nariai raginami laikyti Konstitucijos egzaminą.
Idėja surengti Konstitucijos egzaminą tautai ir jos išrinktiesiems kilo siekiant pažymėti pagrindinio šalies įstatymo 15 metų sukaktį šių metų spalio 25 dieną. Egzamino tikslas yra išsiaiškinti, ar visuomenė žino Konstitucijoje įtvirtintas teises ir pareigas.
Idėjai surengti Konstitucijos egzaminą pritarė ne tik visuomeninės organizacijos, bet ir Prezidento institucija, Konstitucinis teismas, Seimas. Numatyta, kad spalio 25 dieną Prezidentas Valdas Adamkus geriausiai Konstituciją išmanančiam gyventojui ir Tarybos nariui įteiks po specialų prizą.
POLITIKAI INFORMUOTI
Šio projekto koordinatorė rajono Savivaldybės Informacinių technologijų tarnybos vyr. specialistė Virginija Steponavičienė „Santarvei“ sakė, kad rajono savivaldybės Tarybos nariai apie rugsėjo 29 dieną įvyksiantį Konstitucijos egzaminą informuoti, apie egzaminą skelbiama ir Mažeikių rajono savivaldybės tinklalapyje. Nuspręsta, kad egzaminas vyks toje pačioje salėje, kur posėdžiauja Tarybos nariai.
V. Steponavičienė informavo, kad kiekvienas Tarybos narys pats turi nuspręsti, ar laikyti egzaminą. „Aš manau, kad dalyvauti egzamine vis dėlto reikėtų. Kiekvienam ne pro šalį Konstituciją pasižiūrėti“, – savo nuomonę išsakė projekto koordinatorė ir pridūrė, kad, ko gero, ir pati egzaminą laikys.
PAVADINO POLITINIU ŠOU
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis sakė, kad kas nori, tas gali pasitikrinti savo žinias – egzaminas nėra privalomas.
„Tas egzaminas – politinis šou. Žiniasklaida rašys, ar dalyvavo meras, ar ne. Koks egzamino rezultatas. Jeigu prastas, galės pasišaipyti“, – samprotavo meras.
Ar V. Džiugelis laikys egzaminą, priklausysią nuo aplinkybių – tą šeštadienį jis turi dalyvauti ne viename renginyje, susitiks su konkursą Mažeikiuose laimėjusiais skulptoriais.
„Žmogus nėra vaikščiojanti enciklopedija, negali visko žinoti. Ir tokios būtinybės nėra. Yra internetas, kiti informacijos šaltiniai – svarbiausia, žinoti, kur ko ieškoti. Be to, Savivaldybėje yra teisininkai, su jais konsultuojuosi, jie pasirašo sprendimo projektus“, – pasakojo meras.
ŽINIAS PASITIKRINO
Socialdemokratų partijos narė Irena Macijauskienė abejoja, ar jai beverta dalyvauti Konstitucijos žinių patikrinime. Dėl visuomenės sveikatos sistemos reorganizacijos, po kurios Mažeikių filialas tapo Telšių apskrities visuomenės sveikatos centro skyriumi, jo vadovei teko laikyti valstybės tarnybos egzaminą. Teko atsakyti į klausimus, susijusius ne tik su valstybės tarnybą reguliuojančiais dokumentais, bet ir su Konstitucija.
Politikės nuomone, galbūt Konstitucijos egzaminą turėtų laikyti Tarybos nariai, kurie nėra valstybės tarnautojai ir kur kas rečiau susiduria su pagrindiniu šalies dokumentu.
EGZAMINĄ
VERTINA POZITYVIAI
„Esame Lietuvos piliečiai, Konstituciją visi turime žinoti. Ypač politikai. Tačiau pasakau sąžiningai, kad dėl laiko stokos nesugebėsiu egzaminui pasiruošti ir jame nedalyvausiu“, – atvirai prisipažino opozicijos lyderis, liberalas demokratas Kęstutis Bartkevičius.
Pašnekovas teigiamai vertino „naują požiūrį“ į politiką. Esą daugelis politikų, taip pat ir jis pats, nepakankamai gerai žino Konstituciją arba net nėra jos perskaitę. Egzaminas – savotiškas iššūkis, ir reikėtų jį priimti.
GALIMYBĖ PASITIKRINTI
Socialliberalams Taryboje atstovaujanti Laima Nagienė mano, kad toks egzaminas politikams yra gera galimybė pasitikrinti savo žinias. Gero teisės aktų išmanymo reikia norint tinkamai spręsti rinkėjų problemas.
Po daugelio metų į politiką sugrįžusi Tarybos narė prisiminė, kad, pradėjus darbą Taryboje, jai pritrūko kai kurių žinių.
„Buvau atitrūkusi nuo daugelio klausimų, nuo savivaldos. Reikėjo ne vieną dokumentą paskaityti, gerai išanalizuoti Savivaldos įstatymą“, – prisipažino pašnekovė.
Į klausimą, ar dalyvaus egzamine, dar negalinti atsakyti L. Nagienė mano, kad bent Savivaldybės meras, etatiniai vicemerai ir Savivaldybės juristai turėtų pasitikrinti Konstitucijos žinias.
KONSTITUCIJĄ
TURI IŠMANYTI
Vicemeras Jonas Siminkevičius sutinka, kad jis ir kiti politikai turi žinoti Konstitucijos nuostatas.
Jo manymu, jeigu būtų tik žinių patikrinimas, politikai drąsiai eitų į egzaminą. Tačiau bėda ta, kad testo rezultatai bus vieši. Esą bus gėda, jeigu prastai pasirodysi, žmonės ims įvairiai vertinti.
Pastebėjus, kad rinkėjai gali šaipytis ir iš pabūgusiųjų laikyti egzaminą, J. Siminkevičius atsakė: „Dėl šito dar gali rinkėjams pasiaiškinti, o kad nieko nežinojai – niekuo nepasiteisinsi“.
J. Siminkevičius teigiamai vertina Žurnalistų sąjungos ir Teisingumo ministerijos projektą. Jeigu mažeikiškiai politikai ir neišdrįs laikyti egzamino, vis tiek rezultatas bus pasiektas – Tarybos nariai dabar domisi Konstitucija, ją skaito, diskutuoja.
REIKALINGAS
DOKUMENTAS
J. Siminkevičius sakė, kad jam po ranka iki šiol buvusi 1992 metų Konstitucija. Dabar jis iš interneto išsitraukė naująją. Net nesitikėjęs, kad tiek daug pasikeitimų yra.
L. Nagienė, „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė, sakė, kad savo darbo ji neįsivaizduojanti be Darbo kodekso ir Konstitucijos. Ant Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjos I. Macijauskienės stalo taip pat guli šie dokumentai.
Savivaldybės meras V. Džiugelis stebėjosi, kodėl jis turi prie savęs laikyti Konstituciją – reikalui esant ją galima susirasti.
„Galbūt mano stalčiuje yra Biblija, kurioje visi atsakymai yra“, – sakė politikas.
DIKTANTAS
NESUDOMINO
Rajono politikų nesudomino ir rajone vykęs diktantas. Savivaldybės vyriausioji specialistė kalbos tvarkytoja Irena Ruginienė „Santarvei“ sakė, kad diktantą rašė kai kurie valstybės tarnautojai, tačiau politikų, ko gero, nebuvę.
Savivaldybės meras V. Džiugelis, pasiteiravus apie diktantą, teigė, kad jis neturėtų demonstruoti savo žinių. Jį labiau domina dvasinės vertybės.
L. Nagienė prisipažino, kad labai norėtų pasitikrinti savo gramatikos mokėjimą.
„Galbūt kalbėdama ir padarau stiliaus klaidų, tačiau būna gėda, kai gaunu raštus iš valstybės tarnybose dirbančių žmonių – kai kuriuose jų raštuose nemažai klaidų“, – apie būtinumą save išbandyti kalbėjo politikė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr. : Rajono politikai norėtų pasitikrinti Konstitucijos žinias, bet baiminasi egzamino rezultatų paviešinimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto