Mokyklose – priverstinės atostogos

Daugeliui moksleivių susirgus gripu uždarytos Rubikų pradinė ir Sedos Vytauto Mačernio vidurinė mokyklos. Karantinas planuojamas iki antradienio. Jei mokiniai nepasveiks, jis gali užsitęsti ir ilgiau. UŽDARYTOS MOKYKLOS
Nuo kovo 1 d. paskelbus rajone gripo epidemiją, kartu buvo pateiktas ir Gripo epidemijos kompleksinių priemonių 2006–2007 m. planas. Jame rašoma, jog susirgus 20 proc. kolektyvo narių, būtina nutraukti užsiėmimus vaikų ugdymo įstaigose ir kituose organizuotuose kolektyvuose.
Pasak Mažeikių rajono savivaldybės švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus, Rubikų pradinėje mokykloje, kurioje mokosi 18 vaikų, serga apie 80 proc. moksleivių bei abi mokytojos.
Sedoje sergančių mokinių yra daugiau nei 30 proc.
„Jei mokykloje yra didelis sergančių mokinių procentas, patys mokyklų vadovai mus informuoja. Gavę tokį pranešimą, mes iš karto reaguojame. Jei sergančiųjų išties daug, rašome įsakymą dėl pamokų nutraukimo“, – paaiškino Švietimo skyriaus vedėjas.

PIRMAS KARTAS MOKYKLOS ISTORIJOJE
Pasak Sedos Vytauto Mačernio vidurinės mokyklos direktorės Genoveitos Gricienės, dėl didelio mokinių sergamumo negalėjo normaliai vykti pamokos, tai ir paskatino prašyti Švietimo skyriaus leisti laikinai nutraukti darbą mokykloje.
Anot direktorės, kai kuriose klasėse būdavo vos po 2–5 mokinius, o pirmokų suolai išvis buvo tušti.
„Kai klasėje sėdi penki mokiniai iš dvidešimt penkių, juk negali jiems aiškinti naujos temos, toliau dirbti pagal programą. Tai beprasmiška, nes vis vien mokytojui teks viską aiškinti iš naujo“.
Direktorė baiminosi, kad ne visai pasveikę mokiniai skubės sugrįžti į pamokas. Esą taip galima vėl „atkristi“ ir užkrėsti kitus.
G. Gricienė sakė, jog su gripo epidemija mokykla iki šiol nebuvo susidūrusi.
„Kad mokyklą tektų uždaryti dėl didelio mokinių sergamumo, tai – pirmas atvejis. Nelabai įsivaizduojame, kas tai yra karantinas. Suvokiame, kad nevyks pamokos, tačiau ką daryti abiturientams? Tarp dvyliktokų sergančiųjų labai mažai, tad jų pačių prašymu ir įvertinus, kad artėja egzaminai, leidome jiems lankyti pamokas. Nežinau, gal ir nusižengėme kokiems įstatymams, tačiau išbraukti savaitę iš abituriento tvarkaraščio – tai labai daug“, – kalbėjo direktorė, vildamasi, kad po savaitės mokymo procesas vėl vyks įprastu ritmu.

KITUS GRIPAS APLENKĖ
„Santarvė“ domėjosi, kaip gyvena kitos rajono mokyklos, ar nejaučia gripo pasekmių. Kone visų mokyklų vadovai patikino, jog sergančiųjų vos vienas kitas.
Viekšnių vidurinės mokyklos direktorius Rimantas Gricius sakė, jog sunegalavus vaikui, jis iš karto siunčiamas gydytis į namus. Taip norima apsaugoti kitus mokinius nuo užsikrėtimo.
Pasak Kalnėnų vidurinės mokyklos direktoriaus Andriaus Meinoriaus, jų mokyklos mokiniai gripu jau persirgo. „Didesnis sergamumas buvo prieš keletą dienų. Kol kas iš mokyklos medicinos punkto slaugytojos nesulaukiau žinių apie didelį vaikų sergamumą“, – sakė jis.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė sakė gripo epidemijos mokykloje nejaučianti, o sergančiųjų skaičius nėra didelis.
„Šiuo metu serga tik viena mokytoja, tačiau padidėjusio darbo krūvio kiti pedagogai nejaučia“, – kalbėjo direktorė.
Židikų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Dianos BalčiūnienėsBalčiauskienės duomenimis, vaikų sergamumo padidėjimas jaučiamas, tačiau jis nesiekia gripo epidemijos lygio.

ATIDIRBTI NEREIKĖS
„Santarvės“ neoficialiomis žiniomis, kai kuriose mokyklose dėl ligos trūksta gana daug moksleivių.
Švietimo skyriaus vedėjo A. Stonkaus pasiteiravome, ar gali būti, jog mokyklų vadovai slepia tikrąją mokinių sergamumo situaciją, nenorėdami dirbti didesniu krūviu bei į darbą eiti vasarą?
„2005–2007 metų bendrojo ugdymo planuose yra parašyta, kad dėl šalčių, gripo epidemijos ar stichinės nelaimės laikinai uždarius mokyklą, tų dienų vasarą atidirbti nereikės. Žinoma, programą išeiti reikia, tačiau kiekvienas mokytojas gali pasikoreguoti savo teminį planą. Visos praleistos dienos yra įskaičiuojamos į mokslo dienų skaičių, tad nematau priežasties slėpti tikrąją situaciją“, – paaiškino vedėjas.

ANTPLŪDIS NEMAŽĖJA
Visuomenės sveikatos centro vyr. gydytoja Irena Macijauskienė „Santarvei“ sakė, kad praėjusią savaitę gripo bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijos atvejų sumažėjo. Šią savaitę tokių pacientų registruota 1019, iš jų 796 vaikai. Gripo atvejų registruota 205, iš jų 177 vaikai.
Dešimčiai tūkstančių gyventojų praėjusią savaitę teko 154 atvejai, dar prieš savaitę buvo 186. Epidemija skelbiama, kai tenka 100 atvejų, iš jų gripo atvejų yra 30 proc.
„Situacija po truputį gerėja, tačiau tai nereiškia, kad visi yra sveiki ir nebėra gripo epidemijos grėsmės. Be to, čia tik registruoti duomenys. Kiek dar yra tokių, kurie gydosi namuose“, – sakė vyr. gydytoja.
Pasak I. Macijauskienės, dažniausiai gripo epidemija trunka 3–4 savaites.
Pediatrė Regina Briškienė „Santarvei“ sakė, jog pacientų kol kas nemažėja, o darbas vyksta sparčiai.
Medikė pastebėjo, kad pirmiausia suserga mokyklinio amžiaus vaikai, tik po to darželinukai bei kūdikiai.
„Dažnai sloguojantis ir kosintis vaikas eina į mokyklą, taip platindamas infekciją. Nuolat kontaktuojantys vaikai užkrečia vieni kitus. Nors temperatūra ir nėra pakilusi, geriau keletą dienų likti namuose“, – patarė medikė.

LIGONINĖJE – KARANTINAS
Dėl paskelbtos gripo epidemijos uždraustas ligonių lankymas ligoninėse, taip pat atidėtos planinės operacijos.
Savivaldybės vyr. gydytoja Irena Vaicekavičienė tikisi gyventojų supratingumo: viskas daroma jų pačių labui. „Kažin ar padėkos klientas medikui, jei operacijos metu prisidės kokios nors komplikacijos. Būtina saugotis visapusiškai, tad šiuo metu geriau operacijas atidėti“.
Mažeikių ligoninės vaikų ligų skyriaus vedėja Rita Lidžiūtė sakė, jog pagrindinės gripo komplikacijos – tai bronchitai, sinusitai.
„Gripu sergantys žmonės yra ambulatoriniai ligoniai, kurių mes negalime guldyti į ligoninę. Nešiodami infekciją jie gali užkrėsti kitus ligonius. Tokie pacientai dažniausiai gydosi namuose“, – kalbėjo medikė ir pridūrė, jog sunegalavus būtina pasidaryti ambulatorinius tyrimus.

MEDIKAI DIRBA IR SAVAITGALĮ
Pagal Gripo epidemijos kompleksinių priemonių planą, esant gripo epidemijai būtina sudaryti papildomas medikų brigadas lankyti sergančius pacientus namuose, organizuoti poliklinikų darbą savaitgaliais bei švenčių dienomis.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius „Santarvę“ patikino, jog visų šių papildomų priemonių buvo imtasi.
Buvo sudarytas šeimos, vaikų gydytojų budėjimo grafikas įstaigos ne darbo metu. Už darbą savaitgalį medikams buvo papildomai mokama.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto