Mažiau gydys – daugiau gaus?

Šeimos gydytojai, siunčiantys pas specialistus arba guldantys į ligoninę kuo mažiau pacientų, bus skatinami priemokomis prie atlyginimo. Naujoji apmokėjimo tvarka sutikta gana skeptiškai. Pacientai baiminasi, kad nukentės jų gydymas, gydytojai – kad pelnytų pinigų negaus, nes priedus skirstys įstaigos.


KEIČIASI
APMOKĖJIMO TVARKA
Iki šiol šeimos gydytojų atlyginimas priklausė nuo prisirašiusiųjų pacientų skaičiaus. Papildomai jie buvo skatinami už tam tikrų paslaugų teikimą – naujagimių, žmonių su negalia lankymą bei už kai kuriuos profilaktinius tyrimus.
Pagal sausio 17 dieną sveikatos apsaugos ministro patvirtintą naująją pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarką, nuspręsta šeimos gydytojus skatinti už gerą darbą.
Darbo rezultatai bus vertinami pagal devynis kriterijus, suskirstytus į keturias grupes. Pirmoji grupė – vaikų ir suaugusiųjų priežiūros intensyvumas. Bus vertinama, ar prisirašiusieji pacientai bent kartą per metus apsilanko pas šeimos gydytoją profilaktiniam sveikatos patikrinimui.
Numatyta tikrinti, kaip gydytojai vykdo gimdos kaklelio ir prostatos vėžio programą. Kuo aukštesnis šis rodiklis, tuo didesnį atlyginimą gaus šeimos gydytojas.
Taip pat bus vertinama, kaip dažnai prisirašiusiems pacientams, sergantiems tokiomis lėtinėmis ligomis kaip cukrinis diabetas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, arterinė hipertenzija, bronchinė astma, prireikė gydytis ligoninėje.
NAUJAS
FINANSAVIMAS –
PACIENTUI?
Žiniasklaidai išplatintame pranešime Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Haroldas Baubinas teigia, kad naujoji apmokėjimo tvarka gydytojai motyvuojami geriau dirbti.
„Šis pokytis svarbiausias pacientui, kuriam gydytojas galės skirti daugiau dėmesio, atidžiau įvertinti jo sveikatos rizikas, sekti lėtinių ligų eigą, pasiūlyti dalyvauti nemokamose prevencijos programose“ – samprotavo sekretorius.
Teigiama, kad dėl naujovės turėtų sutrumpėti eilės sveikatos priežiūros įstaigose. Esą dabar dėl nepakankamai efektyvios sveikatos priežiūros sistemos pacientai dažnai priversti į gydytoją kreiptis pakartotinai.
SIUNTIMAI
DALIJAMI
LAISVA RANKA
Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Telšių apskričiai Paulius Rumbutis „Santarvei“ sakė, kad dėl naujosios apmokėjimo tvarkos pacientai gąsdinami be reikalo – gydymas tikrai nenukentėsiąs.
Šeimos gydytojas labiau turės rūpintis savo pacientais – kasmet juos privalės paraginti pasitikrinti profilaktiškai. Dažnai žmonės į gydytojus kreipiasi pavėluotai, kai būtinas ilgas ir sudėtingas gydymas.
„Šiuo metu kai kurie šeimos gydytojai laisva ranka rašo siuntimus pas konsultantus. Peršasi išvada, kad pats pacientas nusprendžia, kada jam reikia siuntimo. To nebebus. Gydytojas turi žinoti, dėl ko toks siuntimas rašomas“, – komentavo pašnekovas.
P. Rumbutis pastebėjo, kad pastaruoju metu siuntimų išrašoma labai daug. Ateina pacientas pas šeimos gydytoją ir, jei nori, gauna siuntimus iš karto pas kelis specialistus.
„Blogas rezultatas, kai labai daug siuntimų, blogas – ir kai mažai“, – teigė pašnekovas ir pridūrė, kad siuntimų skaičius bus subalansuotas.
VERTINS
DU KARTUS
Šalies šeimos gydytojams skatinti skirta 34 mln. litų. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, gerai dirbančių gydytojų atlyginimas gali padidėti 10 proc.
P. Rumbutis informavo, kad gydytojų darbo rezultatai bus vertinami du kartus per metus. Nuo antro pusmečio mokėjimas bus diferencijuojamas atsižvelgiant į pirmojo pusmečio rezultatus.
Kol kas neaišku, kaip bus nustatoma, kokie darbo rezultatai geri, kokie blogi. Ko gero, šeimos gydytojų veiklos rodikliai bus lyginami su kitų apskrities rajonų gydytojų ir šalies gydytojų darbo rezultatais. Nustatant, anot P. Rumbučio, subalansuotą siuntimų skaičių, bus orientuotasi į esamą padėtį.
Šeimos gydytojų uždirbti papildomi pinigai atiteks gydymo įstaigai. Kaip jie bus paskirstyti gydytojams, kol kas irgi konkretaus atsakymo nėra. Neatsitiktinai gydytojai netiki, kad jų piniginės papilnės.
GYDYTOJAMS
DAUG NEAIŠKUMŲ
Šeimos gydytojai nelabai nori kalbėti apie naująją apmokėjimo tvarką – dar nespėję su ja susipažinti.
Dėl to paties nuo komentaro susilaikė ir Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininko pavaduotojas Jonas Žulpa.
Gydymo įstaigų vadovai baiminasi, kad įvairiai interpretuojama informacija apie apmokėjimo naujoves gali supriešinti pacientus ir gydytojus.
„Pacientai klausinėja, ar jau neberašysime jiems siuntimų, ar jiems teks mokėti už specialistų konsultacijas. Ypač sunerimę vyresnio amžiaus žmonės“, – pastebėjo Tirkšlių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Danė Perminienė.
Pašnekovė ramina žmones – įstaiga dėl papildomų pinigų nežada rizikuoti žmonių sveikata.
„Jei pacientui reiks specialisto konsultacijos, jis bus siunčiamas. Nežadame dėl vieno kito šimto litų, rizikuoti žmonių sveikata. Tuo labiau kad jį saugo Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymas“, – teigė direktorė.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius nemano, kad šeimos gydytojai be reikalo rašydavo siuntimus.
„Šeimos gydytojai siunčia pas specialistą, kad galėtų kvalifikuotai ligoniui padėti – jokių dirbtinių dalykų nėra. Antra vertus, yra nustatytos konkrečios tvarkos, kurios reglamentuoja, kada siųsti, kokius tyrimus atlikti“, – paaiškino pašnekovas.
Įstaigų vadovai tikino, kad šiuo metu dirba taip, kaip ir anksčiau. Be to, kol kas jos negavo jokių nurodymų nei iš Sveikatos apsaugos ministerijos, nei iš Ligonių kasos.
„Stengsimės laikytis aukso vidurio“, – teigė A. Stankevičius.
KONSULTACIJŲ
NETURĖTŲ
SUMAŽĖTI
Mažeikių ligoninės, kurioje teikiamos antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugos, t.y. dirba gydytojai konsultantai, direktorius Albinas Lidžius mano, kad naujovės didelės įtakos įstaigai neturės.
„Jeigu šeimos gydytojai naujus vėjus supras tiesmukiškai ir siuntimų sumažės, turime kitokių metodų ir būdų, kaip padidinti konsultacijų skaičių. Jeigu konsultuojant ligonį dėl vienokios ligos, aptinkami kitos simptomai – specialistas gali ligonį nusiųsti konsultacijai pas kitą tos pačios ligoninės specialistą“, – teigė A. Lidžius.
Ligoninės direktorius prasitarė, kad šeimos gydytojai yra skundęsis specialistų konsultacijomis – esą šie konsultuoja tik dėl tos ligos, nors ir pastebėję kitokių negalavimų, ligonį sugrąžina pas šeimos gydytoją.
„Pas mus iš viso yra kolegiškumo trūkumas, norėjimas atsikratyti atsakomybės. Medicina yra filosofija – kategoriškai vertinti negalėtum, tačiau tokių apraiškų yra“, – į klausimą, ar iš tikrųjų šeimos gydytojai lengva ranka išrašinėja siuntimus pas specialistus ar guldyti į ligoninę, atsakė A. Lidžius.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Naujovių autoriai spėja, kad eilės gydymo įstaigose turėtų sumažėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content