Pro Šilutę teka negyva upė…

Pro Šilutės pietinę pusę vingiuoja Šyšos upė, nešanti savo vandenis į Nemuną. Neseniai prie šios pagrindinės miesto arterijos rekonstruotas keliolika milijonų litų kainavęs mažųjų laivų uostas. Deja, visą šią vasarą šilutiškiai negalėjo pasidžiaugti upės vandens skleidžiama gaiva, jau nekalbant apie maudynes Šyšoje. Iš upės karts nuo karto pasklisdavo baisus dvokas, pasroviui pilvais į viršų vanduo nešė nugaišusias žuvis…


Kas nuodijo Šyšą?
Kilus visuomenės nepasitenkinimui, imta aiškintis ekologinės nelaimės priežastis. Kas taip užteršė Šyšos upę, pavyko išaiškinti ne iš karto. Po daugelio Savivaldybėje surengtų spaudos konferencijų ir Ekstremalių situacijų valdymo centro posėdžių ėmė aiškėti pagrindiniai upės teršėjai.
Šilutės miesto pradžioje ant Šyšos kranto yra įsikūrusi AB „Biofuture“, anksčiau buvusi spirito gamykla, o dabar iš grūdų gaminanti degalų priedą bioetanolį. Bendrovė gamybos procese mechanizmams aušinti naudoja Šyšos upės vandenį, kurį panaudotą išleidžia atgal į upę. Bet ne tai yra didžiausias upės taršos šaltinis.
Pasirodo, diegiant naujas technologijas, iš AB „Biofuture“ į miesto nuotekų valymo įrenginius patekę žlaugtai – spirito gamybos atliekos – sunaikino aktyviąsias valymo įrenginių bakterijas.
Pagal liepos 20 d. atliktus tyrimo rezultatus UAB „Biofuture“ išleidžiamų nuotekų biocheminis deguonies suvartojimas (BDS) siekė 14200… Pagal projektą biologiniuose valymo įrenginiuose galima išvalyti nuotekas, kurių leistinas BDS neviršija 700, o UAB „Biofuture“ nuotekos šį rodiklį viršijo daugiau negu 20 kartų…
ABF „Šilutės Rambynas“ („Žemaitijos pienui“ priklausanti sūrių gamykla) išleidžiamų nuotekų BDS – 1290, be to, šios įmonės nuotekose gana didelė riebalų koncentracija. Kadangi abi įmonės smarkiai viršijo leistinas taršos normas, gavusi tokius tyrimų rezultatus UAB „Šilutės vandenys“ vadovai pareiškė, kad iš šių įmonių nebepriims gamybinių nuotekų, ir užplombavo nuotekų vamzdžius. Tačiau biologiniai miesto valymo įrenginiai buvo sugadinti. Dar ir dabar atstatyta tik dalis jų veikimo – iš 3500 kub. metrų nuotekų per parą biologiškai valoma tik po 800 kubų.
Teko paskelbti ekstremalią situaciją
Sužinoję apie ekologinę katastrofą į Šilutės r. savivaldybę atskubėjo Aplinkos ministerijos komisija: viceministras Aleksandras Spruogis, Aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Sakalauskas bei Klaipėdos regiono apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys.
Tik atvykus komisijai, Šilutės r. savivaldybės meras Virgilijus Pozingis paskelbė dėl Šyšos taršos Šilutėje susidariusią ekstremalią situaciją.
Viceministras A. Spruogis konstatavo, kad yra padaryta didelė turtinė žala bei pakenkta gamtai. Anot jo, susidariusi situacija yra ekstremali ir ją reikia kuo greičiau spręsti. Viceministras žadėjo, kad po jo apsilankymo teršimu įtariamose įmonėse kompleksiniai tikrinimai bus atliekami atidžiau. Girdi, tikrintojai neapsiribos vien dokumentų peržiūrėjimu, atidžiai bus apžiūrimi ir turimi gamybiniai įrenginiai.
Liepos 28 d. Šilutės r. savivaldybės administracija per spaudą informavo gyventojus, kad kol bus atstatytas biologinis nuotekų valymas, Šyšoje nerekomenduojama maudytis, girdyti gyvulių, upės vandeniu laistyti daržų. Dar po savaitės vietose prie upės, kur kažkada mėgdavo maudytis vaikai bei suaugusieji, atsirado lentelės su užrašais „Maudytis draudžiama“.
Perduota prokuratūrai
Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kad aplinkos ministro Gedimino Kazlausko įsakymu sudaryta komisija lankėsi ekologinės nelaimės vietoje ir apžiūrėjo nevalytomis nuotekomis užterštą Šyšos upę.
Pranešime rašoma: „Komisijos išvados pritrenkė. Nesitikėjau, kad esama žmonių, kurie taip abejingai gali reaguoti į didžiulę aplinkai daromą žalą. Maža to: šie asmenys ne tik delsė pranešti apie ekologinę nelaimę, bet ir iki šiol nesiima tinkamų priemonių, kad bent kiek sumažintų jos mastą ir padarinius”,– teigia aplinkos ministras G. Kazlauskas.
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui (RAAD) pavesta pakartotinai kreiptis į Šilutės rajono apylinkės prokuratūrą dėl ekstremalios situacijos kaltininkų nustatymo. Aplinkosaugininkai prokuratūrai taip pat pateiks papildomą informaciją apie daromos žalos mastus ir kitus nustatytus pažeidimus. Klaipėdos RAAD savo ruožtu tirs Šilutės aplinkos apsaugos agentūros veiksmus: ar pastarosios pareigūnai tinkamai vykdė prevencinę veiklą, bus vertinami pareigūnų veiksmai ištikus ekologinei nelaimei”.
Medžiaga perduota prokuratūrai, tyrimas nebaigtas. Ar tinkamai savo pareigas atliko Šilutės aplinkos apsaugos agentūros pareigūnai – informacijos kol kas nėra.
Visuomenė neliko abejinga
Norėdama dar kartą atkreipti valdžios bei gamtosaugininkų dėmesį į ekologinės katastrofos ištiktą miesto upę, Šilutės gražinimo draugija, vadovaujama Oresto Lidžiaus, surengė simbolinę šiukšlių valymo iš upės akciją „Šyša – mūsų upė“. Šyša žemyn leidosi keturi baidarių ekipažai. Vidurdienį prie buvusio malūno užtvankos nuleistas jūrinis plaustas, į kurį sulipo šeši suaugusieji ir trys jaunieji gamtos tausotojai. Prie akcijos dalyvių prisidėjo AB „Šilutės vandenys“ specialistas, įvairiose upės vietose ėmęs vandens mėginius.
Kai kuriose upės vietose vandens mėginys buvo žemiau kritinės normos: viename litre vandens terasta 2,5 mg deguonies. Akcijos dalyviai žvejojo iš upės šiukšles. Kai kuriuose užutekiuose plastiko butelių plūduriavo gausiau negu vandens lelijų…
Senojo turgaus krantinėje, skambant Reginos Mockutės vadovaujamos gitaristų grupės dainoms, akcijos dalyviai išrikiavo vandens talpas su Šyšos vandens mėginiais. Vasaros karštyje lyg priekaištas juodavo iš upės surinktų šiukšlių maišai…
Akcija „Šyša – mūsų upė“ baigėsi simbolinės švaraus vandens cisternos supylimu į upę. Viena cisterna upės nepagerinsi, bet organizatoriai pamanė, kad toks simbolinis veiksmas galėtų tapti skolų grąžinimo gamtai pradžia.
Laima PUTRIUVIENĖ,
Simonas SKUTULAS
Laimos Putriuvienės nuotr.: Miestą puošusi Šyša šią vasarą labiau priminė nuotekų kanalą…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto