Redaktoriaus skiltis: Abreviatūrų magija

Audronė MALŪKIENĖ

Savaitė prasidėjo kalbomis apie pinigus. Minimali alga nuo kito mėnesio šoktels iki 380 eurų.
Šiandien finansų ministrės pareigas pradėjusi eiti Rasa Budbergytė mano, kad toks MMA dydis jau turėtų būti riba – mat darbo našumas Lietuvoje neauga tiek, kiek atlyginimai.
„Svarbu, kad mes neatsidurtume tokiose situacijose, kokiose yra atsidūrusios kai kurios šalys, kurios kėlė MMA, kai našumas atsiliko. Mūsų šalyje, mano nuomone, situacija klostosi panaši“, – pirmadienį sakė R. Budbergytė.
Tęsiasi diskusija ir apie du planuojamus keisti dydžius: NPD ir PVM. Neapmokestinamasis pajamų dydis (abreviatūra – NPD) – tai darbo užmokesčio dalis, nuo kurios valstybė neskaičiuoja mokesčių. Kitaip tariant, tai yra mūsų uždirbti pinigai, jų dalis, kuriuos gauname į rankas, su niekuo nesidalindami. Šiuo metu tai yra 200 eurų. Valdantieji yra sutarę nuo kitų metų NPD didinti iki 310 eurų.
PVM – pridėtinės vertės mokestis – tai vartotojų, pirkėjų pinigai, suplaukiantys į valstybės biudžetą. PVM apmokestinama kiekviena prekė ar paslauga. Eiliniai vartotojai arba, kitaip tariant, fiziniai asmenys pirkdami papildo Lietuvos biudžetą. Ir nemažais pinigėliais. Štai duomenys iš oficialaus pranešimo apie šių metų šalies biudžeto lėšų surinkimą: pirmą šių metų ketvirtį pajamų iš PVM gauta 766,2 mln. eurų, t. y. 35,5 mln. eurų (4,9 proc.) daugiau nei pernai tuo pat metu ir 3,1 mln. eurų (0,4 proc.) daugiau nei prognozuota.
Kuo daugiau vartojame, kuo daugiau perkame, tuo turtingesnis mūsų šalies iždas. Kita vertus, kas gali duoti daugiau PVM? Tas, kuris daugiau uždirba ir daugiau vartoja.
Todėl diskusijos, kurios dabar verda dėl valstybės lengvatų mažiau uždirbantiems piliečiams, sukasi apie tuos du dydžius.
Jei valdžia sumažins PVM, lyg ir turėtų sumažėti kainos. Jei kainos ženkliai sumažės (kas retai kada atsitinka po PVM „palengvinimo“), jų poveikį pajus ir vargšai, ir turtuoliai. O kalba juk eina apie socialinės atskirties mažinimą – ką turėtų daryti valstybė, kad kas penktas jos pilietis nebūtų prispaustas prie skurdo ribos arba nenumaldomai stumiamas jos link.
Naujoji finansų ministrė įsitikinusi: „Protingesnis kelias yra eiti per NPD didinimą, nes socialinė atskirtis yra didelė Lietuvoje, tuo tarpu jeigu mes nustatome lengvatas, jos vartotoją pasiekia tik apie 30 proc.“
Gerai, kad valdantieji lyg ir sutarė iki rugsėjo nespręsti jokių klausimų, susijusių su siūlymais dėl PVM lengvatų. Pasak ministrės, jų Seime yra „visokių priregistruota“.
Iš tiesų nuo metų pradžios siūlymų dėl PVM daugiau nei gali prisiminti. Naujausi: socialdemokratai siūlo, kad šviežiai ir atšaldytai mėsai galėtų būti taikomas lengvatinis 5 ar 9 proc. PVM tarifas; „darbiečiai“ mano, jog reikia iki 5 proc. mažinti PVM būtiniausiems produktams. Premjeras yra kalbėjęs, kad reikėtų mažinti bendrą PVM tarifą apskritai…
Akivaizdu, kad rinkimai pradėjo artėti itin sparčiai. Pagreitis auga, fantazija neišsenka.
Tik kas bus, jei visi mes, eiliniai, žiūrėsime viena kryptimi – kaip dangiškosios manos laukiantys izraelitai – ir nieko nedarysime, kad uždirbtume tuos MMA, NPD, kad įpirktume PVM?
Kas bus? BVP sumažės – ir tada visi kiti dydžiai bus nė motais. Tada po rinkimų mūsų laukia dar viena naktinė mokestinė reforma.
Geriau nereikia. Geriau dirbkime dabar.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto